Томас Алва Едісон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Томас Алва Едісон
англ. Thomas Alva Edison
Thomas Edison.jpg
Томас Едісон (1915)
Народився 11 лютого 1847(1847-02-11)
Мілан, Огайо, США
Помер 18 жовтня 1931(1931-10-18) (84 роки)
Західний Оранж, Нью-Джерсі, США
·цукровий діабет[1]
Поховання Thomas Edison National Historical Parkd
Громадянство США США
Національність американці США[1]
Діяльність винахідник, кінорежисер, бізнесмен
Галузь Винахід[1], підприємництво[1], Електротехніка[1], геометрія, Інженерія, screenwritingd, винахідник і підприємець
Alma mater Купер Юніонd (1879)
Знання мов англійська[2][1]
Членство Шведська королівська академія наук, Американське філософське товариство, Академія наук СРСР, Російська академія наук і Національна академія наук США
Роки активності з 1877
Конфесія деїзм
Батько Samuel Ogden Edisond[3]
Мати Nancy Elliottd[3]
Родичі Lewis Millerd
У шлюбі з Mary Stilwelld[1] і Mina Millerd[1]
Діти (6) Чарльз Едісонd, Theodore Miller Edisond, Thomas Alva Edison Jr.d[1], Marion Estelle Edison Oeserd, Madeleine Edison Sloaned і William Leslie Edisond[1]
Автограф Thomas Alva Edison Signature.svg
Нагороди
IMDb nm0249379
A Day with Thomas Edison (1922)

То́мас А́лва Е́дісон (англ. Thomas Alva Edison; 11 лютого 1847 Мілан, Огайо — 18 жовтня 1931) — американський науковець і винахідник, автор винаходів, на які видано 1093 патенти США та 1239 патентів інших країн[4]. Більшість своїх винаходів зробив у лабораторії в Менло-Парк у штаті Нью-Джерсі, протягом 18761887 років, включаючи створення лампи розжарювання у 1879 році. Створив систему розподілу електроенергії споживачам, телефон і фонограф.

Біографія[ред. | ред. код]

Походження[ред. | ред. код]

Близько 1730 року з Голландії до Північної Америки перебралася сім'я мірошника Едісона. Їм було виділено ділянку землі в невеликому селі Колдуелл у Нью-Джерсі. Перші точні відомості про предків Едісона відносяться до періоду війни за незалежність (1775–1783 роки)[5]. Джон Едісон, заможний землевласник і прадід винахідника, брав участь у війні на боці Великої Британії, однак він був спійманий революціонерами і засуджений. Лише завдяки родичам Джон зміг уникнути серйозного покарання, його вигнали із США, через що оселився з родиною в Канаді[6].

У 1804 році в сім'ї старшого сина Джона Семюеля народився син Семюель-молодший, майбутній батько Томаса А. Едісона. У 1811 році недалеко від нинішнього Порт- Барвелла в Канаді сім'я Едісонів отримала велику ділянку землі і остаточно облаштувалася в поселенні В'єнна, провінція Онтаріо. У 1812–1814 роках капітан Семюель Едісон-старший, майбутній дід Томаса Альви, узяв участь в англо-американській війні. У наступні роки сім'я Едісонів процвітала, і їхня гостинна садиба на березі річки була відома всій окрузі[7].

У 1828 році Семюель-молодший одружився з Ненсі Еліот, дочкою священика, що отримала гарне виховання і освіту та працювала вчителькою у школі. У 1837 році в Канаді під впливом економічної кризи та неврожаю спалахнуло повстання, в якому взяв участь Семюель-молодший. Однак урядові війська придушили заколот і Семюель, щоб уникнути покарання, змушений був втекти до Мілана (на межі округів Ері (Округ Гудзон) та Гурон, штату Огайо). У 1839 році йому вдалося перевезти дружину з дітьми. Справи надалі пішли успішно, вони мали крамничку з продажу столярських виробів. Саме в цей період життя Едісонів у них народився (11 лютого 1847) син Томас Алва.

Дитячі та юнацькі роки[ред. | ред. код]

Томас Едісон у 14-15 років

Коли Томасу виповнилося 7 років, родина покинула дім у Мілані та переїхала в Порт-Гурон (округ Сент-Клер, штат Мічиган).

