Саєнтологія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Саєнтологія (від лат. scio і грец. λόγος) — релігійно-філософське вчення, що було засновано і розвинено американським відставним військовим, письменником-фантастом Л. Роном Габбардом у 1950-х роках. Її визначають по-різному: як культ, бізнес або новий релігійний рух.

Церква Саєнтології була описана урядовими запитами, міжнародними парламентськими органами, вченими, юристами та численними рішеннями вищих судів як небезпечний культ і маніпулятивний бізнес для отримання прибутку. Після численних судових процесів у багатьох країнах організації вдалося досягти юридичного визнання як релігійної установи в деяких юрисдикціях, включаючи Австралію, Італію та Сполучені Штати. Німеччина класифікує саєнтологічні групи як «антиконституційну секту», а уряд Франції класифікує групу як небезпечний культ.

Суть та основні течії

Рон Габбард охарактеризував саєнтологію як прикладну релігійну філософію. Саєнтологія містить у собі філософію і техніку духовного вдосконалення і охоплює такі теми як мораль, етика, детоксикація, освіта, управління та ін. Саєнтологія вчить, що людина — це безсмертна, духовна істота (Тетан), яка перебуває у фізичному тілі та прожила незліченну кількість минулих життів.

Спочатку Л. Рон Хаббард розробив низку ідей, які він назвав діанетикою, яку він представляв як форму терапії. Цьому він сприяв через різні публікації, а також через Фонд діанетичних досліджень Хаббарда, який він заснував у 1950 році. Фонд збанкрутував, і Хаббард втратив права на свою книгу «Діанетика» у 1952 році. Потім він розвинув цю тему як прикладну релігійну філософію, яку назвав Саєнтологією. До 1954 року він відновив права на діанетику та залишив обидва предмети під егідою Церкви саєнтології.

У саєнтології є дві течії — Церква Саєнтології та Вільна Зона. Найвідоміша Церква Саєнтології (ЦС), що існує з 1953 року. Вільна Зона виділилася від ЦС у результаті розколу на початку 1980-х років.

Послідовники саєнтології є у понад 100 країнах світу, серед прихильників Церкви Саєнтології є популярні діячі культури, зокрема й зірки Голлівуду.

Саєнтологічні рухи — це нетрадиційні релігійні рухи, в яких орієнтація на досягнення науки і техніки поєднується з практикою психоаналізу, фантастикою. При цьому саєнтологію вважають одним із найконфліктніших релігійних рухів, численні судові процеси за участю саєнтологів нерідко призводили до накладання санкцій та штрафів. Основні удари критики спрямовані проти Церкви Саєнтології. Критичні відгуки надходять з боку низки колишніх саєнтологів, громадських і релігійних діячів, вчених, державних і медичних організацій. Критики, як правило, заперечують гуманітарну і релігійно-філософську місію саєнтології, вважаючи її суто комерційним підприємством. Саєнтологічні методи, на думку низки критиків, руйнівно впливають на організм людини і його психіку.

Шкала емоційних тонів і виживання

Саєнтологія використовує емоційну систему класифікації, яка називається шкалою тонів. Шкала тонів є інструментом, який використовується в аудиті. Саєнтологи стверджують, що знання позиції людини на шкалі полегшує її дії і допомагає покращити свій стан.[виправити стиль]

Саєнтологія наголошує на важливості виживання, яке вона поділяє на вісім класифікацій, які називаються «динаміками». Бажання індивіда вижити вважається першою динамікою, тоді як друга динаміка стосується продовження роду та сім’ї. Інші динаміки охоплюють ширші сфери дії, включаючи групи: людство, все живе, фізичний всесвіт, дух і нескінченність, часто пов’язану з Верховною Істотою. Вважається, що оптимальним рішенням будь-якої проблеми є те, яке приносить найбільшу користь з найбільшої кількості динамік.

Саєнтологічні технології в освіті

Застосовність вчення Хаббарда також призвела до формування організацій, зосереджених на сфері навчання. Серед них - Applied Scholastics, заснована в 1972 році, яка викладає саєнтологічні «техніки навчання» студентам. Єдиною школою, що викладає за програмою прикладної освіти в Україні, є київська школа англійської мови English Prime.

Саєнтологія в Україні

В Україні представниками саєнтологічного руху є течії: діанетика, Астіка, наука розуму, християнська наука, а також система Порфирія Іванова.[джерело не вказане 168 днів]

Посилання

Література

  • Релігієзнавство : підручник / за ред. В. І. Лубського, В. І. Теремка. — К. : Видавничий центр «Академія», 2000. — 408 с. — (Альма-матер).