Тагет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тагет
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі
Тагет або Чорнобривці, названі на честь Тагета

Таге́т або Тагес (лат. Tages) — син Генія, внук Юпітера, що навчив етрусків мистецтва віщування. Він відомий ще в етрусків (сутність якого не досить зрозуміла)[1]

Тагет з'явився в подобі хлопчика селянинові, який орав поле біля міста Тарквіній. На крик селянина збіглися люди, і Тагет навчив їх провіщати майбутнє на нутрощах тварин[2]. Бо мав зовнішність хлопця, а розум — мудреця. Натовпу сподобались віщування божественного хлопця, і люди почали записувати їх. За переказами Овідія, це була грудка землі, що перетворилась на людську істоту і стала віщуном[3].

У Тагета був учень на ім'я Бакхес, котрий отримав від онука бога Юпітера ахерузийскі книги. Тархон старший занотував його релігійні настанови у віршованій формі[4]. Згідно з цим віровченням, бог створив навколишній світ у шість етапів, кожний з яких дорівнював тисячу років. Залишок у 6000 років Бог призначив для існування людей[5]. Це віровчення пізніше перейшло до римлян і було викладене у етруських книгах — Etrusci libri, Etrusca disciplina, про котрі згадував Цицерон у своєму творі «De divinatione».

Джерела[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Мифы народов мира. М., 1991-92. В 2 т. Т.2. С.485, Любкер Ф. Реальный словарь классических древностей. М., 2001. В 3 т. Т.3. С.355
  2. Цензорин. О дне рождения 4
  3. Овидий. Метаморфозы XV 553–559
  4. Немировский А. И. Этруски: От мифа к истории. М., 1982. С.71, по Иоанну Лиду
  5. Текст учения см. Немировский А. И. Этруски: От мифа к истории. М., 1982. С.168; См. Лукреций VI 381 (тирренские песни)