Перейти до вмісту

Семюел Тейлор Колрідж

Очікує на перевірку
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Семюел Тейлор Колрідж
Samuel Taylor Coleridge
Семюел Тейлор Колрідж, 1795
Народився21 жовтня 1772(1772-10-21)
Оттері Сейнт Меррі, Девоншир, Англія
Помер25 липня 1834(1834-07-25) (61 рік)
Хайгейт, Міддлсекс, Англія
·серцева недостатність
ПохованняChurch of St Michaeld
Країна Королівство Велика Британія
 Сполучене Королівство
Діяльністьпоет, критик
Сфера роботифілософія
Alma materChrist's Hospital Schoold, Кембриджський коледж Ісусаd і The King's Schoold
Мова творіванглійська
Напрямокромантизм
Magnum opusПоема про старого моряка, Кубла-хан, Lyrical Balladsd і Christabeld
ЧленствоОзерна школа і Королівське літературне товариство
Конфесіяангліканство
БатькоJohn Coleridged[1]
МатиAnne Bowdend[2][1]
Брати, сестриJames Coleridged[1], William Coleridged[1], Luke Herman Coleridged[1], George Coleridged[1], Edward Coleridged[1], Lt. Francis Syndercombe Coleridged[1], Anne Coleridged[1], Capt. John Coleridged[1] і William Coleridged[1]
У шлюбі зSarah Frickerd[1] і Mary Matilda Bethamd
ДітиSara Coleridged[1][2], Derwent Coleridged[1], Hartley Coleridged[1] і Berkeley Coleridged[1]
Автограф
Нагороди

член Королівського літературного товариства[d]


CMNS: Семюел Тейлор Колрідж у Вікісховищі
Q:  Висловлювання у Вікіцитатах
S:  Роботи у  Вікіджерелах

Семюел Тейлор Колрідж (англ. Samuel Taylor Coleridge, 21 жовтня 177225 липня 1834) — англійський поет і літературний критик. Представник «озерної школи». Від демократичних настроїв (вірш «Взяття Бастилії», 1789) перейшов на консервативні позиції (збірка «Ліричні балади», 1798, спільно з Вордсвортом, незакінчений фрагмент «Кубла Хан», 1798). «Поема про старого моряка», драми, лекції про Вільяма Шекспіра (видання 1894 р.), літературні спогади.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Семюел Тейлор Колрідж належить до числа найславетніших постатей англійської літератури. Поет-реформатор, один із фундаторів нового літературного напрямку — романтизму, що прийшов на зміну застиглому класицизмові; визначний критик, чиї шекспірівські студії досі не втратили ваги; помітний для своєї доби філософ — такі провідні сторони його яскравої, складної та багато в чому суперечливої особистості.

Статуя Старого Мореплавця, героя найвідомішого твору Колріджа. Містечко Вотчет, графство Сомерсет, Англія. Шию Мореплавця обвиває мотузка, до якої прив'язано труп Альбатроса.

Народився Колрідж 1772 року в Девонширі в родині бідного сільського священика. По батьковій смерті він навчався на кошти благодійників у Лондоні, а далі в Кембриджі, та мусив через співчутливе ставлення до французької революції залишити університет. На початку 1790-х років відбувається Колріджеве знайомство із Вільямом Вордсвортом та Робертом Сауті, разом із якими він і започатковує славнозвісну «озерну школу» англійського романтизму.

Поява в 1798 році збірки «Ліричні балади», де було об'єднано твори Колріджа та Вордсворта, знаменує найвищий злет Колріджа-поета. У вміщеній там славетній «Повісті про Старого Мореплавця» Колрідж використовує відроджену і доведену ним до досконалості давню форму народної балади для осмислення найскладніших питань взаємин людини і дивовижно гармонійного та разом із тим грізного світу природи. Органічне поєднання реальності із фантастикою, вражаюча тема космічної самотності героя, що всім життям своїм має спокутувати свій злочин перед світом краси і гармонії, ствердження неповторності і святості всього живого на Землі — все це притаманне найдовершенішому витворові Колріджа.

Останні роки життя поет присвятив переважно літературознавству та критиці. Він багато редагував раніше написані поезії, та нових віршів майже не писав. Помер Колрідж 1834 року, так і не вивільнившись від нестатків та матеріальної залежності, що переслідувала його все життя.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Улюблені англійські вірші та навколо них / Пер. і упор. Максим Стріха. — К.:Факт, 2003. — 456 с. — (Літ. проєкт «Текст+контекст». Знакові літ. доробки та навколо них). ISBN 966-664-075-9

Посилання

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в г д е ж и к л м н п р с т Kindred Britain
  2. а б Lundy D. R. The Peerage
  3. а б Bibliothèque nationale de France BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  4. а б datos.bne.es: El portal de datos bibliográficos de la Biblioteca Nacional de España — 2011.