Намет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Наметове містечко. На першому плані — купольні намети, в центрі — тунельні

Наме́т, пала́тка[1] — укриття, що складається з тканини, або іншого матеріалу, який монтується на каркас — дуги, або альпенштоки, а також укріплюється допоміжними мотузками. Спершу використовувались як портативне житло кочовими народами, сучасні намети використовуються, в основному, як експедиційні, для кемпінгу і тимчасового укриття в туризмі.

Конструкція сучасних туристичних наметів[ред. | ред. код]

Зовнішній тент[ред. | ред. код]

Як матеріали для тентів сучасних наметів використовують:

 • Капрон і нейлон (Nylon Tafetta) — поліамідні тканини, які відрізняються легкістю, міцністю і стійкістю до протирання, практично не намокають і мають відносно низьку вартість. У вологому середовищі схильні до розтягування і можуть втрачати під впливом сонячних променів до 40 відсотків міцності в рік. Використовують виробники: BERGSON, Commandor, TERRA incognita та інші. TERRA incognita в моделі «Skyline 2» і «Toprock 4» використовує матеріал підвищеної стійкості 40D/240Т нейлон DOUBLE Rip Stop 6000 мм. 40D в описах матеріалу означає товщину ниток, що беруть участь в переплетеннях. RipStop (ріпстоп) — технологія ткання, коли тканина зміцнюється за рахунок періодичного додавання в плетіння товщої нитки. Ця нитка утворює на тканині узори у вигляді «чарунок стільника», ромбів або прямокутників, додаючи їй стійкість до розтягування і розривів без сильного програшу у вазі.
 • Поліестер (Poly Tafetta) — тканина з поліефірного волокна, при такій же легкості як капрон і нейлон (Nylon Tafetta), міцності і низькій гігроскопічності вона практично не розтягується при намоканні, і не псується під впливом ультрафіолету. Вартість істотно вища, ніж поліамідних тканин. Поліестер (Poly Tafetta) використовують виробники: TERRA incognita, Pinguin, FjordNansen, Jack Wolfskin, TATONKA, HANNAH серії Adventure, Comfort.
Армійський намет США

Деякі виробники збільшують водостійкість намету за рахунок покриття з поліуретану (позначення PU) або силіконового просочення (Silicon, Si). Поліуретан значно дешевший і тому поширеніший. Силіконове просочення може використовуватися як замість PU так і разом з ним для створення особливої водостійкості тканини. У матеріалів з силіконовим просоченням неможливо проклеїти шви, технологічно цю проблему вирішують або за допомогою додаткового покриття тканини перед проклеюванням поліуретаном, або за рахунок використання особливих ниток, які не дають швам промокати. Одночасно, просочення PU і Si використовують виробники: TATONKA, Pinguin (серія наметів Dural і Extreme), одне просочення PU використовують виробники: Commandor, Fjord Nansen, Bask, BERGSON, Pinguin серіїв Adventure, Family, Outdoor.

Позначення WR (water resist — водотривкий) стосується відношення матеріалу до води, а саме наявність водовідштовхувального покриття на зовнішній стороні. WR в характеристиках тенту використовує Commandor.

Commandor і TERRA incognita використовують в описі значення 190Т і 185T. 185 T означає характеристику товщини і щільності тканини (Thread Count), сумарну кількість ниток в квадратному дюймі (у поздовжньому і поперечному напрямах).

Внутрішній намет[ред. | ред. код]

Тканина, з якої виготовляють внутрішній намет, повинна мати наступні властивості:

 • Бути легкою і міцною (плетіння RipStop), оскільки внутрішній намет приймає на себе значне навантаження при експлуатації.
 • Володіти хорошими «дихаючими» властивостями, але при цьому затримувати вітер.
 • Бажано, щоб внутрішній намет мав вологовідштовхуючу обробку W/R, яке не дозволяє краплям конденсату, які за певних погодних умов виникають на внутрішній стороні зовнішнього тенту, потрапляти у внутрішній намет. Обробка W/R не погіршує «дихаючих» властивостей внутрішнього намету. Просочення W/R є у COMMANDOR, TERRA incognita, TATONKA, Bergson та інші.

Для внутрішнього намету краще підходить Nylon. Він м'якший і міцніший на розрив, ніж поліестер. Стійкість до ультрафіолетового випромінювання для внутрішнього намету не важлива.

