Хронологія Давньої історії Близького Сходу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Хроноло́гія Да́вньої істо́рії Близько́го Схо́ду — система датування відомих історичних подій, що відбулися на Близькому Сході (Єгипті, Леванті, Межиріччі, Малій Азії та околишніх регіонах) в період від близько 2300 років до н. е. до 627 року до н. е. (дати смерті Ашшурбаніпала). Оскільки дати усіх відомих подій в цей період на даний час можна визначити лише відносно, то існує кілька систем (хронологій), що по-різному прив'язують відомі події до точних дат. Основними з них є середня та коротка хронологія. Застарілими та маловживаними є довга та ультра-коротка хронології.

Основна проблема з точним датуванням подій в давній історії Близького Сходу полягає в тому, що всі літературні відомості, які дійшли до нашого часу, записано у вигляді послідовностей царювань правителів різних міст та держав, без прив'язки до абсолютної дати. Тому можливим (у більшості випадків) є лише відносне датування подій[1]. На щастя для істориків, до подібних хронік потрапили кілька астрономічних подій, час яких можна вирахувати точно. Найголовнішим з них є спостереження за рухом Венери та опис сонячних затемнень, зіставлених з точними роками правління певних Вавилонських та ассирійських царів. Існує кілька можливих варіантів точного датування цих подій, до яких і «прикріплюються» інші описані в хроніках та списках роки правлінь. Ці різні варіанти і спричиняють існування різних хронологій.

Посилання на джерела[ред. | ред. код]

  1. Newgrosh, Bernard (2007). Chronology at the Crossroads: The Late Bronze Age in Western Asia. Troubador Publishing. ISBN 978-1-906221-62-1.