Семюел Тейлор Колрідж

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Семюел Тейлор Колрідж
Samuel Taylor Coleridge
Семюел Тейлор Колрідж, 1795

Семюел Тейлор Колрідж, 1795
Народження 21 жовтня 1772(1772-10-21)
  Оттері Сейнт Меррі, Девоншир, Англія
Смерть 25 липня 1834(1834-07-25) (61 рік)
  Хайгейт, Міддлсекс, Англія
Громадянство
(підданство)
Flag of Great Britain (1707–1800).svg Королівство Велика Британія
Flag of the United Kingdom.svg Сполучене Королівство Великої Британії та Ірландії
Релігія Англіканство
Alma mater Christ's Hospital School[d] і Кембриджський коледж Ісуса[d]
Мова творів англійська[1]
Рід діяльності поет, критик
Напрямок романтизм
Magnum opus: Поема про старого моряка
Член
Батько John Coleridge[d]
Діти Sara Coleridge[d], Derwent Coleridge[d] і Hartley Coleridge[d]
Автограф: Samuel Taylor Coleridge signature.jpg

Семюел Тейлор Колрідж у Вікісховищі?
Q:  Висловлювання у Вікіцитатах
S:  Роботи у  Вікіджерелах

Семюел Тейлор Колрідж (англ. Samuel Taylor Coleridge, 21 жовтня 177225 липня 1834) — англійський поет і літературний критик. Представник «озерної школи». Від демократичних настроїв (вірш «Взяття Бастилії», 1789) перейшов на консервативні позиції (збірка «Ліричні балади», 1798, спільно з Вордсвортом, незакінчений фрагмент «Кубла Хан», 1798). «Поема про старого моряка», драми, лекції про Вільяма Шекспіра (видання 1894 р.), літературні спогади.

Семюел Тейлор Колрідж[ред.ред. код]

Семюел Тейлор Колрідж належить до числа найславетніших постатей англійської літератури. Поет-реформатор, один із фундаторів нового літературного напрямку — романтизму, що прийшов на зміну застиглому класицизмові; визначний критик, чиї шекспірівські студії досі не втратили ваги; помітний для своєї доби філософ — такі провідні сторони його яскравої, складної та багато в чому суперечливої особистості.

Статуя Старого Мореплавця, героя найвідомішого твору Колріджа. Містечко Вотчет, графство Сомерсет, Англія. Шию Мореплавця обвиває мотузка, до якої прив'язано труп Альбатроса.

Народився Колрідж 1772 року в Девонширі в родині бідного сільського священика. По батьковій смерті він навчався на кошти благодійників у Лондоні, а далі в Кембриджі, та мусив через співчутливе ставлення до французької революції залишити університет. На початку 1790-х років відбувається Колріджеве знайомство із Вільямом Вордсвортом та Робертом Сауті, разом із якими він і започатковує славнозвісну «озерну школу» англійського романтизму.

Поява в 1798 році збірки «Ліричні балади», де було об'єднано твори Колріджа та Вордсворта, знаменує найвищий злет Колріджа-поета. У вміщеній там славетній «Повісті про Старого Мореплавця» Колрідж використовує відроджену і доведену ним до досконалості давню форму народної балади для осмислення найскладніших питань взаємин людини і дивовижно гармонійного та разом із тим грізного світу природи. Органічне поєднання реальності із фантастикою, вражаюча тема космічної самотності героя, що всім життям своїм має спокутувати свій злочин перед світом краси і гармонії, ствердження неповторності і святості всього живого на Землі — все це притаманне найдовершенішому витворові Колріджа.

Останні роки життя поет присвятив переважно літературознавству та критиці. Він багато редагував раніше написані поезії, та нових віршів майже не писав. Помер Колрідж 1834 року, так і не вивільнившись від нестатків та матеріальної залежності, що переслідувала його все життя.

Джерела[ред.ред. код]

  • Улюблені англійські вірші та навколо них / Пер. і упор. Максим Стріха. — К.:Факт, 2003. — 456 с. — (Літ. проект «Текст+контекст». Знакові літ. доробки та навколо них). ISBN 966-664-075-9
    • а б data.bnf.fr: платформа відкритих даних — 2011.
    d:Track:Q20666306d:Track:Q54837