Внутрішній намет з Нейлону (Nylon Tafetta) з Rip Stop і обробкою W/R у себе використовують такі виробники: Bergson, Tatonka, Commandor та інші (покриття з поліуретану (PU)). Нейлон без просочення використовують фірми: Fjord Nansen

Матеріал Поліестер (Poly Tafetta) використовують такі виробники як: TERRA incognita, в наметах моделей Peak, Alfa 2, Alfa 3, Zeta 3, Zeta 4, Geos 3, Grand 5, а намети Platou і Canyon 3 з Rip Stop. Намети COMMANDOR, HANNAH плетіння Rip Stop серіїв Adventure, Comfort.

Тунельний тип намету

Підлога намету[ред. | ред. код]

Якщо намет потрібний для проходження пішого маршруту, то на підлогу краще вибирати поліамидний або поліефірний матеріал (звичайно з тієї ж тканини, що і тент, тільки з більшою водостійкістю). Краще, щоб водостійкість становила не менше 3000 мм (до 10000 мм). Чим більше водостійкість, тим тканина важча і це слід враховувати.

Альтернатива нейлону або поліестеру — армований поліетилен або поліпропілен. Ця тканина абсолютно не промокає і відрізняється високою міцністю і стійкістю до стирання. Поліпропілен міцніший за поліетилен. Вартість цих матеріалів нижча, ніж на тканини для тентів, але ці матеріали важчі і жорсткіші (підвищена жорсткість приводить до збільшення розміру намету в упаковці). Отже дно з армованого поліетилену — вибір тих туристів, які не збираються часто міняти табір. Намети з армованим поліетиленом або поліпропіленом роблять багато виробників.

Підлоги з армованого поліетилену або поліпропілену використовують виробники Fjord Nansen, Hannah, TERRA incognita.

Серед інших матеріалів також використовують матеріали:

 • TERRA incognita — 190T нейлон 10000 мм, 190T поліестер 5000 мм.
 • Commandor — всі намети з підлогою Nylon oxford 210 D, waterproof 5000 мм.
 • TATONKA — 210T Нейлон Taffeta PU 10000 мм.
 • BASK — туристична серія 70D Nylon Taffeta 190T PU 5000 мм, у гірської і екстремальної серії Nylon Taffeta 210T PU 10000 мм.
 • Jack Wolfskin — нейлон 70D 10000 мм.

Каркас[ред. | ред. код]

Каркас — основа намету. В його функції входить надання і утримання форму намету. Каркас повинен бути міцним, жорстким (щоб зігнути, буде потрібно велике зусилля) і пружним (повинен зберігати форму при інтенсивному тривалому навантаженні). Крім цих властивостей він має бути легким. Для зручності збірки, всі частини однієї дуги нанизують (зв'язують) на пружинну мотузку (капелюшна гумка), завдяки чому значно спрощується процес постановки намету, та менше шансів втратити яку-небудь частину каркаса.

Намет базового табору

У даний час каркас намету виготовляють в основному з двох матеріалів — фібергласу (скловолокно) і алюмінію (сплавів алюмінію різних марок). Простий тест перевірки жорсткості каркаса: якщо зібраний порожній намет треба підняти над землею за одну дугу — форма повинна зберігатися без яких-небудь деформацій. Це важливий показник міцності і пружності каркаса і легкості намету.

Фіберглас — це композитний матеріал (скловолокно, просочене епоксидною смолою). Його властивості залежать від технології виготовлення, яких може бути дві: простіша і дешевша, нагадує виробництво макаронів (нескінченна лінія), інша — кожен елемент каркаса виготовляєтся окремо і відрізняється наявністю поперечних зв'язків (шарів).

З алюмінієвих каркасів поширені каркаси із сплавів 7001, 7071, 6063 — їх характеристики дуже схожі.

Каркаси з алюмінію і скловолокна мають наступні суттєві відмінності:

 • Жорсткість: у готових виробах жорсткість алюмінієвої трубки дещо вища. Жорсткість склопластикових трубок, виконаних по різних технологіях, відрізняється несуттєво.
 • Пружність: пружність склопластикових трубок абсолютна (тобто вони практично не мають залишкової деформації). У алюмінієвих трубок сплаву 7001 при правильній експлуатації залишкові деформації можливі, хоча зазвичай вони незначні.
 • Міцність і надійність: мають приблизно однакову міцність. Алюміній виграє переважно за рахунок того, що міцність і характеристики алюмінієвої трубки практично не міняються від терміну служби, температури і зовнішніх дій. Навпаки, властивості композитів мають тенденцію погіршуватися з часом («старіння» що пов'язане, у тому числі з дією ультрафіолетового випромінювання), залежать від температури. Крім того, навантаження при експлуатації (вигини, удари, подряпини) зменшують довговічність виробу. Всі ці особливості композитів відомі з авіаційної практики.

