Тахіпное

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тахіпное
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 R06.0

Тахіпно́е — пришвидшення дихання до 40-60 дихальних рухів за хвилину.

Причини цього стану можуть бути різноманітними. Цей симптом не є небезпечним для життя, але у поєднанні з іншими клінічними ознаками може свідчити про серйозні патологічні процеси, що відбуваються в організмі хворого, які можуть являти собою загрозу для його життя та здоров'я.

Причини[ред. | ред. код]

Причини тахіпное поділяються на фізіологічні та патологічні. Кожна з цих груп включає багато факторів та індивідуальних чинників.

Фізіологічною причиною тахіпное найчастіше є серйозні фізичні навантаження. Рівень вираженості задишки можливо оцінити за шкалою вираженості задишки mMRC (modified Medical Research Council). [1]

Патологічною причиною тахіпное можуть бути різноманітні патологічні процеси. Загальний патогенез включає у себе 2 механізми розвитку задишки:

  1. Зменшення постачання тканин киснем: порушення газообміну на тканинному рівні з надлишком вуглекислого газу або нестатком кисню, порушення зв'язування гемоглобіну з киснем, зокрема при його перетворенні в карбоксигемоглобін або метгемоглобін, зменшення хвилинного об'єму крові.
  2. Активація дихального центру головного мозку: метаболічний ацидоз, вплив ендогенних та екзогенних токсинів, гормональні порушення, біль.

Відповідно, усі хвороби, які призводять до подібних змін, можуть викликати пришвидшення частоти дихальних рухів.[2]

Диференціація від інших типів задишок та порушень вентиляції[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]


  1. Tachypnea. Wikipedia (англ.). 4 квітня 2023. Процитовано 14 вересня 2023.
  2. Задишка. empendium.com (укр.). Процитовано 14 вересня 2023.