Очікує на перевірку

Рецептор-опосередкований ендоцитоз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Механізм клатрин-залежного ендоцитозу.

Рецептор-опосередкований ендоцитоз (англ. Receptor-mediated endocytosis, RME), або клатрин-залежний ендоцитоз це процес завдяки якому клітини поглинають, гормони, інші протеїни, а також в деяких випадках віруси (endocytosis). Під час цього процесу ділянка клітинної мембрани що містить рецептор із приєднаною до нього молекулою-мішенню (молекула-ліганд) вгинається всередину клітини, внаслідок чого молекула-мішень потрапляє в клітину.

Процес

[ред. | ред. код]

Хоча рецептори та відповідні молекули що з ними зв'язуються можуть потрапити всередину клітини різними шляхами (див. кавеолін), клатрин-опосередкований ендоцитоз є найбільш детально вивченим процесом. Клатрин-опосередкований ендоцитоз притаманний багатьом видам рецепторів. Процес починається з приєднання молекули-ліганда до рецептора та його активації. Ліганд-рецепторний комплекс (часто в комплексі з додатковими білками-адапторами) дифундує через плазматичну мембрану поки не приєднається до ділянок вкритих клатрином.[1] Завдяки супрамолекулярним клатриновим структурам утворюється вигин всередину клітини, що згодом призводить до відбурунькування везикули вкритої клатрином всередину клітини, які потім переходять у ранні ендосоми шляхом злиття. Ендосоми що містять інтерналізовані рецептор та/або ліганд потім сортуються і відправляються за відповідним маршрутом в клітині.[1]

Функції

[ред. | ред. код]

Функції рецептор-опосередкованого ендоцитозу є досить різноманітними. Найважливішою є захоплення і транспортування в клітину важливих молекул, наприклад ліпопротеїнів низької щільності через LDL рецептор або іонів заліза через трансфериновий рецептор. Рецептор-опосередкований ендоцитоз також грає роль в клітинном сигналінгу, зменшуючи (downregulation) рівень активації певного сигнального шляху. Після активації рецептору він інтерналізується в клітину і потім транспортується в лізосоми для деградації. В той же час цей тип ендоцитозу грає важливу роль в передачі певних сигналів з поверхні мембрани у ядро (див. EGF).

Експериментальне дослідження

[ред. | ред. код]

Використання флуоресцентних барвників або флуоресцентних протеїнів робить можливим вивчення ендоцитозу за допомогою флуоресцентної мікроскопії.

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]
  1. а б Sorkin, Alexander; Puthenveedu, Manojkumar A. (1 січня 2013). Yarden, Yosef; Tarcic, Gabi (ред.). Clathrin-Mediated Endocytosis (англ.). Springer New York. с. 1—31. doi:10.1007/978-1-4614-6528-7_1. ISBN 978-1-4614-6527-0.