Руса III

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Руса III
Правління605 до н. е. - ? 595 до н. е.
ПопередникЕрімена
НаступникРуса IV
Біографічні дані
Народженняне пізніше 605 до н. е.
Смерть585 до н. е.
ДітиРуса IV
БатькоЕрімена

Руса III (Руса, син Ерімена) — цар держави Урарту періоду її занепаду, роки правління близько 605595 до н. е.

Під час правління Руси III, Урарту переживала занепад своєї державності. Протягом останніх десятиліть урартські царі поступово втрачають контроль над центром країни, і столиця Урарту зміщувалася із міста Тушпи, розташованого на березі озера Ван, в місто Тейшебаіні, розташоване в Закавказзі. Однак незадовго до початку правління Руси III, в 609 році до н. е. відбулася важлива зовнішньополітична подія: південний сусід і вічний суперник Урарту Ассирія, під натиском мідійців і вавилонян перестала існувати. Урарти, таким чином, знову відчули себе господарями у центрі країни і на південних кордонах, проте ненадовго, тому що навколо Урарту почало змикатися кільце нових ворогів.

Руса III, натхненний падінням Ассирії, очевидно, концентрувався на господарській діяльності. Залишилося кілька написів Руси III про будівництво нових зерносховищ в Тушпі, Еребуні і Аргіштіхінілі.

Напис часів Руси III про будівництво зерносховища в Еребуні
Знайдено в 1968 році на пагорбі Арін-Берд. Зберігається в музеї «Еребуні» в Єревані Вірменія.
Переклад напису:... Руса, син Ерміни, це зерносховище наповнив. Тут 6848 капі зерна [1].


Ймовірно, що Урарту, що з часів Сардурі III фактично було васальною державою по відношенню до Ассирії після 609 року до н. е. відразу стало васальним по відношенню до Мідії. Однак, ймовірно, що урартські міста в Закавказзі користувалися незалежністю ще деякий нетривалий час, і столиця Урарту фактично перемістилася в Тейшебаіні.

Література

[ред. | ред. код]
  • Арутюнян Н. В.Біайнілі (Урарту), Видавництво Академії наук Вірменської РСР, Єреван, 1970
  • Арутюнян Н. В.Деякі питання останнього періоду історії Урарту / / Стародавній Схід, Видавництво АН Вірменської РСР, Єреван, № 2, 1976
  • Дьяконов І. М.Останні роки урартської держави за ассиро-вавилонськими джерелами / / Вестник Древней Истории № 2, 1951

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Переклад Н. В. Арутюняна зі статті:Арутюнян Н.В., Оганесян К.Л.Нові урартські написи із Еребуні / / Вісник древньої історії, 1970, № 3