Феофано Афінська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Феофано Афінська
Народилася невідомо
Афіни
Померла після 811
Константинополь
Поховання Константинополь
Країна  Візантійська імперія
Національність грекиня
Діяльність суверен
Титул імператриця
Посада візантійська імператриця-консорткаd
Конфесія православ'я
У шлюбі з Ставракій
Див. також: Феофано

Феофано Афінська (*Θεοφανώ, д/н — після 811) — візантійська імператриця.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походила з місцевої знаті. Народилася у м.Афіни. Була родичкою імператриці Ірини, матері Костянтина VI. Про дату та молоді роки нічого невідомо. Стає нареченою константинопольського аристократа. Втім імператор Никифор I вирішив видати Феофану заміж за свого сина Ставракія задля зміцнення становища нової династії. Шлюб відбувся 20 грудня 807 року.

Намагалася підтримувати іконошанування та протидіяти спробам відродження політики іконоборства, втім, її впливу було недостатньо. У 811 році у битві з болгарами загинув імператор й чоловік Феофани стає новим імператором. Феофані було надано титул Августи. Втім той дістав поранення й не міг виконувати обов'язки. Тому спочатку планувалося передати трон Феофані, наслідуючи практику її родички Ірини. Втім зрештою Ставракій зрікся трону на користь свого шварґа Михайла Рангаве. Тоді ж відмовилася від свого титулу Феофано.

Разом з чоловіком вона поселилася у передмісті Константинополя. Слідом за смертю Ставракія заснувала монастир Та Гебраїка. Дата її смерті невідома. Феофано поховано у монастирі Св. Трійці у Константинополі.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Romilly James Heald Jenkins, Byzantium: The Imperial Centuries (1966)
  • Garland, Lynda. Byzantine empresses: women and power in Byzantium, AD 527—1204. London, Routledge, 1999.