Рафаїл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рафаїл
День пам'яті 8 листопада (Православна церква)
29 вересня (Католицька церква)
Медіафайли на Вікісховищі

Рафаї́л (Зцілення Господнє) — один з семи святих архангелів (архистратигів).

Архангел Рафаїл.
Вітраж з Честерського собору

Рафаїл — ангел Любові, Божий цілитель, лікар, чудотворець, цілитель землі, тварин та духів, посилається Богом для зцілення людей та лікування землі. Рафаїл дав ліки та цілющі формули Ною.

Доктор медицини на івриті — слово рофе, пов'язане з тим ж словом коренем, що і Рафаїл. Рафаїл згадується в Біблії, а саме в Книзі Товита.

Уже в VII столітті у Венеції існував храм святого архангела Рафаїла. У тому самому столітті іспанське місто Кордова оголосило його своїм патроном. Його вшановують як покровителя сім'ї і подружніх відносин, аптекарів, хворих, лікарів, емігрантів, паломників, утікачів, подорожніх, моряків.

На іконах архангела Рафаїла частіше зображають юнаком, одягнутим в туніку, цей образ взятий із Книги Товита. До його атрибутів належать: хрест, палиця паломника, деколи — риба й посудина. У візантійській іконографії св. Рафаїл має більш традиційний вигляд, атрибути — жезл і сфера.

Рафаїл деколи зображується (зазвичай на медальйонах) стоячим наверху великої риби або тримаючим на кінцівці зловлену рибу. Ці ілюстрації — посилання до біблійної Книга Товита, де він каже Товії зловити рибу, а потім використовує жовчний міхур, щоб зцілити очі Товії й вигнати демона блуда й розпусти Асмодея геть шляхом спалення серця та печінки.

Св. Рафаїл, як ангел Любові, є небесним антагоністом Асмодея, у зв'язку з чим християни практикують молитви до св. Рафаїла при сімейних проблемах, пов'язаних із впливами темних сил.

Постать Рафаїла в книзі Еноха

[ред. | ред. код]

У книзі Еноха (біблійна апокрифа) Рафаїл зв'язав Азазеля (прототип Сатани) під пустелею, що зветься Дудаель, згідно з книгою Еноха 10:5-7:

І знову сказав Господь Рафаїлу: «Звяжи Азазеля за руки і ноги і кинь його в темряву: і зроби отвір в пустелі, що в Дудаелі, і кинь його туди. І встанови над ним грубе та тверде каміння, і покрий його темрявою, і нехай він там проживає навіки, і покрий його лице, щоби він не побачив світла. І на день великого суду він буде вкинений у вогонь».

Джерела

[ред. | ред. код]

Томаш Важни. Ангели помічники Бога й друзі людини — Львів: Свічадо — 2012. с. 127.