Азазель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Азазель (івр. לזאזע‎ або לזאזעל) — злий демон пустелі, біблійний персонаж.

Біблійний персонаж[ред. | ред. код]

Азазель — занепалий Херувим, один з вождів янголів-Спостерігачів, які вступали в шлюби з земними жінками (Книга Еноха, близ. 2 ст. До н. е.). Він навчив чоловіків збройового мистецтва, а жінок — використанню дорогоцінних каменів, прикрас і мистецтва розфарбовування обличчя (косметиці). Потомство від ангелів і смертних жінок — расу велетнів — Азазель надихнув в бунті проти Бога. За це, за наказом Всевишнього, він був прикутий архангелом Рафаїлом до гострих скель в пустелі Дуда і покритий темрявою до Судного дня, коли він буде кинутий в вічний вогонь.[1]

Козел відпущення[ред. | ред. код]

Під час єврейського свята Йом-Кіпур відбувався ритуал описаний у книзі Левит. Цього дня відпущения гріхів, відбиралися жертовні телець і два козли. Жеребом священики вибирали, якого з козлів принести в жертву за гріхи, а якого — відіслати в пустелю до Азазелю (Лев. 16:8-10). Тельця і першого козла заколювали за гріхи священика і народу, їх кров'ю освячувалася скинія (туші тварин пізніше спалювали поза табором). Потім первосвященик покладав руки на другого жертовного козла, «сповідуючи над ним усі гріхи, злочини і гріхи синів Ізраїлю», символізуючи цим перенесення на нього всіх гріхів народу. Потім козла відводили в пустелю та відпускали Азазелю (Лев. 16:7-10).

У літературі[ред. | ред. код]

У кіно і на телебаченні[ред. | ред. код]

Азазель (англ. Azazel) — ім'я одного із головних демонів і основних антагоністів у телесеріалі «Надприродне». Через те, що жовтоокий демон використовував чужі тіла, протягом 1—12 сезонів серіалу (2005—2012 рр.) цього персонажа зіграли кілька акторів і актрис: Джеффрі Дін Морган, Фредрік Лене, Ліндсі Маккеон, Крістофер Маккабе, Мітч Піледжі, Роб ЛаБелль, Саманта Сміт.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Анастасия, Александрова. Мифологическая энциклопедия: Демонология: Азазель - AZAZEL. myfhology.info (рос.). Архів оригіналу за 2017-03-20. Процитовано 2017-03-19. 

Джерела[ред. | ред. код]

  • Ю. Некрутенко. Екзегеза. — В кн. М. Булгаков. Майстер і Маргарита. На українську переклав, упроводом та коментарями спорядив Юрій Некрутенко. — Львів: Кальварія, 2006. — С. 397.
  • Ю. Некрутенко Экзегеза. Комментарии к роману Михаила Булгакова «Мастер и Маргарита». — Киев: Альтерпресс, 2007. — С. 96.