Девон (графство)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Девон
St Petroc's flag of Devon
Прапор Девону
Девіз Ради графства: Auxilio divino (Божою допомогою)
EnglandDevon.svg
Географія
Статус Церемоніальне і (дрібніше) неметропольне графство
Регіон Південно-Західна Англія
Площа
Загальна4-е місце в Англії
6707 км2
Адміністративна3-є місце в Англії
6564 км2
Адміністративний центрЕксетер
ISO 3166-2GB-DEV
Код ONS
NUTS 3 UKK43
Демографія
Населення1 135 000
Місце в Англії11-е
Густота169 на км2
Адм. нас.750 100
Місце в Англії12-е
Етнічний склад 98.7% White
Адміністративний поділ
Devon Ceremonial Numbered.png
 1. Ексетер
 2. Східний Девон
 3. Середній Девон
 4. Північний Девон
 5. Торридж
 6. Західний Девон
 7. Південний Гамс
 8. Тейнбридж
 9. Плімут
 10. Торбей
Мапа
Commons-logo.svg Девон (графство) у Вікісховищі

Де́вон або Девоншир (англ. Devon, МФА /ˈdɛvən/) — графство на південному-заході Англії[1][2]; площа 6720 км²; міста: Ексетер (адміністративний центр), Плімут, курорти Пейнтон, Торкей, Тейнмаут, Ілфраком; річки: Дарт, Екс, Тамар; національні парки: Дартмур, Ексмур, пташиний заказник і заповідник морської природи Ланді в Бристольському каналі; виробляються: молочні продукти і продукти вівчарства, сидр; на півдні добувають каолін, в Дарлінгтоні роблять скло, у Хонітоні — мереживо; населення 1008300 (1991);

Відомі люди: Френсіс Дрейк, Джон Хоукінс, Чарльз Кінгслі, Роберт Скотт, Бректон Генрі, Едмунд Ліч.

Історія[ред. | ред. код]

Девон став однією з перших областей Англії, заселених в кінці останнього льодовикового періоду. Близько 6000 років до н. е. перші мисливці та збирачі оселилися в районі Дартмура, вони вирубали велику частину вироставших на території нинішніх боліт дубових лісів. Від тих часів в Дартмурі залишилось 500 неолітичних стоянок.

У 43 році нашої ери римляни прийшли на південно-західний півострів Англії, а до 55 року вони окупували весь регіон, який населяли, згідно з дослідженнями історика Вільяма Кемден. Думноні — кельтський народ, від імені якого і пішла назва «Девон». Римляни протримали майбутнє графство під окупацією 250 років. Однак воно не так сильно піддалося римському впливу, як сусідні Дорсет та Сомерсет, головним чином римські сліди виявляються в нинішній столиці Ексетері та місті Топшемі, заснованому римлянами як морський порт.

Приблизно в 410 році римляни залишили Девон, а на основі римських поселень утворилося бритська держава Думнонія. У середині IX століття його поглинув Уессекс.

З часів норманського завоювання Англії Девон служив ареною багатьох громадянських конфліктів і військових дій — включаючи Війну Червоної і Білої троянди, повстання самозванця Перкина Варбека в 1497 році, Західне повстання (відбулося через реформації церкви) 1549, звичайно ж, не обійшла графство і Англійська революція. У 1688 році приїзд Вільгельма Оранського почав Славну революцію в Бріксемі.

Економіка[ред. | ред. код]

Будучи з самого початку графством аграрної економіки, Девон, як і Корнуолл що лежить на захід нього, розвинений слабкіше, ніж інші південні графства, через спад у традиційних галузях виробництва — особливо в рибальській, добувній та сільськогосподарській. Епідемія ящура, що вибухнула в 2001 році дуже сильно пошкодила місцевому господарству.

Після того як в XIX столітті в Девон провели залізницю, в графстві процвітали приморські курорти — чому сприяли як місцевий м'який клімат, так і історична спадщина вкупі з чудовою природою. Однак з середини XX століття в країні спостерігався спад приморського туризму, і лише в останні роки почалося деяке відродження туристичного інтересу до графства — в основному через національні парки. У 2004 році дохід від цієї індустрії склав 1,2 мільярда фунтів. У XXI століття туризм став опорою девонської економіки.[3]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Devon | county, England, United Kingdom. Encyclopedia Britannica. Процитовано 2015-10-22. 
 2. Visit Devon - The official Devon tourist board site. www.visitdevon.co.uk. Процитовано 2015-10-22. 
 3. https://web.archive.org/web/20090326065518/http://www.devon.gov.uk/tourism_trends_2005.pdf