Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка
НУЧК імені Т. Г. Шевченка
Central Building ChDPU.JPG
Чернігів
Тип навчальний заклад[1]
Країна Flag of Ukraine.svg Україна[1]
Розташування Чернігів
Назва на честь Шевченко Тарас Григорович
Засновано 1916 (як Учительський інститут)
Акредитація IV  рівня
Ректор Носко Микола Олексійович
Студентів 3800 (у 2015-2016 н.р.)
Випускники Q32114059?
Адреса 14013, Чернігів, вул. Гетьмана Полуботка, 53
Сайт chnpu.edu.ua
CMNS: Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка на Вікісховищі

Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка — вищий навчальний заклад в Україні, осередок вищої педагогічної освіти на північному Лівобережжі України.

Назви[ред. | ред. код]

  • 1916—1954: Чернігівський учительський інститут
  • 1954—1998: Чернігівський педагогічний інститут
  • 1998—2010: Чернігівський державний педагогічний університет імені Т. Г. Шевченка
  • 2010—2016: Чернігівський національний педагогічний університет імені Т. Г. Шевченка
  • з 2017: Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка

Історія[ред. | ред. код]

Чернігівський колегіум

Національний університет «Чернігівський колегіум» — найстаріший вищий навчальний заклад Чернігівщини. Виник на базі Чернігівського Учительського інституту (1916), який розпочав свою діяльність як навчальний заклад вище-середнього типу зі словесно-історичним, фізико-математичним і природничо-географічним відділами. Новостворений навчальний заклад успадкував унікальну бібліотеку духовної семінарії Чернігівської духовної семінарії, що у 1700—1786 роках була Чернігівським колегіумом. Серед викладачів інституту були викладачі колишньої семінарії.

У 1919 році Учительський інститут зробив свій перший випуск — 13 осіб і був реорганізований у педагогічний з чотирирічним строком навчання.

І в подальші роки, в залежності від завдань, які стояли перед суспільством і школою, інститут неодноразово реорганізовувався (інститут народної освіти — 1920 рік, інститут соціального виховання — 1930 рік, педагогічний — 1933 рік, учительський — 1935 рік, об'єднаний учительський і педагогічний — 1939 рік).

У 1954 році, за рішенням Колегії Міністерства освіти УРСР, реорганізується в педагогічний і діє аж до 13 березня 1998 року, до надання йому нового статусу Чернігівського державного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка.

Статус Національного[ред. | ред. код]

Указом Президента України В. А. Ющенка від 8 січня 2010 року вищому навчальному закладу, «ураховуючи загальнодержавне і міжнародне визнання результатів діяльності Чернігівського державного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка», присвоєно статус національного. Нова назва — Чернігівський національний педагогічний університет імені Т. Г. Шевченка[2].

Врахувавши клопотання університету щодо приведення назви вищого навчального закладу у відповідність з історичними особливостями його розвитку, а саме тим, що Чернігівський національний педагогічний університет імені Т. Г. Шевченка є правонаступником Чернігівського колегіуму, утвореного в 1700 році, Кабінет Міністрів України своїм розпорядженням від 16 березня 2016 року змінив назву ВУЗу з Чернігівський національний педагогічний університет імені Т. Г. Шевченка на Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка[3]. 4 жовтня 2017 року в рамках візиту до Чернігова під час відвідин ВУЗу Президент України Петро Порошенко підписав указ, яким затвердив офіційну зміну назви та збереження статусу закладу — Національного[4].

Діяльність[ред. | ред. код]

Серед випускників університету — відомий український письменник Олекса Десняк (О. Г. Руденко); доктори педагогічних наук, професори О. Г. Богданов та І. І. Стебун; доктори історичних наук, професори В. А. Дядиченко і Ф. Є. Лось; доктор філософських наук, професор Ф. Я. Москаленко; колишній заступник міністра освіти УРСР П. А. Миргородський та багато інших діячів. За час діяльності закладу підготовлено більше 50 тисяч випускників.

Велика заслуга у відродженні і становленні інституту в післявоєнний період належить професору В. М. Костарчуку, який очолював заклад понад чверть століття.

Сьогодні Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка — це провідний вищий навчальний заклад четвертого рівня акредитації, у складі якого Навчально-науковий інститут історії, етнології та правознавства імені О. М. Лазаревського і сім факультетів, де за 18 напрямами навчається близько 4 тисяч студентів стаціонару та заочного відділення.

Навчально-виховний процес забезпечують 35 кафедр, понад 70 % професорсько-викладацького складу яких — доктори наук і професори, кандидати наук і доценти.

Підготовка педагогічних працівників освітньо-кваліфікаційного рівня «Магістр» здійснюється на всіх факультетах НУЧК імені Т. Г. Шевченка.

З 1992 року функціонує аспірантура, а з 1999 року — докторантура.

В університеті склалася система наукової роботи. Наукові творчі колективи в галузі математичного аналізу, біохімії, фізики рідкісних кристалів, історії, філософії, методики викладання фізико-математичних дисциплін мають широке міжнародне визнання.

Активні зв'язки університету з науковими центрами та навчальними закладами США, Німеччини, Канади, Англії, Австралії, Польщі, Чехії. На базі університету проводяться різнопланові наукові, міжнародні, всеукраїнські та регіональні конференції.

При Інституті історії, етнології та правознавства імені О. М. Лазаревського працюють регіональні відділення Інституту української археографії та джерелознавства імені М. Г. Грушевського НАН України та Інституту етнології, мистецтвознавства і фольклористики імені М. Т. Рильського НАН України.

Створено Регіональний центр Інституту обдарованої дитини НАПН України, Астрономічний науково-дослідний центр. Університет має сучасну матеріальну базу: три навчальні і один спортивний корпуси, понад 20 комп'ютерних класів,[джерело?] астрономічну обсерваторію та планетарій.

Книжковий фонд університетської бібліотеки нараховує близько 720 тис. примірників. Створено редакційно-видавничий центр. Університет видає науковий «Вісник Чернігівського національного педагогічного університету», журнали «Сіверянський літопис» і «Сумська старовина», які включено до переліку видань ВАК України, в яких можуть друкуватися результати дисертаційних досліджень. Університет спільно з Чернігівським обласним державним архівом та Чернігівським історичним музеєм імені В. В. Тарновського видає періодичні збірники наукових праць «Сіверянський архів» та «Скарбниця української культури».

В університеті діє підготовче відділення, що здійснює підготовку учнів та випускників шкіл до проходження ЗНО.

Упродовж останніх п'яти років підготовлено понад 30 майстрів спорту, серед яких майстри спорту міжнародного класу і заслужені майстри спорту. Студенти університету — переможці і призери чемпіонатів Світу та Європи. Неодноразово студенти та випускники університету включались до Національної збірної команди для участі в зимових Олімпійських іграх.

До послуг студентів — три гуртожитки, спортивний корпус та їдальня.

Структура[ред. | ред. код]

Близько 4 тисяч студентів стаціонару та заочного відділення; близько 40 спеціальностей і спеціалізацій.

Викладацький склад[ред. | ред. код]

Рейтинги[ред. | ред. код]

Сайт НУЧК імені Т. Г. Шевченка chnpu.edu.ua посів 274-те місце у рейтингу інформативності веб-сайтів вищих навчальних закладів, складеному 19 грудня 2014 року громадянською мережею ОПОРА[5].

Видатні випускники[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]