Підкидько

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Підки́дьок, підки́дько — (одмінник в цій статті розглядається поняття одмінник в українських міфології і мистецтві) за повір'ям багатьох європейських народів магічний предмет чи істота залишена замість викраденої нечистою силою дитини.

Двоє тролів і людська дівчинка

.

Опис[ред.ред. код]

В середньовіччі існувало багато легенд про підкидьків, якими підмінювали справжніх дітей, яких крали ельфи, тролі, гноми, богинки, полудниці, русалки, лісовики, мамуни, чорти та ін.

Інколи підкидько нічим не відрізнявся від вкраденої дитини, але був мовчазним та не рухався (не рідко це був предмет, що магічним чином був схожим на викрадену дитину — наприклад поліно), або ж навпаки відрізнявся від дитини — мав рахітичну будову тілу — тонкі, худі ніжки та руки і великі живіт та голову. На пальцях у підкидька були кігті, не рідко така дититна навіть мала волохате тіло та потворне обличчя. У підкидьків або не було апетиту, або ж навпаки він з часом тільки збільшувався, але вони від цього не поправлялись.

Диявол замінює дитину диявольським підкидьком.

Підкидька можна прогнати чи обміняти на власну дитину. Вважалось, що якщо підкидька покласти на поріг, на міст, на полі, на межі, біля печі чи на перехресті і бити березовим прутом, або ліщиновим (чи палкою, якою до цього били жабу), але бити могли не всі люди тільки власна матір викраденого, знахарка, позашлюбний син незаміжньої дівчини, або пастух, тоді нібито з'явиться та нечиста сила, яка зробила цю підміну, забере підкидька і віддасть вкрадену дитину. Ще вважалось, щоб підкидько викрив себе його потрібно здивувати. Наприклад в ірландському переказі про коваля і сидів у коваля згідно з переказом сиди вкрали сина, а залишили підкидька. Один чаклун здогадався про це і навчив коваля, як змусити підкидька викрити себе — він порадив носити перед ним воду в яєчних шкарлупах і вдавати ніби йому дуже тяжко. Підкидько побачивши це вигукнув, що хоч він і живе 800 років на світі, але такого ще не бачив (не рідко підкидьки були старими ельфами чи тролями). Після цього батько за порадою чаклуна кинув підкидька в палаючу піч і той утік через димар, а потім з Біблією, півнем та ножем коваль пішов до сиду-кургану, як його навчив чаклун і відібрав у духів свого сина.

Не рідко викрадали і молодих гарних дівчат. У міфології шетландських островів існують легенди про кунал троу (королівські тролі), що уявлялись, як раса чоловіків, тому для розмноження вони викрадали жінок, а залишали замість них двійників.[1]

В Україні колись вірили, що лісовики часто викрадають дітей, а особливо коли з ними погано поводяться (вважалось, що вигук: «щоб тебе чорти забрали»! може слугувати дозволом для нечистої сили). Проте лісовики хоч і залишали замість дітей підкидьків, з викраденими дітьми вони добре себе поводили, тому діти називали їх — «дядечками лісовиками».

Поляки вважали, що якщо з підкидьком добре поводитись він щоб віддячити своїм «прийомним батькам» почне приносити золоті монети. У В'ятській губернії теж вірили, що коли підкидько виростав він почав приносити в дім достаток. Після того, як дитина поверталась у сім'ю від нечистої сили, вона тривалий час не могла говорити та вела себе неадекватно проте згодом в ній проявлялись надзвичайні здібності. Отже підкидько міг бути не завжди небажаним для людей.

Щоб дитину не викрала нечиста сила потрібно було дитину охрестити. На руку їй зав'язували червону нитку, на голову одівали червону шапку. Матір не відверталась вночі від дитини спиною, батьки старались щоб на дитину не потрапило місячне сяйво, окроплювали колиску святою водою, клали до неї рослини-обереги.

Вважається, що дані історії виникали так часто у давнину в багатьох різних народів через високу дитячу смертність. Таким чином батьки пояснювали собі смерть дитини або якесь дитяче захворювання, що призводило до фізичних чи психічних змін дитини.

Підкидьки в світовій культурі[ред.ред. код]

  • У шведської письменниці Сельми Лагерлеф є казка, що так і називається «Підкидько», в ній стара тролиха забрала людське дитя, а залишила своє. Матір викраденої дитини не дозволила своєму чоловікові ображати дитинча троля. А коли її син повернувся через декілька років то розповів, що стара тролиха в подяку за це не ображала його.[2]
  • «Підкидько» («Підміна») фільм 2008 року, з Анджеліною Джолі в головній ролі. У героїні фільму зникає син, а коли його знаходять вона впевнена, що це не він. «Ситуація підміни» розгортається в реальному світі. Фільм оснований на реальних подіях.
  • В телесеріалі «Надприродне» в 2 серії 3 сезону з'являються підкидьки (діти фейрі), що харчуються синовіальною рідиною своїх прийомних батьків.
  • Дівчина-підкидько на ім'я Джейн— головна героїня роману «Донька залізного дракона» Майкла Свонвіка.[3]

Джерела[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Традиційні вірування Шетландських островів. Дж. М. Е. Сексбі
  2. Сельма Лагерлеф. Підкидько. (рос.)
  3. en:The Iron Dragon's Daughter