Дік Баттон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Річард Баттон)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дік Баттон
Дік Баттон
Дік Баттон
На зимовій Олімпіаді 1980 року
Персональні дані
Громадянство США США
Дата народження 18 липня 1929(1929-07-18) (95 років)
Місце народження Енглвуд, Нью-Джерсі, США
Тренер Густав Лассі
Нагороди
Олімпійські ігри
Золото Санкт-Моріц 1948
Золото Осло 1952
Найкращі результати за системою ІСУ
Сума: Не змагався за новою
суддівською системою
.
Завершив виступи

Річард («Дік») Тоттен Баттон (англ. Richard Totten «Dick» Button; нар. 18 липня 1929) — колишній американський фігурист. Дворазовий олімпійський чемпіон, п'ятикратний чемпіон світу. Нині телевізійний коментатор.

Біографія

[ред. | ред. код]

Дитинство і юність

[ред. | ред. код]

Дік Баттон народився і виріс в місті Енглвуд, Нью-Джерсі. Він рано почав кататися, але не входив до тренувань серйозно до 12 років, коли його батько ненавмисно почув, як Діку говорять, що той ніколи не стане хорошим фігуристом.[1] Незабаром батько Баттона відправив його в Нью-Йорк, де Баттон почав займатися з тренером зі спортивних танців на льоду Джої Керроллом. Протягом усього літа він тренувався в Лейк-Плесіді у Керролла, а потім за його порадою перейшов до Густава Лассі. С цим тренером Баттон залишився до кінця кар'єри.

Початок кар'єри

[ред. | ред. код]

У віці 16 років він виграв чемпіонат США, причому всі судді одноголосно віддали йому перше місце. Таким чином, Баттона відібрали на чемпіонат світу 1947 року в Стокгольмі, де зайняв друге місце після Ганса Гершвіллера. Гершвіллер був першим по обов'язковим фігурам, а Баттон виграв довільну програму, але в кінцевому підсумку все ж став другим. То був останній раз в кар'єрі Баттона, коли фігурист посів на чемпіонаті світу місце нижче першого. На чемпіонаті світу Баттон подружився з Ульріхом сальховом, який був розчарований поразкою Баттона і, щоб підтримати фігуриста, подарував йому свій перший кубок (Сальхов здобув перемогу на своєму першому чемпіонаті світу в 1901 році). Пізніше Баттон передав цей трофей американцеві Джону Міші Петкевичу.[2]

На чемпіонаті Європи 1948 року Баттон знову змагався з Гершвіллером і цього разу здобув перемогу. У наступному році американцям було заборонено виступати на чемпіонаті Європи, таким чином, Баттон став єдиним громадянином США, який виграв європейську першість.

Любительська кар'єра

[ред. | ред. код]

На зимових Олімпійських іграх 1948 року Баттон після обов'язкових фігур випереджав Гершвіллера на 29.6 балів, здобувши перемогу в чотирьох з п'яти фігур. На тренуванні він намагався виконати подвійний аксель, але кожен раз виконував його з помилкою. За день до довільної програми Баттону все ж вдалося вперше виконати цей стрибок, і він вирішив ризикнути і включити його в програму. Баттону вдалося здійснити задумане, таким чином, він став першим спортсменом, який виконав подвійний аксель на змаганнях. Його результати в довільній і обов'язкових фігурах дозволили зайняти перше місце. Дев'ятнадцятирічний Баттон став наймолодшим олімпійським чемпіоном в історії. В останній раз він змагався з Гершвіллером на чемпіонаті світу цього ж року і знову здобув перемогу. Чемпіонат США теж завершився золотою медаллю для Баттона. У 1949 році він отримав американську премію Саллівана за видатні спортивні досягнення.

Восени 1947 року Баттон збирався почати навчання в Єльському університеті, але був змушений перервати навчання для підготовки до Олімпіади. Хоча керівництво університету спочатку запевняло, що спортивна кар'єра не завадить навчанню, пізніше Баттону заявили, що якщо він хоче відвідувати Єльський університет, з фігурним катанням доведеться закінчити. За порадою друзів він подав документи і був прийнятий в Гарвардський університет, який закінчив в 1952 році (за спеціальністю юриспруденція).

Протягом всієї кар'єри Баттон вигравав всі змагання, в яких брав участь. Від нього щороку чекали рекордів. У 1949 році він виконав каскад подвійний ріттбергер-подвійний ріттбергер, в 1950 році каскад подвійний ріттбергер-подвійний ріттбергер-подвійний ріттбергер, в 1951 році каскад подвійний аксель-подвійний ріттбергер. До зимових Олімпійських ігор 1952 року Баттон з тренером готували потрійний стрибок, який Баттон вперше успішно виконав на показових виступах чемпіонаті Європи у Відні. На Олімпіаді він в довільній програмі виконав потрійний ріттбергер — перший потрійний стрибок в історії фігурного катання, а потім повторив його на чемпіонаті світу.

Досягнення

[ред. | ред. код]
Соревнование 1944 1945 1946 1947 1948 1949 1950 1951 1952
Зимові Олімпійські ігри 1 1
Чемпіонат світу 2 1 1 1 1 1
Чемпіонати Європи 1
Північноамериканський чемпіонат 1 1 1
Чемпіонати США 1 N. 1 J. 1 1 1 1 1 1 1
  • N = Сред новачків; J = Юніорські змагання

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Button, Dick. Dick Button On Skates. — Englewood Cliffs, N.J. : Prentice-Hall.
  2. Petkevich, John Misha. Figure Skating: Championship Techniques. — 1989. — ISBN 1568000707.

Посилання

[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Дік Баттон

  • Dick Button на сайті IMDb (англ.)
  • Дік Баттон — олімпійська статистика на сайті Sports-Reference.com (англ.) (архівна версія)