Тупа (міфологія)
Тупа (інші назви —тупан, тупаве, тенондете) — верховний бог у віруваннях південноамериканських індіанців гуарані. Від нього походить слово «тупа» у сучасній мові гуарані, що означає бог. Тупа вважався творцем Всесвіту, а його житло знаходилося на Сонці.
Міф[ред. | ред. код]
Перед створенням людського роду Тупа обручився з богинею Арасі, матір'ю неба, домом якої був Місяць. Згідно з міфом, зранку після весілля Тупа і Арасі спустилися на Землю, і разом створили річки і моря, ліси, зірки і всі живі істоти Всесвіту. Створюючи ці речі, вони стояли на вершині пагорба поблизу сучасного міста Арегуа у Парагваї.
Після створення всіх речей у Всесвіті, Тупа вирішив створити перших людей — чоловіка та жінку. Для цього Тупа використав суміш глини, соку падуба парагвайського, кров анаперо бурого, листя декількох видів рослин і багатоніжка. Він зробив пасту цієї суміші, використовуючи води з сусіднього джерела, що потім стало озером Іпакарі. З цієї пасти Тупа створив за своєю подобою пару статуй і залишив їх на сонці висихати. Потім наповнив статуї життям. Жінка була названа Сіпаве («мати людей»), а чоловік Рупаве («батько людей»).
Посилання[ред. | ред. код]
- COLMAN, Narciso R. (Rosicrán): Ñande Ypy Kuéra («Nuestros antepasados»), 1929. Online version [Архівовано 2007-09-30 у Wayback Machine.]
- Diccionario de Mitos y Leyendas
![]() |
Це незавершена стаття про божество. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |