Троостит

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Троостит (тростит, трустит) — одна з структурних складових сталі і чавуну; є високодисперсною модифікацією перліту — евтектоїдною сумішшю фериту і цементиту. Названий на честь французького вченого Л. Ж. Труста (фр. L. J. Troost). Утворюється в результаті розпаду аустеніту при температурах нижчих за 600 °C. Троостит, що утворюється при розпаді аустеніту в температурному інтервалі 400—500 °C (тростит гартування) містить пластинчастий цементит або при відпуску за температур 350—400 °C (троостит відпуску) містить зернистий цементит.

Міжпластиночна відстань у трооститі гартування < 0,1 мкм. Твердість трооститу вища, ніж перліту чи сорбіту. Під електронним мікроскопом спостерігається пластинчаста будова троститу з віялоподібним розташуванням пластинок; в оптичному мікроскопі спостерігаються темні ділянки троститу на фоні світлих полів мартенситу.

Перліт, сорбіт і троостит — структури з однаковою природою (ферит + цементит), що відрізняються ступенем дисперсності фериту і цементиту.

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Хільчевський В. В. Матеріалознавство і технологія конструкційних матеріалів: Навчальний посібник.  К.: Либідь, 2002. — 328с. ISBN 966-06-0247-2
  • Гуляев А. П. Металловедение: Учебник для ВУЗов.- 6-е изд. - М.: Металлургия, 1986. — 542 с. (рос.)
  • Бунин К. П., Баранов А. А. Металлография, М.: Металлургия, 1970 — 254 с. (рос.)