Цоколь лампи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Цо́коль ла́мпи — деталь електричної лампи, що служить для її кріплення у патроні та забезпечує приєднання до мережі електроживлення.

Бувають цоколі металеві, керамічні та пластикові. Найбільшу температуру витримують керамічні цоколі, тому їх використовують у галогенних та метало-галогенних лампах, які нагріваються під час роботи до дуже високої температури. Пластикові цоколі без різьби, мають деякі компактні люмінесцентні лампи. Металеві цоколі великих розмірів, наприклад Е40, застосовуються у лампах великої потужності для промислових світильників. Лампи з фланцевим цоколем не мають різьби, отже кріпляться у світильнику за допомогою фланців і через це, мають одне положення відносно відбивача або лінзи, тобто самі фокусуються. Такі лампи використовуються в авіації на транспорті та промисловості.

Форму цоколя з різьбою звичайної лампи розжарення було запропоновано Томасом Едісоном і ліцензовано 1908 року. У відповідь на патент Едісона, Реджинальд Фессенден 1893 року винайшов двоштирковий роз'єм для ламп. Сучасні лампи мають велику кількість різновидів цоколів.

Різновиди цоколів[ред. | ред. код]

Розрізняють:

 • різьбовий цоколь — цоколь з гвинтовою різьбою для вгвинчування у патрон;
 • штифтовий цоколь — цоколь з одним або декількома штифтами;
 • штирковий цоколь — цоколь з одним або з кількома штирками;
 • фокусувальний цоколь — цоколь, який дозволяє встановити тіло розжарення у певному положенні відносно його посадкових місць;
 • фланцевий цоколь — фокусувальний цоколь з фланцем на склянці цоколя.
Складові частини лампи розжарення
Incandescent light bulb.svg
 1. Скляна колба
 2. Інертний газ
 3. Нитка розжарення
 4. Контактний дріт (з'єднується з ніжкою)
 5. Контактний дріт (з'єднується з цоколем)
 6. Тримачі
 7. Скляна ніжка (лопатка)
 8. Вивід контакту на цоколь
 9. Цоколь лампи
 10. Ізоляційний матеріал
 11. Контактний носик

Розміри цоколів стандартизовані. В лампах побутового застосування найпоширеніші цоколі Едісона E14 (міньйон), E27 та E40. Також багато існує цоколів без різьби.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]