Крайня Північ Росії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Кра́йня Пі́вніч Росії — частина території Російської Федерації, розташована, головним чином, на півночі держави, охоплюючи території європейської частини країни переважно за Полярним колом, практично весь Сибір, крім Південно-Західного і Південного, Камчатку і Чукотку; термін є радше правовим і політичним, тому покриває і території, що прирівняні до Півночі — частково Далекий Схід; характеризується надзвичайно важкими кліматичними умовами.

Райони Крайньої Півночі Росії[ред. | ред. код]

   Райони Крайньої Півночі
   Місцевості, прирівняні до Крайньої Півночі

Географія, клімат, історія та економіка[ред. | ред. код]

Географічно Крайня північ Росії (і території, прирівняні до неї) охоплює (з заходу на схід) такі адміністративні одиниці держави (цілком або частково):

Прирівняні до Крайньої Півночі

Клімат Крайньої Півночі є надзвичайно суворим, в т.ч. з полюсами холоду планети Земля. Географічні зони Крайньої Півночі — арктична, тундра, лісотундра, а також тайга.

У різний час робилися спроби освоїти терени Крайньої Півночі — як за Російської імперії, так і в радянський час цьому сприяли податкові і соціальні пільги для місцевих жителів і особливо для переселенців. Практично від часу входження теренів до складу Росії вони традиційно були місцем заслання злочинців, в першу чергу, політичних; за радянських часів — територією ГУЛАГу.

У теперішній час в багатьох місцях Крайньої Півночі розгорнуто розробку і видобуток корисних копалин, постали сучасні робітничі міста і поселення (наприклад, Норильськ). І за часів СРСР, і від часу незалежності України на підприємствах Крайньої Півночі Росії працює чимало українців.

Населення[ред. | ред. код]

На Крайній Півночі Росії проживають (у цілому за принципом — з заходу на схід) такі корінні народи:

Дисперсно по всій території Крайньої Півночі розселені росіяни, в т.ч. представники субетнічних (помори), змішаних груп (напр. камчадали); у багатьох місцях проживають українці (включно з трудовими емігрантами) — в Західному Сибірі,

Усі громадяни Росії — мешканці Крайньої Півночі користуються певними правовими пільгами. Крім того, представники малочисельних корінних народів є т.зв. корінними народами Півночі.