Розкладачка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Французька армійська розкладачка
Американські армійські розкладачки
Солдат Вермахту під Львовом на розкладачці, червень 1941 року

Розклада́чка, також роклада́йка, рад. розкладу́шка (рос. раскладушка, англ. Camp bed) — розкладне ліжко, основа якого виготовлена з металевих труб, на яких натягнена цупка тканина. Головна перевага такого ліжка — його мобільність та компактність.

Використання[ред.ред. код]

Розкладачки використовуються насамперед в армії, в туризмі та за надзвичайних ситуацій, коли треба швидко забезпечити нічліг потерпілих.

Історія[ред.ред. код]

Вважається, що перші розкладачки використовувалися у римському війську як похідні ліжка, звідки у французькій мові цей тип ліжка називається фр. Lit de camp. Брак житлоплощі у радянський період та масове використання розкладачки як додаткового ліжка зробив її незамінним, культовим елементом радянського побуту. Не дивно, що розкладачка часто фігурувала в різних гумористичних та сатиричних контекстах, у яких критикувалася радянська дійсність.[1]. У незалежній Україні розкладачка, так само як намет чи автошина, стала типовим атрибутом протестних акцій[2].

Примітки[ред.ред. код]

  1. Пор. анекдот про Хрущова: рос. "Почему после удаления Сталина из мавзолея там удвоили охрану? - Возле мавзолея видели Хрущева с раскладушкой" З сайту 1001 избранный советский политический анекдот
  2. Пор.: П'ять депутатів оголосили безстрокове голодування і готують розкладачки Або: «Регіонал» не бачить кризи і готовий спати на розкладачці за мову

Посилання[ред.ред. код]