Сьюзен Келвін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сьюзен Келвін
Susan Calvin
Творець: Айзек Азімов
Твори: «Втеча», «Доказ», «Жіноча інтуїція», «Ленні», «Брехун!», «Сни робота», «Загубився робот», «Розв'язати протиріччя», «Ризик», «Роббі», «Задоволення гарантоване», «Зачароване коло»

Доктор Сьюзен Келвін (англ. Dr. Susan Calvin) — вигадана особа, персонаж з серії оповідань про роботів Айзека Азімова. Роботопсихолог корпорації «U.S. Robots and Mechanical Men, Inc.», найбільшого виробника роботів у 21 сторіччі.

Про персонажа[ред. | ред. код]

Є головним героєм у багатьох оповіданнях книг «Я, робот» та «Все про роботів». Народилася 1982 року (тоді ж була заснована компанія «U.S. Robots and Mechanical Men, Inc.», 2003-го закінчила Колумбійський університет. Пройшовши аспірантуру в царині кібернетики, 2008 року прийнята на роботу «U.S. Robots» роботопсихологом (першим).

Айзек Азімов переважно описує Сьюзен Келвін як високоосвічену жінку, котра зосередилася на своїй роботі та є далекою від звичайних людських емоцій, мало що не «роботом» більшим, чим її механічні «пацієнти». Сьюзен поважає роботів значно більше, чим людей — у оповіданні «Доказ», відповідаючи на запитання «Наскільки роботи відрізняються від людей?», вона каже: — «Роботи є набагато достойнішими». У повістях Азімова мізантропія Келвін залишається непоясненою, у подальшій інтерпретації «Я, робот», адаптованого Гарланом Еллісоном, спеціально вводиться пояснення.

Померла доктор Келвін 2064 року, незабаром після відходу з «U.S. Robots and Mechanical Men, Inc.»

На радіо та телебаченні, в інших літературних творах[ред. | ред. код]

На британському телебаченні роль Сьюзен Келвін виконували:

На BBC Radio-4 Маргарет Робертсон виконувала роль Келвін в адаптації «Задоволення гарантоване».

У фільмі «Я, робот (фільм)» роль доктора Келвін виконує Бріджет Мойнехен.

В СРСР було здійснено серію телеспектаклів «Цей фантастичний світ», в одному з епізодів по мотивам оповідання Азімова «Брехун!» роль Келвін виконала Наталія Назарова.

Артур Кларк пише про Сьюзен Келвін в романі «3001: Фінальна Одіссея» — вона з'являється як жіноча «рольова модель» у «битві розуму між людиною та машиною» разом з Адою Лавлейс та Грейс Гоппер.

Сьюзен Келвін згадується в ілюстрованих новелах «Безмертя наукової фантастики» (1980), Девід Вінгров (David Wingrove).

Джерела[ред. | ред. код]