Пташине гніздо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Гніздо птахів)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Глибоке чашоподібне гніздо великої очеретянки

Пташине гніздо — місце, у якому птах відкладає та висиджує свої, а в деяких випадках чужі яйця і вирощує пташенят. Хоча у поширеному розумінні термін, зазвичай позначає певні, створені самими птахами структури, такі як трав'яні чашоподібні гнізда мандрівного та чорного дроздів, або витончено зіткані підвішені гнізда ремеза, оропендоли-монтесуми, чорноголового ткачика або червонобривого пардалота, орнітологічне визначення ширше. Для деяких видів, гніздом є лише невелике поглиблення в піску, розгалуження двох гілок, нора в землі, дупло у дереві, купа перегнилого рослинного матеріалу або земляний купол із вхідним отвором. Деякі види, такі як салангани роду Collocalia, будують гнізда цілком з власної слини, що загусає, утворюючи місце для відкладання яєць на вертикальній стіні печери. Найменші гнізда — гнізда колібрі, що мають вигляд крихітних чашечок діаметром близько 2 см та висотою 2-3 см[1]. З іншого боку, гнізда, збудовані джунглевою куркою, досягають понад 11 м в діаметрі та висоти близько 5 м[2].

Часто самі птахи не будують гнізда, а захоплюють чуже гніздо або використовують спосіб гніздового паразитизму. В останньому випадку, яйця нишком відкладаються у гніздо птаха-хазяїна, того ж або іншого виду, який висиджує яйця та доглядає за чужими пташенятами, позбавляючи птаха-паразита потреби перейматися цим власноруч.

Хоча ступінь участі представників обох статей у будуванні гнізда відмінний у різних видів птахів, частіше більшу частину роботи виконує самиця[3]. У деяких полігінних видів, проте, більшу частину роботи виконує самець. У деяких видів дорослим птахам у будівництві гнізда допомагають молоді особини від попередніх кладок. Гніздо часто буває місцем різних етапів спаровування, зокрема залицяння і шлюбних ігор, наприклад, такими є гнізда альтаночниць і ткачиків. Здатність будувати та підтримувати гніздо у доброму стані, ймовірно є наслідком еволюційного відбору в цих видів.

Галерея[ред. | ред. код]


Чашоподібне гніздо стало видимим взимку, коли опало листя з дуже колючої робінії. Колючки захищають птахів від природних ворогів.
Висяче гніздо ремеза, яке впало взимку. Спочатку пташки згинають декілька вузьких листків очерету петлею і цю основу кріплять до гілки плетивом зі стебел, відтак заплітають отвори сухою травою і забивають пухом від качалок торішнього рогозу.
Птаха живе в дуплі, Бразилія.
Кладка дрімлюги просто на землі. Яйця мають подібне з ґрунтом забарвлення, тож їх майже не видно.
Деякі сучасні пташки роблять гнізда з використанням "новітніх" матеріалів (на жаль стільки сміття у лісах), 2019, Миколаїв.
Нора щурки (бджолоїдки) - досягає довжини з метр і більше, Миколаїв.

Див. також[ред. | ред. код]

Виноски[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]