Азазель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Азазель (івр. לזאזע‎ або לזאזעל) — демон, дух зла у пустелі.

Козел відпущення[ред.ред. код]

Під час єврейського свята Йом-Кіпур відбувався ритуал описаний у книзі Левит. У цей день відпущения гріхів, відбиралися жертовні телець і два козли. Жеребом священики вибирали, якого з козлів принести в жертву за гріхи, а якого - відіслати в пустелю до Азазелю (Лев. 16:8-10). Тельця і першого козла заколювали за гріхи священика і народу, їх кров'ю освячувалася скинія (туші тварин пізніше спалювали поза табором). Потім первосвященик покладав руки на другого жертовного козла, «сповідуючи над ним усі гріхи, злочини і гріхи синів Ізраїлю», символізуючи цим перенесення на нього всіх гріхів народу. Потім козла відводили в пустелю та відпускали Азазелю (Лев. 16:7-10).

У літературі[ред.ред. код]

Саме на «демона безводної пустелі» перетворюється Азазель («Азазелло») в останньому польоті в романі «Майстер і Маргарита».

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Ю. Некрутенко. Екзегеза. — В кн. М. Булгаков. Майстер і Маргарита. На українську переклав, упроводом та коментарями спорядив Юрій Некрутенко. — Львів: Кальварія, 2006. — С. 397.
  • Ю. Некрутенко Экзегеза. Комментарии к роману Михаила Булгакова «Мастер и Маргарита». — Киев: Альтерпресс, 2007. — С. 96.