Урай
Місто
Урай
Координати 60°08′00″ пн. ш. 64°47′00″ сх. д.H G O
![]() |
Урай — місто в Росії, в Ханти-Мансійському автономному окрузі — Югрі.
Населення — 40 361 чол. (2015).
Голова міста Урай — Анатолій Іванов.
Зміст
Географія[ред. | ред. код]
Площа території — 15,05 км². Урай знаходиться в часовому поясі — Єкатеринбурзький час. Зсув відносно UTC +5:00. Щодо Московського часу часовий пояс має постійний зсув +2 години і позначається в Росії відповідно як MSK +2.
Місто Урай розташоване на Тавдинсько-Кондинській похилій рівнині. Морфоструктура негативна (низовина). Тип морфоструктур: переважно прямі гетерогенні.
Гідрологія[ред. | ред. код]
Головною річкою є Конда. Середньорічний стік приблизно 135 мм на рік. Велика частина стоку (46,6%) припадає на осінь. На початку травня річка Конда очищається від льоду. Мутність річкових вод 20-50 g / m³.
Рослинність[ред. | ред. код]
Ліс представлений в основному сосняком, часто спостерігається безлісні землі на місцях боліт, зустрічаються березняки. Ближче до Свердловської області зустрічаються кедровники і ялинники. Більшого відсотка сосни у складі лісу у всьому Ханти-Мансійському автономному окрузі і у всій Тюменської області немає.
Болота[ред. | ред. код]
Місто оточене болотами. В основному мозаїчними сосново-кустарничково-сфагновими (рями), сосново-сфагновими.
Тип торф'яних покладів: верхові. Повсюдно зустрічаються верхові торф'яні родовища.
Клімат[ред. | ред. код]
Місто Урай та Урайський міський округ прирівняні дорайонів Крайньої Півночі.
У місті помірно-континентальний клімат з коротким теплим літом і тривалою холодною зимою. Урай є найбільш сприятливим місцем Ханти-Мансійського округу з погляду клімату. Тривалість сонячного сяйва 1800–1900 годин (для порів. Сургут 1600–1700), річна амплітуда температур близько 36 С ° (Сургут більше 38 С °), тривалість періоду з середньодобовою температурою більш 0 С ° 185 днів (Сургут менше 170, Ханти- Мансійськ трохи більше 170 днів), кількість опадів 400–450 мм на рік, в середньому 165 днів у році в Ураї опади. Весна в місті настає (руйнування стійкого сніжного покриву в полі) трохи пізніше 15 квітня. Наприкінці травня середньодобова температура переходить кордон +10 С °, Середня тривалість безморозного періоду більше 105 днів у році. Близько 60 днів у місті середньодобова температура перевищує +15 С °. Тривалість стійких морозів близько 143 днів (Ханти-Мансійськ більше 150 днів). Кількість днів із заметіллю трохи більше 30 днів (Сургут більше 50 днів на рік).
- Вічна мерзлота
У декількох десятках кілометрів на південь від міста проходить південна межа поширення вічної мерзлоти (роз'єднаної), глибоке залягання стародавньої вічної мерзлоти (Вододільно-долинний тип).
Історія[ред. | ред. код]
У 1922 в гирлі впадання річки Колосья в річку Конда переселенцями з Центральної Росії було засноване селище Урай. Наприкінці 1920-х в селі Урай Шаїмської сільської ради була організована рибальська артіль імені Декабристів. У 1957 році складено генеральний план будівництва селища Урай на площі 57,0 га. 25 травня 1959 неподалік від сел. Чантир'я була закладена перша розвідувальна свердловина Шаїмської партії глибокого буріння Ханти — Мансійської комплексної геолого — розвідувальної експедиції; 16 червня 1959 детальне дослідження по р. Конді та її притоках. При випробуванні Мало-Атлимської свердловини отримано першу в області нафту, що містить до 62% світлих нафтопродуктів. У 1960 у тут було відкрито перше нафтове родовище в Західному Сибіру і почалося його освоєння. 31 липня 1962 рішенням Виконавчого комітету Кандинської районної Ради депутатів трудящих, Ханти-Мансійського національного округу Тюменської області № 212/1 організовано робітниче селище Урай, рік потому обрано першу селищну раду. 25 червня 1965 указом Президії Верховної Ради РРФСР селищу було привласнено статус міста окружного підпорядкування. З 2006 а має статус міського округу.
Економіка[ред. | ред. код]
Урай є мономістом. Основне нафтогазовидобувне підприємство «Урайнафтогаз» входить до складу нафтової компанії «Лукойл». У місті починається нафтопровід Шаїм — Тюмень.
Крім підприємств, які обслуговують нафтовидобуток, в місті діє ряд підприємств харчової промисловості та сфери обслуговування.
Культура і освіта[ред. | ред. код]
Є музей історії міста.
При Палаці культури «Нафтовик» працює Народний Театр-студія «Авось …». У місті існують також Народний театр «Синій птах» призер всеросійських і окружних театральних конкурсів, ОШУТ «Терра Інкогніта» (театральний колектив гімназії).
Народний цирковий колектив «Юність» є великою гордістю міста. Заснований в 1982 р Звання «народний» присвоєно в 1986 р З моменту утворення колектив взяв участь і організував більше 2 тис. концертів.
Цікаві факти[ред. | ред. код]
У мікрорайоні «Західний» в Ураї встановлено паровоз-пам'ятник серії Л.[1] Однак, місто Урай віддалене на 120 кілометрів від найближчої залізниці.
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ Просмотр фотографии. Архів оригіналу за 2013-01-31.