Табіта Беббіт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Табіта Беббіт
Народилася 9 грудня 1779(1779-12-09)
Her placed
Померла 18 листопада 1853(1853-11-18) (73 роки)
Гарвард, Вустер, Массачусетс, США
Країна  США
Діяльність винахідниця
Конфесія Marsiend

Сара «Табіта» Беббіт (англ. Sarah "Tabitha" Babbitt; 9 грудня 1779 - 10 січня, 1853) — американська винахідниця, член секти шейкерів в Массачусетсі. Вважається винахідницею циркулярної пилки і автором ряду інших винаходів: вдосконаленої прядки і зубних протезів.

Біографія[ред. | ред. код]

Сара «Табіта» Беббіт народилася в Хардвіку, штат Массачусетс. Вона була дочкою Сета і Елізабет Беббітів[1]. 12 серпня 1793 року стала членом Гарвардської громади шейкерів[2][1].

Винаходи[ред. | ред. код]

Беббіт, спостерігаючи за роботою двох робочих на тартаку, зрозуміла, що половина рухів пильщиків витрачається даремно. Поздовжнє розпилювання колод (розпуск) було дуже складною і трудомісткою роботою. Колоду пиляли уздовж за допомогою спеціальної двометрової пили з довгими ручками. У роботі брали участь дві особи - один знаходився на помості зверху колоди, а другий внизу, в ямі під помостом. Верхній пильщик повинен був володіти великою фізичною силою, а на нижнього пильщика весь час сипалася купа тирси. За постійністю товщини дошки, що розпускається, стежив верхній пильщик, який направляв пилу по заздалегідь наміченій лінії. Таким чином, виробництво дощок і бруса шляхом ручного розпилювання було дуже дорогим. Масового випуску пиломатеріалів при цьому домогтися було неможливо[1]. Сара Беббіт зрозуміла, що розпуск колод буде набагато більш ефективним при використанні циркулярної пилки з круглим лезом. Перша циркулярна пилка, зроблена нею, стала використовуватися на тартаку в Олбані, Нью-Йорк[3] в 1813 році. Циркулярна пилка оберталася за допомогою водяного колеса, що дозволило зменшити зусилля пильщиків при розпуску колод[4][5]. Сара Беббіт не запатентовала винайдену нею циркулярну пилку для того, щоб інші люди могли безперешкодно нею користуватися. Але три роки по тому два французи виявили опис циркулярної пилки в одній з газет і запатентували її[5].

Стверджується також, що Сара Беббіт винайшла зубні протези (штучні зуби) і вдосконалила конструкцію колеса прядки[6]. Вважається також, що вона, незалежно від іншого винахідника, Елі Вітні, придумала машину для виготовлення цвяхів [3]. Однак будучи релігійною жінкою і членом секти шейкерів, Сара Беббіт ніколи не патентувала жодне зі своїх винаходів.

Деякі дослідники стверджують, що Сара Беббіт не могла винайти циркулярну пилку. Їх дослідження показують, що циркулярну пилку винайшли в 1793 році Амос Бішоп або Бенджамен Брюс з села шейкерів, яка називалася Маунт-Лебанон, а може бути, це і зовсім не винахід шейкерів[1].

Сара Беббіт померла в Гарварді, штат Массачусетс, в 1853 році.

Посилання[ред. | ред. код]

  1. а б в г M. Stephen Miller. Inspired Innovations: A Celebration of Shaker Ingenuity. UPNE; 1 января 2010 года
  2. Stephen J. Paterwic. Historical Dictionary of the Shakers. Scarecrow Press; 11 August 2008; ISBN 978-0-8108-6255-5. p. 104.
  3. а б Clara Endicott Sears. Gleanings from Old Shaker Journals. Houghton Mifflin; 1916. p. 275
  4. The History of Hardware Tools[недоступне посилання]
  5. а б Christian Becksvoort. The Shaker Legacy: Perspectives on an Enduring Furniture Style. Taunton Press; 2000. ISBN 978-1-56158-357-7. p. 12.
  6. Stanley, Autumn, Mothers and Daughters of Invention: Notes for a Revised History of Invention (Metuchen, NJ and London: Scarecrow Press, 1993), 259, 472, 500.