Незабаром після переїзду Томас захворів на скарлатину і частково втратив слух, що й спричинило проблеми у навчанні — він став погано чути, через що недостатньо розумів пояснення вчителя, відставав від однолітків. У церковній школі, яку відвідував, Томаса стали вважати «важкою дитиною» — і справа закінчилась тим, що уже через три місяці Едісон покинув школу. Проте батьки не примушували його вертатися до школи, адже бачили, що Томас здібний, і вважали, що всьому необхідному хлопець зможе навчитися і вдома. Він почав читати дорослі книжки, зокрема «Короткий огляд природної та експериментальної філософії» Річарда Паркера та інші.

Згодом Томас Едісон сказав: «Я зміг стати винахідником тому, що в дитинстві не ходив до школи». Він вивчив «азбуку Морзе», і вже тоді додбав собі різні прилади й хімікати та влаштував у підвалі власного дому маленьку лабораторію. З того часу він почав проводити свої перші експерименти.

У 12 років Томас став заробляти продажем газет, журналів, солодощів і фруктів у потягу, що курсував між Порт-Гуроном і Детройтом, які розташовані на відстані 200 км один від одного. Згодом він роздобув старий друкарський верстат — і став видавати першу газету в потягу, яку друкував під час руху. Цей щотижневий листок розміром 30x40 см називався «Великий залізничний вісник».

У 15 років Томас навчився телеграфній справі та протягом п'яти років пропрацював у різних містах «бродячим телеграфістом», досягнувши віртуозної майстерності в передачі та прийомі повідомлень за допомогою азбуки Морзе.

Зріле життя[ред. | ред. код]

У віці 22 років він отримав перший патент на апарат для автоматичного підрахунку голосів при балотуванні. Другий винахід (1869 р.) — друкуючий телеграфний прилад для автоматичного запису і швидкої передачі біржових курсів на відстань («біржовий тикер») приніс йому нечуваний на ті часи гонорар в 40 тисяч доларів. На ці гроші він спочатку організував у Нью-Йорку разом з компаньйонами консультаційне бюро з електрики і телеграфії, а потім відкрив власну майстерню. У 23 роки Едісон очолив колектив у 150 працівників.

Протягом 18711874 років він працював над удосконаленням телеграфної передачі й, зокрема, отримав патент на «подвійний дуплекс», або «квадруплекс» — передачу по однодротовій лінії двох пар депеш у зустрічних напрямах.

Заснування лабораторії[ред. | ред. код]

Домашній фонограф Едісона (1906) для якісного запису звуку на восковому циліндрі

У 1876 році в містечку Менло Парк, що за 38 км від Нью-Йорка, Едісон організував першокласну лабораторію, оснащену найдосконалішим устаткуванням, з обширною науково-технічною бібліотекою. То був перший у світі центр винахідницької діяльності та необхідних для неї промислових досліджень. У 1876 році Томас Едісон вперше в Америці здійснив прийомопередачу ЕМХ на 30м.

Докладніше: Історія виникнення радіо

Протягом 1877–1878 років він займався вдосконаленням телефону А. Белла. Запатентував десятки варіантів вугільного (замість електромагнітного) мікрофону і, головне, для збільшення дальності телефонної передачі вбудував у мікрофонне коло індукційну котушку, що підвищує силу струму.

У серпні 1877 року Едісон винайшов фонограф — попередник грамофона, патефона і взагалі пристроїв звукозапису і звуковідтворення. На початку 1878 року фонографи демонстрували на виставках в США і Європі і вони привернули увагу широкої публіки. Біля експонатів спостерігалося, як писали газети, «вавилонське стовпотворіння». Тисячі відвідувачів годинами стояли в черзі, щоб прослухати запис. Дотепно висловився Бісмарк: «Фонограф — небезпечна річ для дипломатів, але він стане надзвичайно хорошим, якщо дипломати почнуть говорити правду».

Фонограф був улюбленим творінням Едісона. Впродовж 40 років він вносив до його конструкції все нові удосконалення, на які отримав 80 патентів. Один з своїх приладів він прислав на знак пошани Льву Толстому для запису голосу великого письменника.

