У Чжень

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
У Чжень (吳鎮)
кит. 吴镇
«Рибалка». Автор: У Чжень
Ім'я при народженні У Чжунгуй (吳仲圭)
Псевдо Мейхуа-даожень (梅花道人)
Народився 1280(1280)
Вейтан, Чжецзян
Помер 1354(1354)
Барнет
·Вейтан, Чжецзян
Поховання
Країна Юань
Національність китаєць
Діяльність художник
Конфесія конфуціанство

У Чжень (*1280 — †1354) — відомий китайський художник часів династії Юань.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив зі спадкової чиновницької родини У. Народився у містечку Вейтан поблизу м. Цзясін у сучасній провінції Чжецзян. Отримав гарну освіту, зокрема студіював у відомого тогочасного філософа Лю Тяньцзи. Втім відмовився від офіційної кар'єри, що, пояснювалося його неприйняттям монгольського режиму. Оселившись у м. Улін, що розташовувалося на місці столиці династії Південна Сун, захопленої і розореної монгольської армією. Згодом повертається до рідного міста, де жив усамітнено, займаючись читанням книг й живописом. Помер у 1354 році.

Творчість[ред. | ред. код]

Спадщина У Чженя становлять близько 15 робіт. Працював у жанрах шань-шуй (山水, «живопис й зображення гір і вод») та «живопису бамбука» (мо-чжу 墨竹).

Як пейзажист У Чжень вважається послідовником знаменитих майстрів Х століття Цзюй-жаня та Дун Юаня, вплив яких простежується у низці його робіт, зокрема у сувоях «Весняний світанок над прозорою річкою» й «Замерзлі гуси серед тростини».

Художник використовував альтернативні схеми побудови сцен і особливі мальовничі прийоми, поєднання яких дозволяли передати різний настрій, як це можна зрозуміти на прикладі порівняння трьох його горизонтальних сувоїв в монохромного техніку на папері, відомих під загальною назвою «Рибалка» або інша назва «Ловля риби».

До числа найбільш відомих творів У Чженя, виконаних у жанрі «живопис бамбука», відноситься сувій «Бамбук і похилий камінь» та альбомний аркуш «Бамбук», які підтверджують справедливість характеристики цього майстра як яскравого спадкоємця Вень Туна, засновника «класичного» варіанту даного напрямку. При цьому у живописі У Чженя остаточно затвердилася одна зі стандартних надалі композицій мо-чжу — поєднання бамбука і каміння.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Cahill J. Hills Beyond a River, Chinese Paintings of the Yuan Dynasty 1279–1368. N.Y., 1974