Джозеф Конрад

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Джозеф Конрад
Józef Teodor Konrad Korzeniowski
Джозеф Конрад, 1904 рік
Джозеф Конрад, 1904 рік
При народженні Józef Teodor Konrad Korzeniowski
Псевдоніми, криптоніми Joseph Conrad
Дата народження 3 грудня 1857(1857-12-03)
Місце народження Терехове Бердичівського району, Україна
Дата смерті 3 серпня 1924(1924-08-03) (66 років)
Місце смерті Бішопсборн, Великобританія
Громадянство Велика Британія Велика Британія
Рід діяльності Моряк, письменник
Роки активності: 1895 - 1924
Напрямок Література
Жанр Проза, Модернізм
Magnum opus: «Серце темряви»
Автограф: Автограф

Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Wikiquote-logo.svg Висловлювання у Вікіцитатах

Джозеф Конрад (пол. Józef Teodor Konrad Korzeniowski, англ. Joseph Conrad; * 3 грудня 1857, Терехове[1], Бердичівський район, Житомирська область — † 3 серпня 1924, Бішопсборн біля Кентербері, Англія) — англійський письменник польського походження, уродженець України. Вважається одним із найвидатніших англійських прозаїків — при тому, що до 20 років не володів вільно англійською [Джерело?].

Його твори мали великий вплив на багатьох письменників, серед яких Ернест Гемінґвей, Ґрем Ґрін, Вільям Сьюард Берроуз, Джозеф Геллер та інші. Фільм Френсіса Форда Копполи «Апокаліпсис сьогодні» навіяний і значною мірою базується на романі Джозефа Конрада «Серце темряви» (Heart of Darkness). Пишучи в часи розквіту Британської Імперії і використовуючи власний досвід у британському торговому флоті, Конрад створював романи та короткі оповідання, що відзеркалювали приховані аспекти світового панування Британської Імперії, водночас поринаючи в глибини людської душі.

Біографія[ред.ред. код]

Наленч (Nałęcz) — герб роду Коженьовських. Конрад відмовився від британського лицарського звання, бо вже мав власний родовий герб
Nowy Świat 47, Варшава, де 3-річний Джозеф Конрад жив зі своїми батьками 1861 року.

Дитинство та юність[ред.ред. код]

Юзеф Теодор Конрад Коженьовський народився в Бердичеві або в сусідньому селі Терехові, в родині літератора та польського патріота Аполлона Коженьовського (Appolo Korzeniowski). Батько його належав до шляхетського роду гербу Наленч (Nałęcz), перекладав з англійської та французької на польську Шекспіра та Гюго. Він приохотив Юзефа до читання польською та французькою.

1861 — Аполона Коженьовського заарештували за активну участь у підготовці повстання та вислали до Вологди. Його дружина Евеліна Коженьовська (Ewelina Korzeniowska) з 4-річним сином поїхала за чоловіком на заслання.

1865 — через хворобу дружини Аполон Коженьовський домігся переводу до Чернігова, де, за кілька тижнів, 11 квітня 1865 року, мати Юзефа померла від туберкульозу. Батько з сином переїхали спочатку до Львова, потім до Кракова, де 23 травня 1869 батько Юзефа помер, залишивши свого 11-річного сина круглим сиротою. Заопікувався хлопцем брат його матері Тадеуш Бобровський.

1874 — після відмови прийняти австро-угорське підданство 17-літній Юзеф Коженьовський, щоб не бути призваним до російської армії, вирушив до Марселя і влаштувався моряком у французький торговий флот.

Подорожі[ред.ред. код]

Джозеф Конрад прожив сповнене пригод життя, був задіяний у контрабанді зброї та політичних змовах, що пізніше відобразив у своєму романі The Arrow of Gold, і пережив невдале кохання, яке занурило його в глибоку депресію та підштовхнуло до невдалої спроби самогубства. Подорож до берегів Венесуели дала матеріал для роману Nostromo (перший помічник капітана з корабля, на якому ходив Джозеф Конрад, став прототипом для головного героя).

1878 — поступив на службу на британське судно, що прямувало до Константинополя, бо російське підданство не давало можливості служити на французьких суднах. Коли судно повернулося до порту приписки, молодий моряк вперше висадився на британській землі, в порту міста Lowestoft.

1881 — отримав сертифікат на право бути капітаном і британське підданство, офіційно змінивши ім'я на Joseph Conrad.

1889 — замислив відвідати Центральну Африку, став капітаном конголезького річкового пароплава. Побачені ним жорстокість і звірства лягли в основу одного з найвідоміших творів «Серце темряви» (Heart of Darkness). Під час подорожі Джозеф Конрад захворів на пропасницю, на яку відтак страждав усе життя.

Творчість[ред.ред. код]

1894 — у віці 36 років через погане здоров'я залишив море і вирішив присвятити себе літературній праці. Його перший твір «Олмейрова примха» («Безумство Олмайєра», Almayer's Folly), дія якого відбувається на східному узбережжі Борнео, опубліковане 1895 року.

1896 — виходить «Вигнанець з островів» (An Outcast of the Islands). Обидва названі твори створили Конраду репутацію романтика й оповідача екзотичних історій. Ці помилкові уявлення переслідували його все життя.

1896 — одружився з 22-річною англійкою Джессі Джордж (Jessie George), з якою мав двох синів, Бориса та Джона.

Попри визнання критиків й інтелектуалів, широка літературна слава та визнання прийшли до Конрада лише після публікації роману «Шанс» (Chance, 1913), хоча цей роман, як не парадоксально, вважають не найкращим його твором.

