Симулякр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Симуля́кр (від лат. simulacrum — подоба, копія) — термін постмодерністської філософії, який означає зображення, копію того, що насправді не існує. Сьогодні розуміється як культурне або політичне утворення, що копіює форму вихідного зразка. Копія може бути чого завгодно і яких завгодно смислів.

Є ключовим поняттям в теорії постмодернізму.

Історія[ред.ред. код]

Термін симулякр, яким раніше позначали просто копію, запровадив у філософію постмодернізму Жан Бодріяр. Бодріяр описує це явище, як «дійсність, яка приховує той факт, що її немає». Раніше (починаючи з латинських перекладів Платона) воно означало просто зображення, картинку, репрезентацію. Наприклад, фотографія — симулякр тієї реальності, що на ній відображена. Не обов'язково точне зображення, як на фотографії: картини, малюнки на піску, переказ реальної історії своїми словами — все це симулякри.

Там, де Платон бачить дві стадії відображення: правдиве відображення й навмисно спотворене, Бодріяр бачить п'ять:

  1. просте відображення дійсності,
  2. спотворення дійсності,
  3. маскування відсутності дійсності,
  4. вдавана дійсність,
  5. симулякр, який взагалі не має жодного відношення до дійсності і зацикленний сам на собі.

Як пише Володимир Ковчак, "симулякр – знак, що набув свого власного буття, а тому сутнісно перестав бути знаком. Він призводить до реконструкції суб’єкта у просторі соціальних комунікацій: суб’єкт зливається із симулякром, згортається у свій власний симулякр і (хоча матеріально є у координатах дійсності) не є активно присутнім у дійсності, а свою активність витрачає на симуляцію активності"[1].

Джерела[ред.ред. код]

  • Бодрійяр, Жан (2004). Симулякри і симуляція (укр.). ОСНОВИ. с. 230. ISBN 966-500-189-2. 
  • Ковчак, В. О. (2015). Соціально–філософські аспекти симуляції суспільної активності та суспільної дійсності. Гілея: науковий вісник, (95), 182-185.

Див. також[ред.ред. код]


Аристотель Це незавершена стаття з філософії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
  1. Ковчак, В. О. "Соціально–філософські аспекти симуляції суспільної активності та суспільної дійсності" Гілея: науковий вісник 95 (2015): 182-185.