Темна туманність

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Одна з найвідоміших[1] темна туманність Кінська Голова.

Темна тума́нність — це тип міжзоряної хмари, настільки щільної, що вона поглинає видиме світло, що виходить з емісійних або відбивних туманностей (як, наприклад, туманність Кінська Голова) або зір (наприклад, туманність Вугільний Мішок), що знаходяться за нею.

Поглинають світло частинки міжзоряного пилу, що знаходяться в найхолодніших і найщільніших частинах молекулярних хмар. Скупчення і великі комплекси темних туманностей пов'язані з гігантськими молекулярними хмарами (ГМХ). Ізольовані темні туманності найчастіше бувають глобулами Бока.

Такі хмари мають дуже неправильну форму: у них немає чітко обкреслених меж, інколи вони набувають закручених змієподібних обрисів. Найбільші темні туманності видно неозброєним оком, вони виступають як шматки чорноти на тлі яскравого Чумацького Шляху.

У внутрішніх частинах темних туманностей часто протікають активні процеси: наприклад, народження зірок або мазерне випромінювання.

Галерея[ред. | ред. код]


Примітки[ред. | ред. код]

  1. Волынкина Е. (28 июля 2003). Тёмная туманность VDB 142. РОЛ. Архів оригіналу за 23 березня 2012. Процитовано 5 січня 2009. 

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]