Головний недолік алюмінієвих каркасів — це висока вартість. Каркаси з склопластика (фібергласу) дешевше алюмінієвих у декілька разів.

Головний недолік склопластика: схильність до поздовжніх розколів від сильного удару; при тривалій експлуатації починає кришитися на стиках і не терпить довгого перебування у вологому середовищі. Виходячи з цих характеристик, склопластикові каркаси застосовуються для простих (недорогих) туристичних і треккінгових наметів, а алюмінієві каркаси — для наметів з складнішими умовами експлуатації (гірський і екстремальний туризм).

Різними виробниками використовуються каркаси:

 • TERRA incognita — ламінованиий фіберглас і дюралюміній 7001-T6
 • Commandor — дюралюміній
 • Pinguin — серій «Extreme dural» алюмінієвий сплав 7075 T9, все решта — фіберглас
 • Fjord Nansen — фіберглас
 • TATONKA — алюмінієвий сплав 7001 T6
 • Salewa — алюмінієвий сплав 7001 T6
 • Hannah — дюралюміній і скловолокно
 • Bask — серій екстрим і гірська: алюмінієвий сплав 7075 T9, у туристичної серії алюмінієвий сплав 7001 T6.

Класифікація сучасних наметів[ред. | ред. код]

Tents.jpg

Сучасні намети належать до однієї з п'яти основних структур:

 • Купол, гнучкі дуги, які перехрещуються у найвищій точці:
  • плюси: великі спальні та тамбури
  • мінуси: може бути нестабільною при сильному вітрі
 • Тунель, дві або три незалежні гнучкі дуги:
  • плюси: легкий, і, як правило,  досить довгий для високих людей
  • мінуси: часто нестабільний, під впливом бічних вітрів
 • Перехрещені обручі, одна чи дві гнучкі взаємозалежні дуги:
  • плюси: ультра-легкі
  • мінуси: часто нестабільні при впливі сильних бічних вітрів
 • Гребінь, жорсткі дуги, в класичному А-подібному стилі:
  • плюси: стабільний в погану погоду і сильний снігопад
  • мінуси: як правило, занадто важкий для носіння в рюкзаку
 • Геодезичний, чотири або п'ять гнучких дуг, що підтримують одна одну:
  • плюси: просторий і стабільний під дією сильних вітрів та снігопадів
  • мінуси: важкий

Купольні намети і намети тунельного типу є одними з найпопулярніших через невелику вагу і швидкість збирання. Найвідоміший купольний намет — Каркасний арктичний намет КАПШ-1.

Трисезонні намети — легкі укриття, призначені для відносно помірних умов весни, літа і осені. Вони зазвичай забезпечені великими сітчастими панелями для збільшення потоку повітря. Крім цього, вони зупиняють жуків, комарів і мошок, але все ще можуть пропускати піщану пил.[2]

Намети, що розташовуються на даху та багажнику автомобіля[ред. | ред. код]

Переваги[ред. | ред. код]

Автомобільний намет

Намети, що використовуються для встановлення на багажник над дахом, на причіп або кузов пікапа, (далі — «автонамети») використовуються здебільшово із позашляховиками та дозволяють:

 • прискорити складання та розкладання намету на стоянках. Такі намети часто заздалегідь встановлюются на багажник над кришею та розкриваються значно простіше звичайних, наприклад, за принципом віяла.
 • дозволяють збільшити кількість спальних місць в машині.
 • спальне місце над землею захищає від змій, дрібних ссавців, і т.ін.
 • в автонаметках постійно знаходяться подушки, матраци, спальники, ковдри, немає необхідності в упакуванні та розпакуванні спальних речей
 • для ночівлі підійде будь-яке місце, не потрібно підготовлювати ґрунт під палатку

Конструкція[ред. | ред. код]

Будова автомобільних наметів має наступні поширені елементи:

 • бокс із пластику або карбону
 • вологозахисний тент
 • внутрішній тент
 • матрац, подушки
 • рейлінги або інші кріплення на дах автомобіля[3]

Інше[ред. | ред. код]

 • Наметникові — родина птахів ряду горобцеподібних, самці яких будують своєрідні намети, або альтанки, що використовуються для приваблення самок.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Палатка // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 2. Місткість намети та її вибір по сезону. 
 3. The Ideal Buyer’s Guide for the Best Roof Top Tent. https://cooltentreview.com (eng). 17-02-2018. Процитовано 2019-01-28. 

Посилання[ред. | ред. код]