Фотометрична система Стрьомґрена

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Фотометрична система Стрьомґрена (інколи Стрьомґрена-Кравфорда), uvbyβ — одна з найрозповсюдженіших вузько-середньосмужних фотометричних систем. Вона використовує чотири середньосмужні фільтри — u, v, b, y (зі смугами пропускання дещо вужчими, ніж у фотометричній системі Джонсона) — та два вузькосмужних фільтра, центрованих на лінії водню H-бета.

Використовується як для спектральної класифікації зір, так і для класифікації зір в межах класів світності. Обидва фільтри H-бета центровані на лінію поглинання нейтрального водню Hβ (486,1 нм), оскільки зоряні атмосфери загалом мають найбільший вміст водню у порівнянні з іншими хімічними елементами. Але один з цих фільтрів (βширокий) має більш широку смугу пропускання й покриває всю лінію разом з її крилами, в той час як інший фільтр (βвузький), з вужчою смугою пропускання, покриває лише ядро цієї лінії.

Дана система вперше була застосована у 1956 році данським астрономом Бенгтом Стрьомґреном для спектральної класифікації зір шляхом багатосмужної (або кольорової) фотометрії. Проте ця фотометрична система набула широкого вжитку лише у 1958 році, після її активного використання американським астрономом Девідом Крауфордом та його колегами.

Середня довжина хвилі та напівширина смуги пропускання фільтрів[ред.ред. код]

u v b y βвузький βширокий
Довжина хвилі на максимумі пропускання (нм) 350 411 467 547 485,8 485
Напівширина смуги пропускання (нм) 30 19 18 23 2,9 12,9

Показники кольору[ред.ред. код]

На практиці часто використовують показники кольору (колор-індекси) — різниці між зоряними величинами об'єктів, виміряними в різних фільтрах фотометричної системи. Вони чутливі до таких характеристик зоряної атмосфери як ефективна температура, гравітація на поверхні та металічність зорі. У системі Стрьомґрена використовують такі показники кольору:

  • b-y
  • m1 = (v - b) - (b - y)
  • c1 = (u - v) - (v - b)
  • β = βвузький - βширокий


Важливими є такі властивості:

Література[ред.ред. код]

Зовнішні посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]