Самокат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Tretroller alt.JPG
Stepje.jpg
Brest2012 - Guillaume.jpg

Самокатмайданчик для ніг, встановлений на колесах, що має кермо і приводиться в рух методом відштовхування.

У сучасному виконанні найчастіше являє собою майданчик для ніг під назвою дека, з нековзним покриттям подібним до матеріалу шліфувальної шкурки, між двома колесами, розташованими одне за другим. Спереду до платформи кріпиться вертикальна стійка-кермо, як правило регульована по висоті, з прогумованими ручками. При їзді водій відштовхується одною ногою від землі, стоячи другою на деці і тримаючись за кермо.

Історія створення[ред.ред. код]

Точний час створення першого самоката не встановлено, але його зображення зустрічаються вже на стародавніх фресках. Перші відомості про виготовлення самоката, відносяться до 1761 року, самокат був виготовлений в Німеччині каретним майстром Міхаелем Касслером. У 1791 році, у Франції, граф де Сіврак виготовив самокат дуже схожий на самокат Міхаеля Касслера, який назвав - «Селяріфер». Важливим удосконаленням став винахід Карла фон Драйза, що ним став самокат з керованим переднім колесом. Принцип пересування залишився колишнім. Самокати з керованим колесом набули популярності у Франції та Англії. Англійські самокати, на відміну від німецьких, мали залізну раму.

Класифікація самокатів[ред.ред. код]

Самокати класифікуються за їх ознаками:

  • За діаметром коліс: малі, великі;
  • За призначенням: гоночні, напівгоночні, для дорослих;
  • За прохідністю: міські, шосейні, кросові, снігоходні;
  • За конструктивними особливостями: велопривідні і складні.

Сучасний самокат[ред.ред. код]

Діаметр коліс сучасного самоката буває 10 см, 12 см, 14 см, 15см (6 дюймів), 20 см, а також є самокати з надувними колесами 12 дюймів і від 8 кг вагою. Колеса виготовляються з пластику, з обгумованого пластика, поліуретану (PU) або ПВХ-полівінілхлориду (PVC).

Вага самоката може коливатися від 2-х до 5 кг.

Максимальна висота рульової стійки становить 1 м. При цьому, будучи телескопічної конструкції, вона зкладається, що забезпечує зручність при перенесенні та зберіганні самоката.

Більшість самокатів має складану конструкцію, що робить їх зручними для транспортування.

Основним матеріалом для самокатів є алюміній і сталь, частіше їх сплави.