Доктор Хто

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Доктор Хто
Doctor Who
Doctor Who - Current Titlecard.png
Телеканал(и) Велика Британія BBC One
Україна ICTV (2008)
Україна QTV (2010)
Жанр Наукова фантастика, пригоди,
драма
Формат зображення 405-line чорно-білий (1963—1967)
576i чорно-білий (1968—1969)
576i кольоровий (1970—1989, 1996)
576i 16:9 (2005—2008)
1080i (з 2009)
Формат звуку Монофонія (1963—1987)
Стереофонія (1983, 1988—1989, 1996, 2005—2008)
Об'ємний звук 5.1 (з 2009)
Тривалість серії 25 хв. (до 1989)
85 хв. (фільм, 1996)
45 хв. (1985, з 2005)
Ідея Сідні Н'юмен
С. Е. Веббер
Дональд Вілсон
Продюсери Різні продюсери
(зараз - Стівен Моффат)
У головних ролях Різні Доктори
(зараз - Пітер Капальді)
Різні супутники
(зараз - Дженна Коулман)
Відкриваюча музика Doctor Who music theme
(Мюррей Ґолд)
Країна-виробник Велика Британія Велика Британія
Мова оригіналу англійська
На екранах 23 листопада, 1963 – дотепер
Кількість сезонів 33 сезони + 1 повнометражний фільм
Кількість серій 800 (на 25 грудня 2013)
Схожі передачі Торчвуд, К-9
Офіційний сайт
Профіль у базі IMDb

«Доктор Хто» (англ. Doctor Who) — британський науково-фантастичний телесеріал компанії BBC, що з перервами триває від 1963 року. Серіал оповідає про пригоди мандрівника в часі, відомого як «Доктор», та його супутників. Разом вони досліджують час і простір, попутно розв'язуючи різні проблеми і відновлюючи порушену справедливість.

«Доктор Хто» — найтриваліший науково-фантастичний серіал усіх часів і важлива частина британської поп-культури. Він здобув визнання за образність історій, творчі низькобюджетні спецефекти і новаторське використання електронної музики (створеної BBC Radiophonic Workshop). Елементи серіалу відомі і впізнавані навіть не його прихильниками. У Великій Британії і не тільки «Доктор Хто» став культовим фаворитом телебачення і вплинув на покоління британських телевізійних сценаристів, більшість яких були його давніми глядачами. Він здобув визнання критиків і публіки як одна з найкращих британських телепрограм і премію BAFTA за Найкращий Серіал 2006 року. На честь 50-річного ювілею серіалу, Королівська пошта Великої Британії випустила 2013 р. серію поштових марок, присвячених «Доктору Хто».[1]

Спочатку серіал транслювався з 1963 по 1989. 1996 року вийшов телевізійний британо-американський повнометражний фільм «Доктор Хто». 2005 року його було успішно відновлено як телесеріал, при цьому нумерація сезонів почалася спочатку, а старі сезони отимали назву «класичних». За всесвітом Доктора Хто існує три серіали-відгалуження — Торчвуд, Пригоди Сари-Джейн, К-9 і єдина пілотна серія 1981 року К-9 і компанія.

З 2013 року Доктора грає шотландець Пітер Капальді. Його затвердили на цю роль улітку 2013 року, проте його перша поява в ролі Доктора відбулася тільки у різдвяному спецепізоді Час Доктора. Супутницею Дванадцятого Доктора є персонаж Клара Освальд, яка до цього була супутницею Одинадцятого Доктора.

Історія[ред.ред. код]

В 1960-і роки британська компанія BBC почала виробництво художніх телесеріалів. Було заплановано створити дитячий пізнавальний телесеріал з фантастичним ухилом, який розповідав би про світову історію.

Творці серіалу не планували робит його тривалим. Угоди з акторськими профспілками обмежували максимальну кількість разів, які програма могла вийти в ефір, а відзняті кіноплівки BBC не мала змоги масово зберігати. З цієї причини плівки за 1967–1978 роки в бульшості були знищені, щоб звільнити місце для зберігання нових. В результаті частина епізодів оригінального «Доктора Хто» була втрачена. Деякі пізніше вдалося знайти у фантатів, котрі записували трансляції. Загалом втраченими вважаються 27 епізодів[2].

Персонажі[ред.ред. код]

Доктор[ред.ред. код]

Постать Доктора завжди була таємничою. Усе, що відомо з перших днів показу серіалу, це те, що він ексцентричний інопланетний мандрівник великого розуму, який бореться з несправедливістю, подорожуючи в часі і просторі у своїй старій машині часу, названій TARDIS. TARDIS значно більша зсередини, аніж зовні, має вигляд британської поліцейської будки 1960-х. Назва — абревіатура від Time And Relative Dimension In Space.