Вклад у розвиток електротехніки[ред. | ред. код]

У 1878 році Едісон заснував компанію «Edison Electric Light» (тепер General Electric).

У 1880–1882 роках Едісон приступив до електрифікації транспорту, спорудивши в Менло-Парку електрифіковану ділянку залізниці завдовжки спочатку 0,5 км, потім 1,5 і 4 км. Електровоз міг тягнути 6-8 навантажених платформ. Едісон не був фахівцем в цій галузі, але він був одним з перших, хто перейшов від ідей і намірів до реального застосування електричної тяги на практиці.

Перша успішна модель лампочки Едісона, яку використали під час публічної демонстрації в Парку Менло (грудень 1879 року)

Багато років присвятив Едісон удосконаленню акумуляторів для електрифікованого транспорту, зокрема для електромобілів. Він розгорнув масштабні дослідження, в результаті яких був створений залізо-нікелевий акумулятор з електролітом — розчином їдкого калію, що перевершував за своїми техніко-економічними параметрами свинцеві акумулятори. Новинкою оснащувалися прогулянкові катери, використовувалася вона і в акумуляторних візках. Був сконструйований і невеликий світильник з низьковольтною електролампою, що кріпиться на касці шахтаря; акумулятор для неї підвішувався на поясі. Копальневі електролампи дозволили відмовитися від полум'яних ламп, що сприяло зменшенню числа нещасних випадків. Загалом, лужні акумулятори знайшли широке застосування.

Едісону належить багато винаходів у різних галузях техніки, але один з них, з часом вдосконалений, постійно знаходиться перед очима сучасної людини. Він швидко і надзвичайно широко розповсюдився по всій земній кулі і значною мірою сприяв соціальному і культурному прогресу. Цей винахід — електрична лампа розжарювання.

Сконструювати її намагалися починаючи з 1838 року два десятки ентузіастів. Але більшість їхніх ламп не вийшли за межі лабораторій і лише два типи ламп розжарювання демонструвалися публічно: одну з них створив емігрант з Німеччини Генріх Гебель, що жив у Нью-Йорку, другу — російський електротехнік Олександр Лодигін. Але і ці лампи були недостатньо надійні та довговічні.

У підході Едісона до вирішення даної проблеми виявилися його широка ерудиція, вміння точно оцінювати назрілі потреби суспільства і бачити реальну перспективу застосування нового. Він добивався того, щоб електричне освітлення стало загальнодоступним, дешевим, легко регульованим, простим в обслуговуванні і надійним.

Були виконані десятки тисяч дослідів, знайдений оптимальний матеріал для вугільної нитки — різновид японського бамбука, застосовано глибоке вакуумування скляних колб. До кінця 1879 року лампа розжарювання практично була створена, і 1 жовтня 1880 в Менло-Парку почала працювати перша у світі фабрика по виробництву електроламп.

Але Едісон цим не обмежився. Він розробив всю систему електроосвітлення, що включала парогенераторні електростанції, підземні кабелі та внутрішню проводку, електролітичні лічильники витрати електроенергії, розгалужувальні коробки, яка ґрунтувалась на трипровідному підключенні (нуль і ±110 вольт) при постійному струмі, що знижувало матеріаломісткість при тих же втратах енергії. Одночасно було продемонстровано небачений на той час термін життя лампочки — 1200 годин. Якраз тоді Едісон сказав: «Ми зробимо електричне освітлення настільки дешевим, що лише багатії будуть палити свічки».

У січні 1882 року Едісон запустив першу теплову електростанцію у Лондоні, а кількома місяцями пізніше — у Мангеттені, що забезпечувала живленням до 10 тисяч електричних ламп. До 1887 року у США працювало більше сотні електростанцій постійного струму, що базувались на трипровідній системі Едісона.

Війна струмів[ред. | ред. код]

Докладніше: Війна струмів

На відміну від Едісона, що проявив себе невтомним експериментатором і вмілим бізнесменом, прихильники змінного струму спирались на математику та закони фізики. Ознайомившись з патентом Едісона, Джордж Вестінгауз виявив слабку ланку його системи — великі втрати потужності у провідниках при передачі електричної енергії на великі відстані.

