Никифор I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Никифор I
грец. Νικηφόρος
Никифор I
Никифор I
Солідус із зображенням Никифор I (аверс) та його сина Ставракія на реверсі.
Імператор
Початок правління: 802
Кінець правління: 26 липня 811

Попередник: Константин VI
Наступник: Ставракій

Дата народження: 760(0760)
Місце народження: Пісідія
Країна: Східної Римської імперії
Дата смерті: 26 липня 811(0811-07-26)
Місце смерті: Великі Преслав (зараз Болгарія)
Діти: Прокопія, Ставракій

Никифор I (грец. Νικηφόρος, 760 — 26 липня 811) — імператор Візантії з 802 по 811 роки.

Біографічні відомості[ред. | ред. код]

Никифор I народився в населеному греками місті Селевкія Сідера, що лежало в північній частині історичної області Пісідія в Південно-Західній Малій Азії. До приходу до влади керував фінансами імперії — був логофетом генікону (Logothetes tou Genikon).

Никифор I прийшов до влади в результаті державного перевороту, забравши у 802 році владу в імператриці Ірини — останньої представниці Ісаврійської династії. Ірину було вигнано і Никифор зайняв трон.

У 803 році вибухнуло повстання проти нього під проводом Барданеса Туркоса, яке Никифор знешкодив. Опісля ще одне під керівництвом патриція Арсаба. Очевидно владі Никифора недоставало легітимності, тому він і одружив свого сина Ставракія з родичкою Ірини.

Після воєнних сутичок у 803 та 810 роках з Франкським королівством Никифор заключив з Карлом I Великим мирний договір (Pax Nicephori) і визначив кордони. Також Никифор признав його королем (проти чого різко виступала імператриця Ірина), однак не визнав імператором римлян.

Переселяв селян з Малої Азії в європейську частину імперії — Склавінію. Літом 811 року провів похід проти болгар, для забезпечення миру на західному кордоні. Однак внаслідок несподіваного нападу 26 липня 811 року військ на чолі з болгарським ханом Крумом, загинув у битві при Плісці, біля Великі Преслава (зараз Болгарія), як і значна частина його війська. З черепа імператора хан зробив чашу для бенкетів, оброблену сріблом.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Timothy E. Gregory: A History of Byzantium (Blackwell History of the Ancient World). Blackwell, Oxford u.a. 2005, Ст. 202—204 (англ.)