Футбольний м'яч

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Історія[ред.ред. код]

Сучасна історія футбольного м’яча розпочалась в середині XIX століття, коли Чарльз Гудьєр розробив перший м’яч, виготовлений з вулканізованої гуми. Сім років по тому, в 1862 році інший винахідник Річард Ліндон створив першу надувну гумову камеру для м’яча[1]. Пізніше Ліндон розробив до камери насос, і на виставці в Лондоні його винахід здобув золоту медаль.

Сім років по тому, в 1863 році була заснована Футбольна асоціація Англії, яка виробила перші уніфіковані футбольні правила, однак в них нічого не згадувалось про футбольний м’яч. В 1872 році офіційно був встановлений стандартний розмір та вага м’яча. До цього розмір та вага м’яча визначались перед матчевими домовленостями обох команд. Відповідно до встановлених правил, м’яч повинен бути круглої форми з об’ємом від 27 до 28 дюймів (68.6 см-71.1 см). Вага визначалась в межах від 13 до 15 унцій (368-425 гр.). В 1937 році вага футбольного м’яча була збільшена до 14—16 унцій (410–450 гр.), і це правило залишається чинним досі[2].

Серійне виробництво футбольних м’ячів розпочалось завдяки замовленням Футбольної ліги Англії. Першими їх виробництво налагодили компанії Майтр (Mitre) та Томлінсон (Thomlinson). На початку 20 століття якість футбольних м’ячів суттєво поліпшилась, камера виготовлялась з міцної гуми та могла витримувати високий тиск. М’яч складався з внутрішньої гумової камери та покришки. Покришка виготовлялась з натуральної шкіри та складалась з 18 панелей, кожна з яких зшивалась при допомозі шнурівки. Повністю синтетичний м’яч був виготовлений тільки на початку 1960-х. Однак натуральна шкіра все ще широко використовувалась у виробництві. Лише з кінця 1980-х синтетика повністю замінила натуральну шкіру.

Конструкція[ред.ред. код]

Порівняння усіченого ікосаедра (зліва) з футбольним м'ячем

М’яч складається з трьох основних компонентів: покришки, підкладки та камери.

Покришка[ред.ред. код]

Виробляється в основному з синтетичних матеріалів, а не натуральної шкіри, як це було раніше, оскільки шкіра поглинає вологу і м'яч набирає вагу. Сучасні синтетичні матеріали переважають шкіру за більшостю показників, і натуральна шкіра вже практично не використовується. Зазвичай використовують матеріал PU (поліуретан) або PVC (полівінілхлорид). Більшість сучасних м'ячів складаються з 32 водонепроникних панелей. 12 з них мають п'ятикутну форму, 20 — шестикутну. Панелі футбольного м’яча зшивають нитками ручним або машинним методом, а також склеюють. Конструкція цих 32 панелей називається усічений ікосаедр, тільки м'яч має більш сферичну форму за рахунок тиску повітря, закачаного всередину. Перший такий м'яч, який виготовила в Данії 1950 року фірма Select, набув у Європі широкого поширення. Всесвітньо став використовуватись після чемпіонату світу з футболу 1970 року, на якому були такі м'ячі, виготовлені фірмою Адідас. До цього використовувався м'яч, що складався з 18 довгастих панелей із шнуруванням, за будовою схожий на сучасні волейбольні м'ячі. Ця конструкція достатньо поширена й у наші дні.

2004 року компанія Adidas вперше представила Roteiro — офіційний м'яч Чемпіонату Європи з футболу 2004, панелі якого були скріплені термальним методом. Фінал чемпіонату світу з футболу 2006 року в Німеччині було розіграно м’ячем Teamgeist компанії Adidas, панелі якого також були скріплені термальним методом. Офіційним м’ячем чемпіонату світу з футболу в Південно-Африканській Республіці 2010 року був Adidas Jabulani. Структура м’яча складається з 8 панелей, з’єднаних між собою термальним методом.

Підкладка[ред.ред. код]

Внутрішній прошарок між покришкою та камерою займає підкладка. Якість футбольного м’яча взаємозалежна від товщини підкладки. Підкладка допомагає зберегти форму м’яча та відскок, виготовляється з поліестеру або спресованої бавовни. Деякі м'ячі в ролі підкладки використовують матеріал із піни для якісного контакту з ногою футболіста та кращої амортизації. Сучасний професійний футбольний м'яч має чотири та більше шарів підкладки.

Камера[ред.ред. код]

Виробляється з натурльнего латексу або синтетичного бутилу, інколи з поліуретану. У порівняні з латексом, камера з бутилу зберігає повітря триваліший час. Проте камери, виготовлені з латексу переважають камери виготовлені з бутилу чи поліуретану за трьома основними параметрами: еластичністю, м’якістю та відскоком[3].