Спочатку дратівливий і трохи зловісний Доктор скоро став жалісливим. Відомо, що Володарі Часу мають 13 життів. Проте є і винятки. Наприклад, Володар, відомий як Майстер, мав більше життів. Нинішній Доктор пройшов через регенерацію десять разів. Востаннє це відбулося у Різдвяному спецвипуску 2013. Нового доктора грає Пітер Капальді.

Також у серіалі діяв персонаж, відомий як Валеярд, якого зіграв Майкл Джейстон. За деякою інформацією, Валеярд — одне із втілень Доктора. А у п'ятому сезоні поновленого серіалу Тобі Джонс виконав роль Володаря снів, який також є втіленням злої частини Доктора.

Доктор Актор Період
Перший Доктор Вільям Гартнелл 1963-1966
Другий Доктор Патрік Тротон 1966-1969
Третій Доктор Джон Пертві 1970-1974
Четвертий Доктор Том Бейкер 1974-1981
П'ятий Доктор Пітер Девісон 1981-1984
Шостий Доктор Колін Бейкер 1984-1986
Сьомий Доктор Сильвестр МакКой 1987-1989, 1996
Восьмий Доктор Пол МакГанн 1996, 2013
Воїн Джон Гарт 2013
Дев'ятий Доктор Крістофер Екклестон 2005
Десятий Доктор Девід Теннант 2005-2010
Одинадцятий Доктор Метт Сміт 2010-2013
Дванадцятий Доктор Пітер Капальді з 2013

Попри зовнішні зміни, Доктор завжди лишається неймовірно цікавим і високоморальним авантюристом, який вважає за краще вирішувати проблеми своєю дотепністю і звуковою викруткою, ніж насильством.

Упродовж існування серіалу не раз виникали суперечливі відкриття про Доктора. Наприклад, у передачі «The Brain of Morbius» натякалося, що Перший Доктор зовсім не був першим втіленням Доктора; у період Сьомого Доктора лунали натяки на те, що Доктор — більше, ніж просто Володар Часу, і у фільмі 1996 року виявляється, що Доктор був фактично напівлюдиною по материнській лінії. До серій 2005 року Дев'ятий Доктор стає останнім відомим Володарем Часу, що вижив, хоча і цей факт пізніше виявляється спростованим у зв'язку з поверненням Майстра в кінці третього сезону.

Супутники[ред.ред. код]

Усі Доктори мали супутників — людей, які мандрували з ним у часі і просторі (до того часу — 45 осіб). Але не для всіх них ці пригоди завершувалися щасливо.

Першими супутниками Доктора були його онука Сьюзан Форман, а також її вчителі — Іан Честертон і Барабара Райт. Єдиний епізод, у якому Доктор мандрував наодинці — Безжальний убивця.

Іноді супутники, які подорожували з Доктором раніше, поверталися до серіалу. Отак, супутниця Третього і Четвертого Докторів Сара-Джейн Сміт знову з'явилася у час Десятого Доктора. Цей персонаж став таким популярним, що було створено серіал-відгалуження, який називається «Пригоди Сари-Джейн».

Крім того, є персонаж, який періодично з'являвся у серіалі у період з Третього до Сьомого Докторів, але не вважається супутником — бригадир UNIT Аллістер Гордон Летбрідж-Стюарт.

Нинішня супутниця Одинадцятого Доктора — Клара Освін Освальд, роль якої виконує Дженна-Луїза Коулман.

Вороги[ред.ред. код]

Далек — один із найвідоміших ворогів Доктора

Коли у Сідні Ньюмана виникла ідея серіалу, він схотів, щоб використовувалося кліше «великооких монстрів». Усі інопланетяни в серіалі — оригінальні, вони подобаються мільйонам прихильників серіалу. Упродовж 26 років класичних серій було показано багато монстрів, серед них такі, як Автони, Кіберлюди, Сонтаранці, Морські дияволи, Силуріанці, Рані, Даврос (творець Далеків) і Майстер.

Рассел Девіс (виконавчий продюсер серіалу протягом 2005–2009 років) також використовував ці класичні образи. Отак, у першому сезоні з'являлися Автони і Далеки, у другому — Кіберлюди, у третьому — Макра і Майстер, у четвертому — Сонтаранці і Даврос, у п'ятому — Силуріанці. Але, крім них, було вигадано чимало нових рас: Слівіни, Уд, Джудони, Плакучі янголи тощо.

