Фльоров Олексій Павлович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Олексій Павлович Фльоров
1-001 Фльоров Олексій Павлович - видатний педагог і методист другої половини ХІХ -початку ХХ століття.jpg
Народився 14 березня 1866(1866-03-14)
с. Янівка Глухівського повіту Чернігівської губернії, Російська імперія
Помер 5 серпня 1954(1954-08-05) (88 років)
Чернігів, УРСР
Поховання Чернігів, Петропавлівське кладовище
Громадянство Flag of Russia.svg Російська імперіяFlag of Ukraine.svg УНРСРСР СРСР
Діяльність педагогічна діяльність, мовознавець
Відомий завдяки перший директор Чернігівського учительського інституту
Нагороди
Орден Святого Володимира 4 ступеня
Орден Святої Анни 2 ступеня
Орден Святого Станіслава 2 ступеня
RUS Order of St. Alexander Nevsky BAR.png RUS Medal za stłumienia polskiego buntu 1863-1864.jpg

Олексі́й Па́влович Фльо́ров (*14 березня 1866, Янівка Глухівського повіту — 1954) — український педагог і мовознавець, перший директор Чернігівського учительського інституту (нині — Чернігівський національний педагогічний університет імені Тараса Шевченка) (1916—1919 рр.).

Народився у с. Янівка Глухівського повіту Чернігівської губернії (нині — с. Первомайське Глухівського району Сумської області) у родині священика Павла Миколайовича Фльорова та Євдокії Пилипівни Фльорової.

Навчання[ред. | ред. код]

У 1884 р. закінчив Новгород-Сіверську гімназію.

З 1884 по 1888 рр. навчався у Петербурзькому історико-філологічному інституті. Здобув кваліфікацію викладача словесності й російської мови.

Викладацька діяльність[ред. | ред. код]

З 1888 по 1913 рр. працював в м. Одесі. Викладав російську мову, словесність і педагогіку в Рішельєвському ліцеї, Одеській жіночій гімназії, Одеській 3-й чоловічій гімназії, Одеській 5-й гімназії, Одеському кадетському корпусі.

З 1913 по 1916 рр. викладав у 1-му та 2-му кадетських корпусах, Олександрівському ліцеї і Павловському військовому училищі в Петербурзі.

У 1916—1923 роках викладав у Чернігівському учительському інституті.

Одночасно, з липня 1920 до лютого 1923 року викладав російську мову у Чернігівському межовому технікумі. З березня 1923 року до лютого 1925 року працював ученим архіваріусом у Чернігівському губернському історичному архіві. Був звільнений з цієї посади за скороченням штатів.


Діяльність у Чернігівському учительському інституті[ред. | ред. код]

1 липня 1916 р. О. П. Фльорова призначено директором Чернігівського учительського інституту. На цій посаді він з самого початку підібрав і зарахував до штату інституту низку викладачів з інших навчальних закладів м. Чернігова на умовах погодинної оплати через нестачу педагогічних кадрів. Також він разом із викладачами підшукав приміщення, придатні для здійснення навчальної діяльності інституту: орендували у торгової школи два кабінети.

О. П. Фльоров протягом першого року роботи на посаді директора інституту і першого року існування самого інституту звертався до різних міських і губернських установ з проханням надати допомогу студентам, щоб вони пошили одяг, придбали взуття та отримали продовольчі картки.

1917—1919 рр. Чернігівський учительський інститут знову змінив місцерозташування: було орендовано другий поверх приміщення дворянського пансіону-притулку.

Через погіршення стану здоров'я (працював два з половиною роки без відпусток у складних умовах) йому була надана двомісячна відпустка.

З 15 березня 1919 р. О. П. Фльоров продовжив працювати в Чернігівському учительському інституті на посаді викладача педагогіки й літератури. Його наступником на посаді директора став Сергій Воробйов.

З 1923 р. О. П. Фльоров перебував на пенсії.

В роки Другої світової війни у Фльорових згорів будинок, бібліотека, рукописи. Проте злидні і голод не зламали вченого. Він продовжував відстоювати класику у філології і наполягав на необхідності вивчення класичних художніх творів у школах.

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

Доробок науковця — понад 200 праць з педагогіки, розвитку народної освіти й викладання педагогічних дисциплін. Зокрема, публікувався в журналах «Педагогический сборник», «Журнал Министерства народного просвещения», «Педагогическая мысль», «Вестник воспитания», «Русская школа».

Написав і видав у 1894 році підручник «Грамматика древнего церковно-славянского языка сравнительно с русским», за який отримав премію Петра І.

Вже на пенсії видав навчальні посібники «Методика обучения русскому правописанию» і «Система русской орфографии».

Нагороди[ред. | ред. код]

Ордени

Медалі

  • «В пам'ять царствування імператора Олександра III»
  • «В пам'ять 300-ліття царствування дому Романових».

Вшанування пам'яті[ред. | ред. код]

На честь вченого у Національному університеті «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка раз на два роки проводяться Фльорівські читання. В місті Чернігові на честь Фльорова О. П. названа вулиця.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Передмова // Матеріали науково-практичної конференції «Треті Фльорівські читання». — Чернігів: Редакційно-видавничий відділ, 2013. — С. 3 — 4.
  • Сердюк Л. Науково-педагогічна діяльність першого директора Чернігівського учительського інституту О. П. Фльорова / Л.Сердюк // Три століття гуманітарної та педагогічної освіти в Чернігові. — Чернігів: Сіверянська думка, 2001. — С. 89 — 91.
  • Сердюк Л. А. Первый директор Черниговского пединститута // Черниговский полдень. — 1996. — 25 липня.
  • Чугаєва І. «Треті Фльорівські читання»: до 40-річчя відновлення історичного факультету / Інституту історії ЧНПУ імені Т. Г. Шевченка / Ірина Чугаєва // Сіверянський літопис. — 2014. — № 1-3. — С. 205—206.