Відмова від постійного струму вела до фінансової поразки Едісона, який заробляв немалу частину коштів на патентних відрахуваннях[8]. Передчуваючи свою поразку, Едісон подав у суд за порушення більше десятка патентів, але рішення суду були не на його користь.

Це протистояння Томаса Едісона і Джорджа Вестінгауза та його партнера Ніколи Тесли у боротьбі за використання постійного чи змінного струмів отримало назву «війна струмів». Ця «війна» між конкуруючими фірмами «Edison Electric Light» та «Westinghouse Electric Corporation» тривала понад сто років і закінчилась у кінці листопада 2007 року з остаточним переходом споживачів Нью-Йорка з постійного струму на змінний[9].

Заслуги та відзнаки[ред. | ред. код]

Бокс на професійному ринзі, режисер Томас Едісон, 1894

У 1887 році Едісона за видатний вклад у прогрес науки удостоєно медалі Маттеуччі[10]. У 1890 році його обрали членом Шведської королівської академії наук. У 1895 році Едісон отримав премію Румфорда[11] за проведені дослідження у сфері розвитку обладнання та технологій електричного освітлення. У 1915 році став першим лауреатом медалі Франкліна за видатний вклад в інженерну справу[12]. У 1927 році він отримав членство у Національній академії наук[13]. У 1928 році нагороджений вищою нагородою США Золотою медаллю Конгресу[14].

Едісон був винятково працелюбним, міг працювати по 20 годин на добу, мав надзвичайно широкий світогляд, що дозволяв охопити всю проблему в цілому, і феноменальною винахідницькою інтуїцією. Він був фанатом праці, але не її рабом. Любив музику, сам відмінно грав на скрипці. Щодня переглядав по сім-вісім газет. Читав наукові та загальнолітературні журнали. З письменників більше за інших цінував Шекспіра і Гюго. Його особиста бібліотека складалася з 60 тисяч книг і журналів англійською, французькою, італійською та німецькою мовами.

На рубежі XIX і XX століть американський електротехнічний журнал запропонував читачам визначити рейтинг 25 найвидатніших електротехніків. Едісон зайняв почесне четверте місце після Майкла Фарадея, лорда Кельвіна, Джеймса Максвелла. Він подарував людству масу винаходів, які сприяли прогресу суспільства.

Унікальність Едісона не тільки в його багатогранній і плідній винахідницькій діяльності — ним отримано понад 2300 патентів на винаходи, такої кількості до нього ніколи не отримувала жодна людина, — але і в рідкісному поєднанні таланту винахідника з талантом перспективного і масштабно мислячого організатора. Він створив індустрію винаходів, організував ряд науково-дослідних і виробничих комплексів по масовому випуску і впровадженню розроблених в його лабораторіях виробів, заклав основи електротехнічної промисловості США і багато в чому сприяв розвитку цієї галузі в Європі.

Смерть[ред. | ред. код]

18 жовтня 1931 у віці 84 років винахідник помер. На його могилі в Менло-Парку, де була його перша лабораторія, в кам'яну брилу врізана бронзова дошка з написом:

«Тут Томас Алва Едісон почав свою службу людству з метою полегшити йому шлях до прогресу».

Вшанування пам'яті[ред. | ред. код]

Статуя молодого Томаса Едісона у Прот-Гуроні (Мічиган)

Нагороди з іменем Едісона[ред. | ред. код]

Медаль Едісона (англ. IEEE Edison Medal) — нагорода, яку заснували у 1904 році на честь Томасa Едісона його друзями. Її вручає Інститутом інженерів електротехніки та електроніки (IEEE) за видатний внесок у науку або техніку в одній з областей інтересу Інституту. Ця медаль найстаріша та найбажаніша серед нагород в галузі техніки у США[15].

У Нідерландах заснована найстаріша (з 1960 року) і найпрестижніша музична премія Edison Award названа на честь винахідника. Переможці отримують латунні статуетки Томаса Едісона, виконані голландським скульптором Пітер де Гонтом.

