Никифор I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку


Никифор I
грец. Νικηφόρος
Solidus-Nicephorus I and Staraucius-sb1604.jpg
Солідус із зображенням Никифор I (аверс) та його сина Ставракія на реверсі.
Імператор
Початок правління: 802
Кінець правління: 26 липня 811
Попередник: Ірина
Наступник:Ставракій
Дата народження: 760(0760)
Місце народження:Пісідія, Туреччина
Країна:Східної Римської імперії
Дата смерті:26 липня 811(0811-07-26)
Місце смерті:Великі Преслав (зараз Болгарія)
Діти:Прокопія, Ставракій

Никифор I (грец. Νικηφόρος, * 760 — † 26 липня 811) — імператор Візантії з 802 по 811 роки.

Никифор I народився в населеному греками місті Селевкія Сідера, що лежало в північній частині історичної області Пісідія в Південно-Західній Малій Азії. До приходу до влади керував фінансами імперії — був Logothetes tou Genikon.

Никифор I прийшов до влади в результаті державного перевороту, забравши у 802 році владу в імператриці Ірини — останньої представниці Ісаврійської династії. Ірину було вигнано і Никифор зайняв трон.

У 803 році вибухнуло проти нього повстання під проводом Барданеса Туркоса, яке Никифор знешкоджує. Опісля ще одне під керівництвом патриція Арсаба. Очевидно владі Никифора недоставало легітимності, тому він і одружує свого сина Ставракія з родичкою Ірини. Після воєнних сутичок у 803 та 810 роках з Франкським королівством заключає Никифор з Карлом I Великим мирний договір і визначає кордони. Також Никифор признає його королем (проти чого різко виступала імператриця Ірина), однак не визнає імператором римлян.

Переселяв селян з Малої Азії в європейську частину імперії — Склавінію. Літом 811 проводить похід проти болгар, для забезпечення миру на західному кордоні. Однак внаслідок несподіваного нападу 26 липня 811 року військ на чолі з болгарським ханом Крумом, гине у битві при Плісці, біля Великі Преслава (зараз Болгарія), як і значна частина його війська. З черепа імператора хан зробив чашу для бенкетів, оброблену сріблом.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Timothy E. Gregory: A History of Byzantium (Blackwell History of the Ancient World). Blackwell, Oxford u.a. 2005, Ст. 202—204 (англ.)