Параметри[ред.ред. код]

 • М'яч має сферичну форму
 • м'яч виготовляється зі шкіри або іншого придатного для цих цілей матеріалу
 • має довжину кола не більше 70 см (28 дюймів) і не менше 68 см (27 дюймів). Стандартний розмір м'яча 5 (англ. Size 5).
 • на момент початку матчу важить не більше 450 г (16 унцій) і не менше 410 г (14 унцій). Вага вказується для сухого м'яча.
 • має тиск, рівний 0,6 −1,1 атмосфери (600—1100 г/кв. см) на рівні моря (від 8,5 фунта/кв. дюйм до 15,6 фунта/кв. дюйм)

Розміри[ред.ред. код]

Футбольні м'ячі розміром 5 - 4 - 3
 • Розмір 1

М’ячі цього розміру використовуються в основному з метою реклами та часто містять на собі логотипи та надписи рекламного характеру. Зазвичай, вони зроблені з синтетичних матеріалів, складаються з 32 панелей (12 – п’ятикутники і 20 - шестикутники) та розмір окружності не перевищує 43 см. За своєю структурою м’ячі першого розміру нічим не відрізняються від стандартних м’ячів, лише поступаються їм розміром.

 • Розмір 2

М’ячі цього розміру використовують в основному з метою реклами та для навчання дітей віком до чотирьох років. М’яч виготовляється з синтетичних матеріалів, пластика або матеріалу PVC (полівінілхлориду). Максимальний розмір окружності становить 56 см а вага не перевищує 283,5 гр. Розмір м’яча найкраще підходить для тренувань та підвищення техніки володіння м’ячем. Конструкція м’яча складається з 32 або 26 панелей. Інколи на нього наносять логотипи, знаки, та різні надписи рекламного характеру.

 • Розмір 3

М’ячі цього розміру призначаються для тренування дітей віком до 8 років. Вага м’яча не перевищує 340 гр. а розмір окружності становить менше 61 см. Зазвичай м’ячі цього розміру складаються з 32 зшитих або склеєних панелей, виготовлених з синтетичних матеріалів або PVC (полівінілхлорид). Іноді конструкція м’яча цього розміру складається з 18 або 26 панелей.

 • Розмір 4

М’яч цього розміру є стандартним для міні-футболу і також призначається для тренувань дітей віком до 12 років. Відповідно до стандартів ФІФА м’яч даного розміру має бути виготовлений з шкіри або інших придатних матеріалів, вага м’яча може становити не менше 369 гр. та не більше 425 гр. а розмір окружності не може перевищувати 63,5 см.

 • Розмір 5

М’яч п’ятого розміру використовується в усіх офіційних змаганнях, що проводяться під егідою ФІФА в усьому світі. Його також використовують юні футболісти віком від 12 років і старше. М’яч цього розміру використовується найбільш широко в футболі. Футбольних м’ячів п’ятого розміру виготовляється більше, ніж решта м’ячів від першого по четвертий розміри разом взятих[4].

Колір[ред.ред. код]

Старі м'ячі були монохромними, коричневими, потім білими. Згодом, для зручності трансляцій на чорно-білі телеприймачі, з'явився м'яч з чорними пятикутниками/білими шестикутниками. Це забарвлення стало стандартом для м'ячів і символіки. Існують і інші м'ячі, наприклад, «Total 90 Aerow» від Nike, на який нанесені кільця, щоб воротареві було простіше визначати обертання м'яча. У матчах, що проходять на засніженому полі або під час снігопаду, застосовуються м'ячі яскравого забарвлення, переважно помаранчевого та салатового.

Заміна пошкодженого м'яча[ред.ред. код]

 • Якщо м'яч лопнув або отримав пошкодження під час гри — гра зупиняється. Поновлюється вона запасним м'ячем із розіграшу «спірного м'яча» в тому місці, де той прийшов у непридатний стан.
 • Якщо м'яч лопається або отримує пошкодження в мить, коли він не був у грі — під час початкового удару, удару від воріт, кутового, штрафного, вільного удару, удару з 11-метрової позначки чи вкидання, гра поновлюється запасним м'ячем як завжди.
 • М'яч може бути замінено під час гри тільки за вказівкою судді.

Сучасне виробництво футбольних м'ячів[ред.ред. код]

Нині в усьому світі виробляється понад 40 млн футбольних м'ячів щорічно. Ціна на них варіюється від кількох до $150 за одиницю і більше. Непросто підрахувати справжню кількість фірм, що займаються виробництвом м'ячів, але десь приблизно 90 компаній мають патент ФІФА на їх виробництво[5]. Сюди входять усі великі виробники, які контролюють три чверті світового ринку цього виду продукції. Невеликі компанії в основному продають свою продукцію на місцевих ринках, а також мають невелику частку на світовому ринку. Невеличкі компанії випускають невелику кількість продукції (до кількох сотень одиниць в рік). Звичайно, всесвітньо відомі бренди виробляють також спортивний одяг та взуття, так що футбольні м'ячі складають лише невеличку частку асортименту усіх товарів. Близько 80% усіх м'ячів виробляється в пакистанському місті Сіалкот[6].

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]