Руберовський Микола Олексійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Руберовський Микола Олексійович (25 червня (7 серпня) 1845(18450807) — 1915, Саратов) — український філолог, лексикограф і педагог. Автор «Словника малоруського наріччя» — найбільшого з дорадянських українсько-російських словників, що містить понад 100000 реєстрових слів.

Біографія[ред. | ред. код]

Працював чиновником у різних державних установах Мінська, Вільнюса, Полтави та Саратова. У 1904 вийшов у відставку в чині надвірного радника.

Праці[ред. | ред. код]

Автор рукописного українсько-російського «Словаря малорусского наречия» у 18 томах (понад 100 000 слів). В словнику Руберовського використано твори українських письменників, етнографічні й фольклорні джерела. Широко зафіксовано слова на позначення абстрактних понять, іншомовні запозичення, книжну лексику, народні ботанічні назви тощо. Перекладна частина переписана лише в межах слів на літери А—Д (дуга); решта в чорновому варіанті.

Правопис української частини етимологічний, хоч не скрізь витриманий.

Руберовський уклав рукописну хрестоматію української поезії. Рукописи зберігаються у Бібліотеці Російської Академії Наук (Петербург).

Література[ред. | ред. код]

  • Й. О. Дзендзелівський. Руберовський Микола Олексійович // Українська мова : енциклопедія. — К. : Українська енциклопедія, 2000. — ISBN 966-7492-07-9.
  • Пилинський М. М. Рукописний укр.-рос. словник М. О. Руберовського // «Мовознавство», 1968, № 1;
  • Дзендзелівський Й. О. З відомостей про життя та діяльність М. О. Руберовського.