Серце темряви

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
'
Heart of darkness.jpg
Оригінал англ. Heart of Darkness
Жанр Обрамлення, роман, новела
Автор Джозеф Конрад
Виданий 1899
Окреме видання 1902

«Серце темряви» (англ. Heart of Darkness) — роман англійського письменника Джозефа Конрада, який по праву вважається одним з найвидатніших англійських романів. Ще до його виходу в 1902 році він був опублікований у трьох частинах в Блеквудському журналі (англ. Blackwood's Magazine) у 1899 році.

Номер 75 у Рейтингу 100 найкращих книг усіх часів журналу Ньюсвік[1].

У романі розповідається про англійця Марлоу, що був відправлений за кордон бельгійською торговою компанією в Африку, де мав бути капітаном річкового парома. Хоча Конрад і не дає точної назви річки, в той час, Вільна держава Конго, місце протікання великої та важливої річки Конго, була власною колонією бельгійського Короля Леопольда II. Марлоу працює, перевозячи слонову кістку вниз по річці. Однак, він має важливіше завдання — повернути Куртца, що також добуває слонову кістку, назад до цивілізації.

Основну частину книги займає розповідь Марлоу від першої особи про його подорож уздовж тропічної ріки, серед зовсім невідомих європейцю територій. Його розповідь сповнена як досить відсторонених, але моторошних подробиць з життя аборигенів, так і описів запроваджених в далекій колонії порядків.

Історія створення роману[ред.ред. код]

Вісім з половиною років до написання книги, Конрад був капітаном пароплава. Після прибуття до Конго його пароплав був ушкоджений і потребував ремонту. Конрад захворів і повернувся до Європи. Досвід, отриманий автором під час мандрівки та почуті африканські історії, лягли в основу майбутньої книги.

Літературний прийом «роману у романі», використаний Конрадом при написанні Серця темряви — має багато літературних попередників. Емілія Бронте у Грозовому перевалі та Мері Шеллі в своєму Франкенштейні використали схожий прийом, хоча найвідомішими прикладами є Кентерберійські оповідання Джефрі Чосера та Казки тисяча і одної ночі.

Екранізації[ред.ред. код]

За мотивами роману був знятий фільм Апокаліпсис сьогодні, 1979. Була використана основна сюжетна лінія, головні герої, деякі діалоги.

За романом також був знятий фільм Серце в темряві, 1994.

Сама книга фігурує та цитується у фільмі Кінг Конг, 2005.

Примітки[ред.ред. код]