Туйя

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гердубрейд, Ісландія

Туйя — це вулкан з виразними рисами: пласкою вершиною та крутими схилами, що сформувалися, коли лава вивергалась через товстий льодовик або льодовиковий щит. Цей тип вулканів досить рідкісний, оскільки обмежений регіонами, які одночасно були покриті льодовиками та були вулканічно активні.

Лава, яка вивергається під льодовиком, дуже швидко охолоджується та не може далеко текти, тому накопичується у вигляді крутого схилу. Якщо виверження триває досить довго, воно або призводить до танення всього льоду, або лава починає витікати через виплавлений отвір та розтікатися по льоду, створюючі звичайні базальтові потоки, з яких утворюється пласка вершина вулкану. Пошук та датування лавовий потоків у туйї є корисним для оцінки товщини та розповсюдження льодовикової криги у минулому .

Формування[ред. | ред. код]

Хогг Рок (спереду), Орегон

Туйї є одним з типів льодовикового вулкану, що складається з майже горизонтальних потоків базальтової лави, яка накривають шапкою круті схили фрагментарного вулканічного каміння, і вони часто одиноко височать над оточуючим плато. Туйї є в Ісландії, Британській Колумбії, регіоні гірського перевалу Сант'ям Пас в Орегоні, Антарктичному півострові та під Західно-Антарктичним льодовиковим щитом в Антарктиці. Ісландські туйї деколи також називають столовими горами через їхні пласкі вершини.

Оскільки вони вивергаються під льодом та водою, туйї мають фреатомагматичне виверження, яке створює прошарки брекчії та гіалокластіту над кульовою лавою. Якщо вулкану вдасться виплавити отвір у льодовику та виверження вийде на поверхню, то туйя буде закінчуватись субаеральним лавовим плато.

Походження назви[ред. | ред. код]

Термін походить від назви останця Туйя Бутте, однієї з багатьох туйй на території біля річки Туйя та хребта Туйя у віддаленій північній частині Британської Колумбії, Канада. Ще будучи студентом, канадський геолог Білл Мет'юз в 1947 опублікував роботу «Туй, вулкани з пласким верхом у Північній Британській Колумбії», де ввів термін «туйя» для цих особливих вулканічних форм. Приблизно в той же час, що і публікація Мет'юза, ісландський геолог Гудмундур К'яртанссон вказав на різницю між хребтами «móberg» та туйями в Ісландії, запропонувавши гіпотезу, що вони були сформовані підльодовиковими виверженнями.

Термін туйя може походити від слова місцевою мовою тахлтан.[1]

Вулканічна меса (столова гора) біля Санта-Фе (США), яка відома англійською як «Блек Меса» та нагадує туйю, відома мовою Тева як «Ту-Йо» (Tu-yo)[2].

Приклади[ред. | ред. код]

Туйя Тейбл, Британська Колумбія

Антарктика

  • Браун Блафф

Канада:

  • Туйя Бутте
  • Вулканічне поле Туйя
  • Тейбл

США:

Ісландія:

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]


Посилання[ред. | ред. код]