Едісонівська патента премія (англ. The Thomas A. Edison Patent Award)[16], яку 1997 року заснувало Американське товариство інженерів-механіків для відзначення запатентованого пристрою чи способу у галузі інженерної механіки з великим творчим потенціалом.

Установи та об'єкти, яким присвоєно ім'я Едісона[ред. | ред. код]

Декілька об'єктів носять ім'я Едісона, в першу чергу, це місто Едісон у штаті Нью-Джерсі.

Навчальні заклади:

 • Державний коледж Томаса Едісона (англ. Thomas Edison State College) — загальновідомий у США навчальний заклад для дорослих студентів, в Трентоні (Нью-Джерсі);
 • Едісонівський державний коледж (англ. Edison State College) в місті Форт-Майерс (Флорида);
 • Едісонівський громадський коледж у Піква, (Огайо).[17];
 • велика кількість шкільних закладів у США носять ім'я Т. Едісона.

У 1922 «Сіті-готель» у Санбері (Пенсильванія), що став першою будівлею, яку було електрифіковано (1883 рік) з використанням трипровідних мереж розробки Едісона, перейменовано на «Готель Едісона»[18].

Озеро Томаса Едісона (англ. Lake Thomas A Edison) у Каліфорнії було названо на честь 75 річниці від створення лампочки розжарювання[19].

Три мости у США носять ім'я Едісона (англ. Edison Bridge) у штатах: Нью-Джерсі[20], Флорида[21] і Огайо[22].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в г д е ж и к л https://www.biography.com/people/thomas-edison-9284349
 2. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
 3. а б Pas L. v. Genealogics — 2003. — ed. size: 683713
 4. Edison's Patents (англ.)
 5. Лапиров-Скобло М. Я. С. 5.
 6. Лапиров-Скобло М. Я. С. 6.
 7. Лапиров-Скобло М. Я. С. 7-8.
 8. McNichol, Tom (2006). AC/DC: the savage tale of the first standards war. John Wiley and Sons. с. 80. ISBN 978-0-7879-8267-6. 
 9. Радов З. Электрический удар. Закончилась столетняя война между двумя великими изобретателями токов Архівовано 2010-06-10 у Wayback Machine. — «Новые Известия», 12.12.07
 10. Matteucci Medal Архівовано 7 березень 2016 у Wayback Machine. (англ.)
 11. Recipients of the Rumford Prize Архівовано 8 жовтень 2016 у Wayback Machine. (англ.)
 12. Thomas Alva Edison - Acknowledgement. The Franklin Institute. Архів оригіналу за 7 січень 2013. Процитовано лютий 24, 2013. 
 13. Kennelly, Arthur E. (1932). Biographical Memoir of Thomas Alva Edison. National Academy of Sciences. с. 300–301. 
 14. Congressional Gold Medal Recipients (англ.)
 15. El-Sharkawi, Mohamed A, «Electric Energy- An Introduction.» CRC Press, 2005. ISBN 0-8493-3078-5. Page 8.
 16. Thomas A. Edison Patent Award (англ.)
 17. Edison Community College (Ohio). Edison.cc.oh.us. Архів оригіналу за 25 лютий 2009. Процитовано січень 29, 2009. 
 18. The Edison Hotel. City of Sunbury. Процитовано лютий 24, 2013. 
 19. Lake Thomas A. Edison (Edison Lake) (англ.)
 20. The History & Technology of the Edison Bridge & Driscoll Bridge over the Raritan River, New Jersey. New Jersey Department of Transportation. 2003. Процитовано February 24, 2013. 
 21. Solomon, Irvin D. (2001). Thomas Edison: The Fort Myers Connection. Arcadia Publishing. с. 9. ISBN 9780738513690. 
 22. 5533.18 Thomas A. Edison memorial bridge. Lawriter LLC. Процитовано лютий 25, 2013. 

Література[ред. | ред. код]

 • Лапиров-Скобло М. Я. Эдисон. — Жизнь замечательных людей. — М.: Молодая Гвардия, 1960. — Т. 305. — 252 с. (рос.)

(англ.)

Посилання[ред. | ред. код]

Музеї та виставки, присвячені винахіднику: