Сорокопудові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сорокопудові
Сорокопуд терновий
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Сорокопудові (Laniidae)
Rafinesque, 1815
Роди
3, див. текст
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Laniidae
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Laniidae
EOL logo.jpg EOL: 7541
ITIS logo.jpg ITIS: 178509
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 9193
Fossilworks: 290137

Сорокопудові (Laniidae) — родина птахів ряду Горобцеподібних.

Морфологічні ознаки[ред.ред. код]

Птахи невеликих розмірів. Голова крупна. Дзьоб сильний, з гострим перед вершинним зубцем на кінці наддзьобка. Ніздрі прикриті волосоподібними видозміненими перами, добре розвинені навколоротові «вібриси». Ноги помірної довжини, пальці міцні, з сильно зігнутими кігтями. Крила короткі, з заокругленою вершиною, хвіст у більшості довгий, ступінчастий. Першорядних махових пер 10, стернових — 12. Забарвлення різноманітне, у більшості випадків з поєднанням сірого, білого, коричневого і чорного кольорів. У частини видів самці забарвлені яскравіше за самок.

У більшості видів тільки одне повне осіннє линяння. У деяких є часткове передшлюбне линяння взимку або ранньою весною.

Поширення[ред.ред. код]

Поширені у Північній Америці, Європі, Азії, Африці, ряді островів Океанії. Населяють ліси, лісостеп, гори. Тримаються у заростях кущів на узліссі або серед розрідженого лісу.

Особливості екології[ред.ред. код]

Гніздяться окремими парами. Гніздо — порівняно нещільна будівля з акуратно зробленим лотком. Гніздо розміщують зазвичай серед густих гілок. У кладці 3—4, рідше 2—7 яєць. Насиджує або обидва члени пари, або тільки самка. Тривалість насиджування 12—15 днів, приблизно такий же час пташенята знаходяться у гнізді.

Основний корм сорокопудових — комахи, у крупних видів також дрібні хребетні тварини (ящірки, гризуни, птахи). Здобич видивляються з будь-якого підвищення — верхівки дерева, стовпа тощо. Схопивши здобич, не поїдають її відразу, а розривають на шматки. Крупну здобич спочатку наколюють на гострий сучок або шип а потім розривають дзьобом. Багато видів наколюють спійманих тварин на колючки та шипи кущів, роблячи своєрідні запаси. У зв'язку з особливістю живлення сорокопудових відносять до екологічної групи хижих птахів.

Систематика[ред.ред. код]

Родина Сорокопудових нараховує 32 види, об'єднані у три роди:

Галерея[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  • Фауна мира: птицы: Справочник / Галушин В. М., Дроздов Н. Н., Ильичев В. Д. и др. — М. : Агропромиздат, 1991. — 311 с. — ISBN 5-10-001229-3.
  • Жизнь животных / Под ред. В.Д. Ильичева, А.В. Михеева. — М. : Просвещение, 1986. — 527 с.