Святий Євпл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Святий Євпл Катанський (англ. Saint Euplius, італ. Sant' Euplo, Sant' Euplio304, Сицилія) — ранньо-християнський святий, мученик (убитий мечем) часів Діоклетіанового переслідування. Був дияконом м. Катанія, на острові Сицилія, Італія.

З грецької мови - благоуспішний.

Життя[ред. | ред. код]

Святий Євпл жив на Сицилії і був дияконом. Коли почалося Діоклетіанове переслідування християн, 304 року Євпла ув'язнили і привели на суд, де він визнав, що є християнином. Вояки відразу почали його мучити різними способами, вимагаючи від нього відступництва. Потім Євпла, який не зрікся святої віри, убили мечем.

Мощі Святого Євпла зберігаються в церкві м. Тревіко (італ. Trevico), Італія.

Святий Євпл в Україні[ред. | ред. код]

Традиція вшанування святого існує з часів Речі Посполитої - як у православних, так і католиків. Зараз це свято спільне для греко-католиків, католиків та православних по всій Україні.

Святий Євпл у Московії[ред. | ред. код]

Священномученик Євпл віддавна шанований у Московії. 1471 на Мясницькій вулиці в Москві, в пам'ять захоплення та знищення Новгородської республіки, місцева влада побудувала дерев'яну церкву на честь архідиякона Євпла. 1657 князь Олексій Романов замінив її кам'яною. У XVIII столітті пам'яті святого було споруджено величний триярусна будівля (зруйновано комуністами 1926).

Специфіка[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]