Гуарані (мова)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гуарані
avañe'ẽ
темно-зеленим - мова більшості
темно-зеленим - мова більшості
Поширена в: Аргентина, Болівія, Бразилія, Парагвай
Регіон: Південна Америка
Носії: 7 млн.
Писемність: Латинська абетка (Варіант Гуарані)
Класифікація: Південноамериканські
Тупі
Тупі-Гуарані
Офіційна: Парагвай Парагвай
Flag of Mercosur.svgМеркосур
Коди мови
ISO 639-1 gn
ISO 639-2 grn
ISO 639-3 grn
SIL grn

Мови Гуарані́ (місцева назва avañe'ẽ [aʋaɲẽˈʔẽ]) — південноамериканська група індіанських мов (інколи класифікується як група однієї мови), поширених в Парагваї, Бразилії, Аргентині і Болівії. Гуарані входить до мовної сім'ї тупі-гіарані, яка, у свою чергу, вважається однією з складових частин тупійської макросім'ї. Гуарані поділяється на близько восьми мов або діалектів, з яких найпоширенішим є парагвайський гуарані (Парагвай, Бразилія). Класичний гуарані, нині мертвий, використовувався в 17-18 століттях на території Парагваю в іспанських місіях. Особливими гілками є бразильський гуарані, або мб'я (Бразилія, Аргентина, Парагвай), і болівійський гуарані, або чирігуано (Болівія, Аргентина, Парагвай). Інші мови або діалекти гуаранійської групи — каїва, тапьєте (або ньяндева) і деякі інші.

У сім'ю тупі-гуарані разом з гуарані входить власне тупійська гілка. До неї відноситься колись широко поширена, а нині мертва мова тупінамба (стара тупі), або лінгва-жерал («спільна мова» португальською), яка в 16-17 сторіччях використовувався як мова міжплемінного спілкування індіанців Бразилії. Тупінамба і класичний гуарані були вельми близькими мовами. Сучасний нащадок тупінамба — ньєнгату, або сучасна тупі, якою говорить кілька тисяч людей в Бразилії, Колумбії та Венесуелі.

Парагвайською гуарані говорить близько 3 мільйонів мовців. У Парагваї гуарані є однією з двох національних мов (другою є іспанська). Нею володіє до 90 % населення, і близько половини парагвайців (в основному сільські жителі) є одномовними носіями гуарані. Серед двомовних парагвайців іспанська використовується в офіційних і формальних ситуаціях, гуарані — в побутових. До незнайомця звертаються іспанською, якщо він виглядає іноземцем; інакше — гуарані. Болівійським гуарані володіє від 35 до 70 тисяч осіб, бразильською гуарані — близько 5 тисяч.

Парагвайський гуарані вивчається з 17 століття. В наш час[Коли?] мова відносно добре документована. Гуарані викладається в школах, хоча в системі освіти зберігається й іспанська мова. Існує орфографічний стандарт цієї мови. Парагвайський гуарані та інші тупі-гуаранійські мови є високо синтетичними мовами з складною морфологією. Префіксація домінує над суфіксацією. У гуаранійських мовах переважає активна конструкція пропозиції, тобто кодування агенса і пацієнса не залежить від перехідності дієслова. Ролі аргументів маркуються переважно афіксами в дієслові. З гуарані походить слово ягуар (від yagwá — «собака»). Назва рослини петунія — латинізована обробка тупі-гуаранійського слова, що позначало тютюн.

Посилання[ред.ред. код]

Вікіпедія

Вікіпедія має розділ
мовою гуарані
Ape


Мови Це незавершена стаття про мову.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Мовознавство Це незавершена стаття з мовознавства.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.