Сироватка правди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Сироватка правди — психоактивний препарат, який використовується для отримання від людини приховуваної інформації.

Історія[ред. | ред. код]

Увага до сироватки правди бере початок 1916 року, коли акушер Роберт Гаус, що працював у місті Ферріс біля Далласа, під час візиту до однієї пацієнтки став свідком незвичайної події. Породілля перебувала в стані напівсну, викликаного скополаміном, рослинним препаратом, який блокує діяльність нейромедіатора ацетилхоліна. Гаус попрохав її чоловіка принести ваги, щоб зважити новонародженого. Той почав їх шукати, але повернувся до спальні зі словами, що не зміг їх знайти. Тоді його дружина, яка все ще перебувала під дією анестезії, точно сказала, де лежать ваги. Гауз був переконаний, що скополамін може змусити будь-кого правдиво відповісти на запитання, і в подальшому наполягав на його застосуванні при розслідуванні злочинів.

Поліція США використовувала цю речовину, в багатьох випадках з дозволу суду, в 1920—1930-ті роки. Робилися спроби використати й інші наркотики, найбільш відомі з них барбітурати, пентотал і амітал. Але в 50-ті роки більшість вчених оголосила саму ідею існування сироватки правди неможливою, і більшість судів визнала докази, здобуті за допомогою подібних препаратів такими, що не мають сили.

Досягнутий консенсус не перешкодив проведенню найвідомішого з досліджень сироватки правди — йдеться про проект ЦРУ MK-ULTRA. Він був розпочатий 1953 року, коли ЦРУ стало вивчати вплив на поведінку декількох наркотиків. Вивчався і ефект при веденні допитів. Багатьом людям ці речовини давали без їхнього відома чи згоди.

У наш час сироватка правди застосовувалася у Індії для отримання інформації від особливо небезпечних злочинців про подробиці скоєних ними злочинів. Але у 2010 році Верховний суд Індії заборонив таку практику.

Посилання[ред. | ред. код]