Стазис

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Стазис - в науковій фантастиці стан повної зупинки будь-яких фізіологічних процесів в організмах живих істот. У такому стані відчуття часу повністю втрачається. У науковій фантастиці присутня безліч реалізацій стазису, серед яких найбільш поширеними є: заморожування (анабіоз) та переміщення об'єктів в якесь енергетичне поле або вимір, де час відсутній.

Література[ред.ред. код]

В оповіданні Роберта Шеклі «Квиток на планету Транай» Стазис - поле, в якому припинялася всяка діяльність організму, ріст і розпад. На Транаї в ньому тримають дружин, «дістаючи» їх у міру потреби.

Також стан «стазиса» згадується головним героєм у романі Тіма Етчелса «Світ, що звалився».

У романі Анни Шихан «Довгий, довгий сон» головна героїня Розалінда провела в «стазисі» понад 60 років.

Кіно[ред.ред. код]

- Також у науково-фантастичному телесеріалі Зоряна брама: SG-1 існує камера стазиса древніх. Куди був поміщений Джек О'Нілл після того, як він знищив флот Анубіса на аванпості Древніх в Антарктиці, і знаходився там до того моменту, поки його не забрали на корабель Тора (епізод Загублене місто частина II - Новий порядок). Також в таку камеру був поміщений древній Мерлін феєю Морганою (епізод - #10.11 - Пошуки. Частина II). Також, вже в серіалі Зоряна брама: Атлантида в епізоді #1.15 «Перш, ніж я засну» Тейла, Шеппард і Форд знаходять стазісну кабіну з дуже старою жінкою всередині. Судячи з показань, вона провела там 10 000 років. Атлантійці оживляють її, вважаючи, що вона з Древніх. Однак прокинувшись жінка повідомляє, що вона - доктор Елізабет Вейр з паралельного простору. У фінальному епізоді 4 сезону Шепард виявився в майбутньому через спалах протуберанця, щоб повернутися назад треба було дочекатися наступного викиду який буде через 800 років, знадобилося почекати в стазисі.

- Також у третій серії шостого сезону популярного англійського телесеріалу "Доктор Хто" герої потрапляють на піратський корабель XVIII століття, що знаходиться в океані. Крім цього корабля в паралельному всесвіті присутній інший корабель, космічний, що знаходиться відносно першого на тому ж самому місці. Майже всю команду піратського корабля викрадає жива легенда, - сирена, - і поміщає в «стан стазиса» за допомогою співу. -У фільмі Прометей (режисер Рідлі Скотт), команда астронавтів - група вчених, зібраного для подорожі в іншу зоряну систему, перебувала в стазисі весь час польоту (приблизно два роки).

- У фільмі «Стартрек: Відплата» головний лиходій Джон Харрісон (Бенедикт Камбербетч) разом зі своєю командою був заморожений в стазисі на 300 років.

- Також це явище можна зустріти у фільмі «Людина зі сталі», де воєначальник Генерал Зод і його команда були заморожені і поміщені у Фантомну зону (Чорну діру) в покарання за бунт проти кріптонскої влади.

- У фільмі «Напролом» було показано як ув'язнених поміщали в стазис і тримали їх у спеціальних капсулах. Там також описано що від стазиса були побічні ефекти, люди божеволіли або у них загострювалися фобії у вигляді боязні замкнутого простору.

Джерела[ред.ред. код]