Потрійна туманність

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Потрійна туманність
дифузна туманність
Дані спостережень: епоха J2000.0
Пряме піднесення 18г 02.3х 00с
Схилення -23° 02′ 00″
Відстань 2000—9000 св. р.
Видима зоряна
величина
(V)
8-9
Видимі виміри (V) ~28′
Сузір'я Стрілець
Позначення

M20, Мессьє 20, NGC 6514,
Sharpless 30, RCW 147, Gum 76,

OCL 23, ESO 521-N*13, LBN 27
Відкривач Мессьє Шарль
Дата відкриття 5 червня 1764
Див. також: Списки туманностей

Потрійна туманність (Мессьє 20, NGC 6514, трироздільна туманність, англ. Trifid Nebula) — борозенчаста дифузна туманність в сузір'ї Стрільця. Назва туманності запропонована Вільямом Гершелем і означає «розділена на три пелюстки».

Відкрита Шарлем Мессьє 5 червня 1764. Точна відстань до неї невідома, за різними оцінками може становити від 2 до 9 тис. світлових років[1]. Ширина — близько 50 світлових років. Представлена одразу трьома основними типами туманностей — емісійною (рожевий колір), відбиваючою (блакитний колір) і поглинальною (чорний колір). Темні волокна пилу, які оздоблюють потрійну туманність, сформувалися в атмосферах холодних зірок-гігантів.

Природа туманності[ред. | ред. код]

Туманність є молодою областю зореутворення в молекулярній CO-хмарі. Власне туманність є областю H II іонізованого водню, яка утворилася навколо зірки HD 164492A спектрального класу O7, флуоресценція іонізованого водню обумовлює рожевувате світіння південної частини туманності. Радіус цієї області туманності становить ~ 2 пк, і вік 3-4 × 10 5 років (оцінка в залежності від розміру та віку областей H II). На спектр іонізованого водню накладається суцільний спектр центральної зірки, відбитий пилом: концентрація пилу росте в південно-західному напрямку, де фронт іонізації — межа області HII змикається з масивною (більше 1300 сонячних мас) молекулярною хмарою[2]. Спостереження в інфрачервоному діапазоні цієї хмари показали наявність у ньому конденсацій (TC2, TC3 і TC4) протозіркового типу з масами до 90 сонячних (TC3)[2].

Північна частина туманності є відбиваючою туманністю, тобто її блакитне випромінювання обумовлене розсіюванням випромінювання зовнішніх по відношенню до неї зірок на її пилових компонентах, зірки — джерела «підсвічування» в наш час (2013) не встановлені.

Спостереження[ред. | ред. код]

Потрійна туманність у сузір'ї Стрільця

Це одна із найцікавіших туманностей літнього південного неба для аматорських спостережень у телескоп середньої та великої апертури (від 150 мм). Якщо в польовий бінокль трохи північніше «Лагуни» її видно тільки як непоказну плямочку, то у великий аматорський телескоп на хорошому безмісячному небі цю туманність можна розглядати нескінченно. Поступово очі адаптуються і вихоплюють все нові і нові подробиці.

Спочатку звертає на себе увагу пара зірок прямо в центрі яскравої частини туманності. Потім стає видно, що туманність ніби розірвана темним провалом на двоє. Потім стає видно темну перетинку над головним розривом, темна лінія набуває Т-подібної форми і стає зрозуміло, звідки пішла назва туманності. При уважному вивченні і якщо пощастить з місцем спостереження, можна побачити, що насправді темні лінії ділять тіло туманності на чотири частини, а на північний схід від головної туманності розташувалася ще одна, але менш яскрава.

Дуже допомагає в спостереженнях Потрійної туманності «діпскай»-фільтр (UHC, O III ), він надає зображенню туманності більшого контрасту і візуально збільшує її розміри. Щоправда, разом з фоном і зірками він гасить і сусідню відбиваючу туманність.

Сусіди по небу з каталогу Мессьє[ред. | ред. код]

  • M21 — (трохи на північ) невелике розсіяне скупчення;
  • M8 — (трохи на південь) велика туманність «Лагуна», вона більш яскрава, але має не такий контрастний малюнок;
  • M28 і M22 — два кульових скупчення на схід;
  • M24 — (на північ) фрагмент Чумацького Шляху;
  • M6 і M7 — (на південний захід) пара багатих розсіяних скупчень у Скорпіоні.

Послідовність спостереження в «Марафоні Мессьє»[ред. | ред. код]

М25М8М20М21М7

Зображення[ред. | ред. код]

У літературі[ред. | ред. код]

  • Туманність під ім'ям Тріфід згадана в романі Сергія Сухінова «Лицар ордену Ллорнів» (2001), написаної за мотивами творів Е. Гамільтона. У ній розташована прихована пиловим потоком «Райдужна зірка», світло якої дарує людям безсмертя. Планета вівтар цієї зірки — батьківщина рас Других, Третіх і Четвертих людей.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Зовнішні посилання[ред. код]Координати: Карта зоряного неба 18г 02м 23с, −23° 01′ 48″