Чіпсет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Чіпсе́т, чипсе́т (англ. chipset, буквально набір чипів) — це набір мікросхем у складі персонального комп'ютера, що керують його центральним процесором, оперативною пам'яттю і постійним запам'ятовуючим пристроєм, кеш-пам'яттю, системними шинами й інтерфейсами передачі даних, а також низкою периферійних пристроїв. Розміщується на материнській платі персонального комп'ютера.

Чіпсет конструктивно прив'язаний до типу процесора; він зазвичай, складається з декількох спеціалізованих інтегральних мікросхем. До появи чіпсетів їх функції виконували набори мікросхем, що складалися з багатьох контролерів середнього ступеня інтеграції. Використання чіпсету дозволяє спростити конструкцію і зменшити вартість материнських плат[1].

Чіпсети материнських плат[ред.ред. код]

Схематична діаграма чіпсета материнської плати

Чіпсет материнської плати визначає всі основні характеристики настільних комп'ютерів: від списку сумісних процесорів і типів пам'яті до кількості USB-інтерфейсів.

Чіпсет складається з 2-х основних мікросхем:

  • MCH — контролер-концентратор пам'яті — Північний міст (Northbridge) — забезпечує взаємодію ЦП з пам'яттю і відеоадаптером. У нових чіпсетах часто є інтегрована відеопідсистема.
  • ICH — контролер-концентратор вводу-виводу — Південний міст (Southbridge) — забезпечує взаємодію між ЦП і порівняно повільною периферією: жорстким диском, слотами PCI, USB тощо.

Також іноді до чіпсетів відносять мікросхему Super I/O, яка підмикається до південного моста і відповідає за низькошвидкісні порти RS-232, LPT, PS/2.

На сайті фірми Intel приведені блок-схеми всіх її чіпсетів і їх докладний опис[2][3].

В даний час основними виробниками чіпсетів для настільних комп'ютерів є фірми Intel, nVidia, AMD (яка придбала фірму ATi і зараз випускає чіпсети під своїм ім'ям), VIA, SiS, Broadcom, ServerWorks, Uli.

Intel[ред.ред. код]

Фірма «Intel» випускає чіпсети тільки для власних процесорів.

P67 — підтримує процесори Core i3, i5, i7 з ядрами «Sandy Bridge». Цей чіпсет не дозволяє використовувати вбудовану в процесор графічну систему, проте дає великі можливості для розгону і збірки конфігурацій з декількома відеокартами.

H67 — підтримує процесори Core i3, i5, i7 з ядрами «Sandy Bridge». Цей чіпсет дає можливість використовувати вбудоване в процесор відеоядро (таким чином, комп'ютер зможе виводити зображення без окремої відеокарти), але можливості розгону і встановлення декількох відеокарт в системах на H67 вкрай обмежені або взагалі відсутні.

Z68 — підтримує процесори Core i3, i5, i7 з ядрами «Sandy Bridge». Цей чіпсет уможливлює:

  • використовувати вбудоване в процесор графічне ядро;
  • динамічно перемикатися з графічного ядра на дискретну відеокарту;
  • реалізована нова фірмова технологія пришвидшення роботи жорстких дисків за рахунок роботи в парі з твердотільним диском Intel Smart Response.
  • материнські плати на цьому чіпсеті мають досить високий розгінний потенціал.

AMD[ред.ред. код]

Для процесорів фірми AMD найпоширенішими є чіпсети від самої AMD, також досить популярними є чіпсети від «nVidia» (що випускаються, як правило, під торговою маркою «GForce»)

VIA[ред.ред. код]

Чіпсети фірм VIA і SIS популярні в основному в секторі low end, а також в офісних системах, оскільки вбудована графіка у них за 3D можливостями значно поступається nVidia і AMD. SIS найчастіше випускає чіпсети для процесорів Intel, а VIA для AMD. До виходу на ринок чіпсетів фірми nVidia, VIA, з такими продуктами як KT133, KT266 і KT400 була лідером з виробництва чіпсетів для процесорів AMD.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Енциклопедія «Техніка». — М.: Росмен. 2006.
  2. наприклад(англ.)
  3. опис (рос.)

Див. також[ред.ред. код]