Помер від серцевого нападу і похований на Кентерберійському цвинтарі, Англія.

Вшанування пам'яті[ред.ред. код]

Пам'ятник Джозефу Конраду в Гдині, Польща
Сінгапур. Меморіальна дошка на честь Джозефа Конрада.

Пам'ятник Джозефу Конраду встановлено в польському місті Гдиня на узбережжі Балтійського моря.

У Сан-Франциско, Каліфорнія, є площа Джозефа Конрада.

У Сінгапурі, який Джозеф Конрад неодноразово відвідував, встановлена меморіальна дошка, що увічнює пам'ять про нього.

У селі Тереховому діє музей Джозефа Конрада, відкритий 1987 року до 130-річчя від дня народження письменника. У день відкриття музею відомі українські письменники Дмитро Павличко і Юрій Щербак у книзі відвідувачів визначили три провідні джерела творчості Джозефа Конрада: українська земля, велич англійської мови, сила польського духу.

ЮНЕСКО внесла 150 річницю з дня народження Джозефа Конрада до календаря річниць на 2007 рік.

2007 — з нагоди 150-річчя Джозефа Конрада Національний банк Польщі випустив комплект ювілейних монет.

2007 — з нагоди 150-річчя від дня народження Джозефа Конрада Польський інститут у Києві заснував для українських письменників премію ім. Конрада-Коженьовського. Першим її отримав Тарас Прохасько[2].

3 грудня 2008 — у м. Бердичів відкрили музей Джозефа Конрада[3].

19 вересня 2008 — під час відкриття IX Днів польської культури у Бердичеві відкрили Музейну кімнату пам'яті Джозефа Конрада в ЗОШ № 15 (вул. К. Маркса, 5)[4].

У серії «Бібліотека „ЛітАкценту“» наприкінці 2012 вийшла книжка «Зроби або помри: морські історії» Джозефа Конрада". До неї ввійшли популярні «морські» повісті й оповідання письменника в українських перекладах, починаючи з 1920-х років.[5].

25 грудня 2015 року одну з вулиць Вінниці перейменували на честь Джозефа Конрада[6][7].

Цікаві факти[ред.ред. код]

 • Фільм Френсіса Форда Копполи «Апокаліпсис сьогодні» навіяний, та значною мірою базується на романі Джозефа Конрада «Серце темряви» («Heart of Darkness»), хоча дія й перенесена в Індокитай.
 • У фільмі «Чужий», космічний корабель називается Ностромо, як і в романі «Ностромо» Джозефа Конрада. Цікаво також, що назва міста з цього ж роману Сулако, також стала назвою космічного корабля у продовженні цього фільму.
 • Роман «Секретний агент» послужив основою для фільму Хічкока «Саботаж», 1936 року. 60 років потому, у 1996 році, на основі цього ж твору було знято однойменний фільм з Бобом Госкінсом, Патрицією Аркетт та Жераром Депардьє у головних ролях.

Твори[ред.ред. код]

 • 1895 «Безумство Олмайєра» (Almayer's Folly)
 • 1896 «Вигнанець з островів» (An Outcast of the Islands)
 • 1897 "Негр з «Нарциса» (The Nigger of the «Narcissus»)
 • 1898 «Юність» (Youth)
 • 1899 Серце темряви (Heart of Darkness)[8]
 • 1900 «Лорд Джім» (Lord Jim)[9]
 • 1901 The Inheritors (разом з Ford Madox Ford)
 • 1902 «Тайфун» (Typhoon)
 • 1903 «Романс» (Romance) (разом з Ford Madox Ford)
 • 1904 «Ностромо» (Nostromo)
 • 1907 «Таємний агент» (The Secret Agent)
 • 1909 The Secret Sharer
 • 1911 «В очах Заходу (Очима Заходу)» (Under Western Eyes)
 • 1912 «Фрейя семи островів» (Freya of the Seven Isles)
 • 1913 «Шанс (Випадок)» (Chance)
 • 1915 «Перемога» (Victory (novel)|Victory)
 • 1917 «Тіньова лінія (Тіньова межа)» (The Shadow Line)
 • 1919 The Arrow of Gold
 • 1920 «Порятунок» (The Rescue)
 • 1923 The Nature of a Crime (разом з Ford Madox Ford),
 • «Корсар (Морський блукалець)» (The Rover)
 • 1925 Suspense: a Napoleonic Novel (незакінчена, видана посмертно)

Видання творів Джозефа Конрада українською мовою[ред.ред. код]

 • Джозеф Конрад. Лорд Джім. Переклад з англійської - Л. Гончар. Київ: «Молодь». 1985. 240 стор.
 • Джозеф Конрад. Зроби або помри: морські історії. Переклад з англійської - П. Таращук, С. Вільховий, Л. Гончар та М. Рошківський. Київ: «Темпора». 2011. (Серія «Бібліотека „ЛітАкценту“») ISBN 9786175690659
 • Джозеф Конрад. Серце пітьми. Переклад з англійської - Ігор Андрущенко Львів: «Астролябія». 2015. 160 стор. ISBN 978-617-664-081-3
 • Джозеф Конрад. Серце темряви. Переклад з англійської - Марія Головко. Київ: «Знання». 2015. 175 стор. ISBN 978-617-07-0320-0
 • Джозеф Конрад. Серце пітьми. Переклад з англ. Тараса Бойка. — Київ: «Комубук». 2016. 176 стор. ISBN відсутнє

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]Письменник Це незавершена стаття про письменника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.