Фаафафіне

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Фаафафіне — можуть бути виражені як третя стать у культурі Самоа.

Фаафафіне є статевим явищем, або "третьою статтю" у культурі Самоа. Невід'ємна частина культури Самоа, фаафафіне, біологічно народились чоловіками, але втілюють у собі як чоловічі, так і жіночі риси.

Фаафафіне є чоловіками, яких у сім'ї виховували як жінок. Якщо у сім'ї народилося багато хлопчиків, то наймолодшого з них виховують як дівчинку, для того щоб він допомагав матері у господарстві.

Слово "фаафафіне" включає причинний префікс "фаа", позначаючий "подібно до", та слово фафіне, що означає "жінка".[1]

Роль Фаафафіне у суспільстві Самоа[ред.ред. код]

Фаафафіне відомі своєю тяжкою працею та відданістю родині. Ідеї родини у Самоа та Полінезії значно відрізняються від західної конструкції сім'ї.[2] Було б неправильно слідувати західним тлумаченням і визначати фаафафіне як "геїв" чи “гомосексуалістів”. Фаафафіне мають різноманітне сексуальне життя, де вони можуть мати секс із жінкою, але частіше обирають чоловіків. Але мати секс з іншим фаафафіне - для них табу.

Набуття статусу фаафафіне ніколи не є вибором самої людини. Це елемент культурної ідентичності, який вказує на різноманітність суспільства Самоа задовго до того, як християнство досягло його берегів.

Сексуальні стосунки між фаафафіне (третьою статтю) та Тане (чоловіками), не визначаються як стосунки між 'однією статтю,' але скоріше як стосунки між двома різними статями, та не вважаються гомосексуальними у суспільстві Самоа. Це також є поглядом більшості фаафафіне. У кінцевому рахунку, українські слова можуть лише приблизно виразити значення самоанських термінів, не включаючи основ їх культурного підґрунтя.

Фаафафіне і сучасність[ред.ред. код]

Фаафафіне на островах Самоа, та у самоанській діаспорі, створили кілька організацій, починаючи з 1980х років. На сьогодні найвідомішими з них є Самоаньска Організація Фаафафіне Незалежного Самоа, SOFIA Американського Самоа, та UTOPIA, що у Сан-Франциско на Гонолулу. Ці організації задіяні у політичній діяльності та культурних заходах. Самоаньска Організація Фаафафіне Незалежного Самоа намагається прибрати дискримінаційні закони щодо гомосексуалістів та трансексуалів, що залишилися в країні ще з часів колоніального уряду Нової Зеландії, і які у самій Новій Зеландії давно не діють.

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Milner, G.B. 1966. Samoan-English Dictionary. "Fa'afafine" entry pg. 52 under "Fafine"
  2. Saleimoa Vaai, Samoa Faamatai and the Rule of Law (Apia: The National University of Samoa Le Papa-I-Galagala, 1999).