Семунд Мудрий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Семунд Мудрий
Sæmundr Sigfússon
Народження 1056(1056)
  Oddi[d], Rangárþing ytra[d], Ісландія
Смерть 1133(1133)
Громадянство
(підданство)
Flag of Iceland.svg Ісландія
Мова творів латинська
Рід діяльності вчений
священик

Семунд Мудрий у Вікісховищі?

Семунд Сіґфуссон (ісл. Sæmundr Sigfússon, або Семунд Мудрий (ісл. Sæmundr fróði); *1056(1056) — †1133) — ісландський священик та вчений. Відомо, що Семунд вчився за кордоном: раніше вважалося, що у Франції, проте сучасні науковці вважають, що у Франконії. В Ісландії він заснував школу в Одді. Семунд належав до клану Оддавер'яр та мав сина Лофтура Саймундссона.

Семунд писав латиною працю про історію норвезьких королів. Нині її вважають втраченою, проте вона послужила джерелом для пізніших авторів, зокрема Сноррі Стурлусона. Поема Nóregs konungatal підсумувала працю Семунда. Авторство «Старшої Едди», чи принаймні редакторську роль зазвичай приписували Семундові, проте нині цей факт є спірним.

У ісландському фольклорі[ред.ред. код]

Характер Семмундра Мудрого залишався живим у традиційних ісландських казках та легендах задовго після його смерті. Він виявляється кілька разів у збірці Jón Árnason, Íslenzkar Þjóðsögur og Æfintýri(Казки та легенди Ісландії, 1862) і французький вибір цих казок, опублікований Хосе Корті, представляє собою не менше восьми історій, у яких він є героєм. Він там зустрічається обдурюючи диявола або командира діаблотинов. Він був священиком уOddi,з якого він би отримав ліки короля Норвегії, навіть якщо ця легенда не відповідає історичним фактам (Ісландія впала під владу короля Норвегії лише пізніше, у 1262 році). Його смерть також згадується: атакований діаблотинами, потім мошками, на смертному одрі, за ним спостерігає його приємна дочірка, яка, бачачи «світло вгору з ніздрів », розуміє, щойно пролетіла.


Посилання[ред.ред. код]

  • Гігантка в кам'яному човні та інші історії Ісландії, зібрано Йоном Арнасоном, переклад з ісландської на французьку мову під редакцієй Жана Рено та Ásdis R. Magnúsdóttir, José Corti, 2003 ISBN 978-2-7143-0827-6 (P.)
  • Aðalsteinsson, Jón Hnefill (1994). «Sæmundr Fróði: a medieval master of magic». Arv: Nordic Yearbook of Folklore 50: 117-32.
  • Paasche, Fredrik (1956). Norsk Litteraturhistorie I: Norges og Islands Litteratur (2nd ed.). Oslo: Aschehoug. pp. 273-6.