Рафанобрасіка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Рафанобрасіка
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Підклас: Розиди (Rosids)
Порядок: Капустоцвіті (Brassicales)
Родина: Капустяні (Brassicaceae)
Рід: Brassicoraphanus

Рафанобрасіка (Brassicoraphanus) — міжродові гібриди між капустою (Brassica) і редькою (Raphanus), виведені радянським генетиком і селекціонером Георгієм Карпеченком у 1927 році.

Історія дослідження[ред.ред. код]

Експерименти зі схрещування капусти і редьки проводилися неодноразово (Мішель Сагере фр. Michel Sageret (1826), Джордж Фліппо Граватт (1914)[1], Карпеченко (1924)). Проте перше покоління гібридів було завжди стерильне. Гамети цих гібридів не розвивалися через порушення мейозу, оскільки каріотипи капусти і редьки містять по 9 пар хромосом (2n=18), які між собою не є гомологічними. Таким чином, під час мейозу не відбувається кон'югація хромосом[en] і гібриди залишаються стерильними.

Досліди Карпеченка[ред.ред. код]

Георгій Карпеченко поставив задачу вивести капустяно-редьковий гібрид, що мав би качан і коренеплід. Для цього він піддав перше покоління гібриду дії низьких температур[2]. У деяких рослин відбулося подвоєння кількості хромосом, і таким чином вони стали тетраплоїдами (набір хромосом 4n). У таких рослин кожна пара хромосом мала гомологічну пару, тому кон'югація хромосом і мейоз були можливі[3]. Таким чином, було виведено новий вид рослин, що був здатний розмножуватися і самостійно існувати[4].

На жаль, цей вид не мав цінних властивостей батьківських форм (качана і коренеплоду). Проте експеримент Карпеченка показав можливі шляхи еволюції і гібридного видоутворення у рослин. Зараз відомо вже багато прикладів природнього гібридного походження видів рослин[5].

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]