Саламандрові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Саламандрові
Саламандра плямиста
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Земноводні (Amphibia)
Ряд: Хвостаті земноводні (Caudata)
Підряд: Salamandroidea
Родина: Саламандрові (Salamandridae)
(Goldfuss, 1820)
Посилання
Вікісховище: Salamandridae
Віківиди: Salamandridae
ITIS: 173613
NCBI: 8314
Fossilworks: 37393

Салама́ндрові (Salamandridae) — родина хвостатих земноводних, відомих також під загальною назвою Салама́ндри. Єдина родина хвостатих, наявна у фауні України.

Ареал охоплює помірні широти Європи і Азії (до Гімалаїв та півдня В'єтнаму), північно-західну Африку, схід та захід Північної Америки.

Хребці задньоувігнуті, зуби є на верхній та нижній щелепах. На піднебінній частині верхньої щелепи розташовані два вигнуті ряди піднебінних зубів. Саламандри характеризуються звичайно невеликими або середніми розмірами (бл. 120—200 мм) і мають гладку або зернясту шкіру. Чимало саламандрових мають специфічні шкіряні залози, розташовані на верхній частині голови на межі з тулубом. Такі залози (паротиди) виробляють доволі сильну отруту.

Поміж цих амфібій є види, пов'язані з водоймами лише у сезон розмноження (наприклад, кавказькі саламандри, рід Mertensiella), хоча інші є повністю водні (наприклад, тритони роду Pachytriton).

Шлюбна поведінка доволі складна й зазвичай виявляється у різноманітних діях обох партнерів. Запліднення зовнішнє або внутрішнє. У першому випадку самці відкладають сперматофори, і самиця захоплює їх краями клоаки, а в другому — відбувається зближення клоак самця й самиці, далі сперматофори потрапляють у сім'яприймач самиці, де відбувається запліднення яєць. Звичайно після парування яйця відкладаються у водойми.

Водночас є види, у яких в одних ділянках ареалу запліднені яйця розвиваються у яйцеводах, а в інших — самиці «відкладають» цілком розвинених личинок у воду; відомі також популяції, у яких самиці «народжують» молодих особин, що повністю завершили метаморфоз (це характерно для саламандри альпійської).

Систематика[ред. | ред. код]

Родина нараховує близько 60 видів, об'єднаних у 18 родів (підродина Salamandrinae — 4, підродина Pleurodelinae — 14 родів):

Підродина Pleurodelinae

Підродина Salamandrinae

Підродина Salamandrininae

Джерела[ред. | ред. код]

Писанець Є. Земноводні України (посібник для визначення амфібій України та суміжних країн). — Київ : Вид-во Раєвського, 2007. — 197 с.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]