Тиха Земля (роман)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Тиха Земля»
Автор Крейг Гаррісон
Назва мовою оригіналу The Quiet Earth
Країна Нова Зеландія Нова Зеландія
Мова англійська
Жанр наукова фантастика
Виданий 1981

«Тиха Земля» (англ. The Quiet Earth) — науково-фантастичний роман новозеландського письменника Крейга Гаррісона, в якому події відбуваються на землі, де залишилося лише 3 людей внаслідок наукового експерименту. Втім й за таких обставин люди не можуть між собою домовитися. Видано 1981 року, 2013 року вийшла нова редакція. Складаєтсья з 3 частин: «Один», «Апі», «Кінець є Початком».

Зміст[ред. | ред. код]

Джон Гобсон, генетик, який бере участь у проекті, пов'язаному з використанням ДНК, прокидається у своєму готельному номері в місті Темс (Нова Зеландія), після того як падає з великої висоти. Його наручний годинник зупинився о 6:12. Навкруги тиша. Гобсон перевіряє час у своєму автомобілі, який зупинився о 6:12 годині. На вулиці нікого, магазини зачинені. Спроба впіймати радіохвилібули невдалою, телефони також не працюють. Досліджуючи вулиці, Годсон не виявляє ознак людей, тварин або інших живих істот. Скрізь годинники показують 6:12. Гобсон приходить до висновку, що якісь сили змусили годинники, щоб показати один і той же час, а потім зупинили їх.

Не знаходячи нікого, Годсон починає сумніватися: може він з'їхав з глузду. Вночі чутні дивні звуки, проте Годсон нікого не знаходить. Вранчі він бере з магазинів, пальне, харчі та зброю, а потім вирушає до Окленду. Тут також нікого не знаходить, тому вирішує, що він єдина людина на Землі. Разом з тим задає питання, чому він залишився, а інші зникли. За цим поспішає до лабораторії, де працював. Голова його підрозділу Перрін вважає, що пробудження сплячих генів призведе до квантового стрибка еволюції. Гобсон знаходить мертвого Перрана в радіаційній камері. Гобсон вирішує, що він загинув перед Ефектом. Так Годсон назвав все, що відбулося.

Годсон їде далі в пошуках людей. В місті Роторуа в річці бачить живу рибу, тому здогадується, що Ефект не проходить скрізь воду. відповідно живі організми світового океану залишилися. В місті Турангі раптово натрапляє на Апіран «Апі» Макету, що також зумів врятуватися. Той належить до народу маорі і є молодшим капралом збройниз сил.

Разом з Апі Гобсон вирушає до Веллінгтону, де продовжує досліджувати прояви ефекту. Водночас чоловіки обирають кращий готель для проживання. Разом вони створюють радіоприймач, з якого відправляють за допомогою абетки Морзе повідомлення по всій планеті. За час відсутності Апі, що вирушив на пошуки нового автомобіля, Гобсон знаходить у нього фото з мертвими в'єтнамцям, біля яких Апі позує. Вчений приходить до думки, що маорі психопат.

Поступово Годсон приходить до думки щодо необхідності вбити Апі. В цей час, коли чолвоіки йдуть авто, на шлях вибігає жінка, яку вони збивають. Її перевозять до готелю, де намагаються допомогти. В свою чергу Апі вивчає Біблію, а потім повідомляє Гобсону, що він вирішив таємницю загадки 6:12. Це, на думку Апі відноситься до числа звіра, 666 (6-12 = 6 і 6 плюс 6) і до Одкровення 6:12, де мова йде про людей, що ховаються від обличчя Бога. Гобсон з цим не погоджується. В розпал суперечки жінка помирає, а Апі починає істерити. В результаті Гобсон і Апі влаштовують перестрілку, в якій Апі гине. Гобсон зновуопиняється наодинці.

Поступово Гобсон, вивчаючи нотатки Перрена, починає згадувати події перед ефектом. Невдовзі він розуміє, що саме його дії призвели до зникнення людства. Разом з тим він висловляє думку, що десь на інших континентах люди залишилися. Втім провина за скоєне призводить до того, що Гобсон стрибає з вікна готелю. Він летить до землі, але раптово прокидається в готелі в Темсі. Годсбон дивиться на годиннник: той показує 6:12.

Екранізація[ред. | ред. код]

У 1985 році за романом новозеландський кінорежисер Джеф Мерфі зняв фільм з такою ж назвою.

Джерела[ред. | ред. код]