Далеки[ред.ред. код]

Докладніше: Далеки

З усіх ворогів, які траплялися на шляху Доктора, найбільше уявою та увагою глядачів заволоділи Далеки. Вони з'явилися далекого 1963 року, ставши першими інопланетними монстрами, показаними у серіалі. Далеки — це мутанти, що походять з планети Скаро. Їхні тіла сховані у металевому корпусі. Головна мета далеків — цілковите винищення усього, що не схоже на них. Через це з'явилася фраза, яку кожен далек повторює у кожній серії: «Винищити!» Для досягнення цієї мети вони навіть атакували Володарів Часу, що призвело до Війни часу, яку не показали на екранах. Далеків створив Даврос, який уперше з'явився в епізоді Походження Далеків, а востаннє — у серії Кінець мандрівки.

Далеків вигадав творець серіалу Террі Нейшн. Їх було задумано як алегорію на нацистів. Далеки стали однією з причин швидкого зростання популярності серіалу. 1999 року було випущено поштову марку із зображенням далека.

Кіберлюди[ред.ред. код]

Докладніше: Кіберлюди

Кіберлюди спочатку були живими істотами з планети-близнючки Землі. Проте вони почали нарощувати на свої тіла металеві елементи і згодом повністю перетворилися на роботів без почуттів та емоцій. Їм притаманна надзвичайно пряма логіка і необґрунтована жорстокість та агресія.

У поновленому серіалі Кіберлюди постають геть іншими. Їх створили на Землі у паралельному Всесвіті з людей. Мозок людини пересаджували у спеціальний металевий корпус, який містив блокатор емоцій.

Майстер[ред.ред. код]

Майстер — постійний персонаж цього серіалу. Він походить із раси Володарів Часу і є головним ворогом Доктора. Як і у випадку з Доктором, Майстра грало декілька акторів. Коли Майстер уперше з'явився в серіалі у січні 1971 року, його грав Роджер Дельгадо. Він виконував цю роль до своєї смерті 1973 року. Після цього Пітер Пратт і Джефрі Біверс грали фізично тліючого Майстра, аж доки роль 1981 року не перейняв Ентоні Ейнлі. У фільмі 1996 року Майстра зіграв Ерік Робертс. В епізоді «Утопія» поновленого серіалу цю роль виконав Дерек Джейкобі, але швидко регенерував. Нового Майстра грає Джон Сімм. Він з'являвся в останніх трьох епізодах третього сезону і двочастинному спеціальному різдвяному випуску — 2009 «Кінець часу».

Майстер Актор З'являвся у період Роки
Перший Роджер Дельгадо Третього Доктора 1971-1973
Другий Пітер Пратт,
Джефрі Біверс
Четвертого Доктора 1976, 1981
Третій Ентоні Ейнлі Четвертого, П'ятого,
Шостого, Сьомого
Докторів
1981-1989
Четвертий Ерік Робертс Восьмого Доктора 1996
П'ятий Дерек Джейкобі Десятого Доктора 2007
Шостий Джон Сімм Десятого Доктора з 2007

Епізоди[ред.ред. код]

З 23 листопада 1963 до 6 грудня 1989 року вийшло 26 сезонів серіалу, які називають класичними. Протягом цих сезонів епізоди тривали 25 хвилин і були частиною більшої історії. Спершу Історії зазвичай складалися з 4-6 епізодів, а пізніше з 3-4. Виняток становить епічна сага План Повелителя Далеків, що охоплює 12 епізодів і Суд над Володарем Часу — історія, котра розвивається впродовж усього двадцять третього сезону і складається з 14 епізодів.

2005 року, коли серіал було поновлено, формат серій змінився. Їхня тривалість збільшилася до 45 хвилин, і кожен епізод майже завжди тепер становить самостійну історію.

Наразі серіал складається із 799 епізодів, зокрема 25-хвилинних серій 1963–1989 років, 45-хвилинних серій двадцять другого сезону та чотирьох сезонів поновленого серіалу, двох повнометражних фільмів (П'ять Докторів і Доктор Хто), семи 60-хвилинних і двох 72-хвилинних спецвипусків.

Серіал в Україні[ред.ред. код]

Влітку 2008 року показом серіалу займався канал ICTV. Було продемонстровано повні два сезони. Ті самі епізоди було показано і взимку 20082009. «Класичний» серіал в Україні не транслювався.

З 22 лютого до 23 травня 2010 року серіал виходив на каналі КуйТБ, де показали усі чотири сезони, окрім різдвяного спецепізоду Мандрівка проклятих.

В усіх цих випадках перші два сезони, а також четвертий вийшли під назвою «Доктор Ху». Але третій сезон на QTV переклали як «Доктор Хто».

Див. також[ред.ред. код]

  • Торчвуд — споріднений серіал (з ухилом для дорослих)
  • Пригоди Сари-Джейн — споріднений серіал (з ухилом для дітей)
  • К-9 і компанія — споріднений серіал для дітей (на основі Пригод Сари Джейн), поки що показана єдина пілотна серія

Примітки[ред.ред. код]

Офіційні сайти[ред.ред. код]